NVIDIA GeForce GTX 1060 już jest. To następca 980 w cenie niższej niż 970

Strona główna Aktualności

O autorze

Oficjalna premiera GeForce GTX 1060 rozłożyła się w czasie. Karta jest, ale z jej realnymi możliwościami zapoznamy się później. Zieloni dali jednak jasny komunikat: wydajność karty GeForce GTX 980 dla każdego gracza. A poza wydajnością, także te atrakcje, które przyniosła debiutująca w GTX 1080 mikroarchitektura Pascal – rozszerzone wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości i zaawansowana kamera-w-grze Ansel.

NVIDIA podkreśla, że GTX 1060 został zaprojektowany z myślą o szybkości, ale zarazem zoptymalizowany pod kątem wydajności energetycznej. Zapewniając osiągi na poziomie GTX 980 (którego TDP wynosiło 165 W), nowy GeForce zużywa szczytowo co najwyżej 120 W. To zasługa zarówno miniaturyzacji (litografii 16 nm), jak i usprawnień samej architektury układu.

W środku znajdziemy nowy procesor graficzny GP106-400. 1280 rdzeni CUDA, 80 jednostek teksturujących, 48 jednostek renderujących, taktowanie rdzeni 1,7 GHz (maksymalnie 2 GHz). Do tego 192-bitowy kontroler pamięci, 6 GB RAM GDDR5 taktowanej 8 GHz, z przepustowością 192 GB/s. Łączna moc obliczeniowa to 4,4 TFLOPS. Według danych samej Nvidii, karty GTX 1060 mają być o 15% szybsze i o 75% wydajniejsze energetycznie od porównywalnych produktów konkurencji – cokolwiek by to miało znaczyć. Domyślne wyjścia na karcie to trzy DisplayPorty 1.4, jedno HDMI 2.0b i jedno DVI.

Nie tylko jednak wydajność ma zachęcić graczy do wzmocnienia swoich pecetów o nową kartę, ale też dodatkowe atrakcje. Simultaneous multi-projection to znany już z GTX 1080 i 1070 nowy potok renderowania, który pozwala jednocześnie wygenerować do 16 niezależych punktów widzenia. To rozwiązanie dla fanów grania na wielu monitorów, niwelujące zakrzywienia linii wynikające z ustawienia ekranów, na które rzutowany jest płaski obraz, zapewnia ono większą płynność obrazu tam gdzie skupiony jest wzrok. Pozwoli też zwiększyć płynność grania w wirtualnej rzeczywistości.

Do tego dochodzi system kamery 3D w grach Ansel, który wspiera wirtualne rozdzielczości o wielkości nawet 32-krotnie większej niż wyświetlana, pola widzenia 360 stopni, swobodny ruch kamery i liczne filtry, by ze zdjęć w grach uczynić formę sztuki. NVIDIA nie zapomniała też o wirtualnej rzeczywistości, dodając do narzędzi VRworks mechanizm dźwięku przestrzennego VRworks Audio, będący czymś w rodzaju raytracingu fal dźwiękowych.

Oficjalną dostępność GeForce GTX 1060 zapowiedziano na 19 lipca – wtedy to do sklepów trafią karty przygotowane m.in. przez Asusa, EVGA, Gigabyte, MSI, Palita czy Zotaca. Wtedy też zaczną być sprzedawane karty Founder Editon, bezpośrednio od Nvidii, wykonane z „materiałów premium” i zapewniające jeszcze wyższą sprawność energetyczną.

Ile to będzie kosztować? Ceny detaliczne w USA zaczynają się od 249 dolarów, wersja Founders ma kosztować 299 dolarów. Czyni to kartę tę wyraźnie droższą od GTX 960, które debiutowało przecież w cenie 199 dolarów, ale zarazem to przecież następca GTX 980, więc nie można za bardzo narzekać. Jak w praktyce jednak będzie karta się spisywała w porównaniu do Radeona RX 480 (zapewne o ten porównywalny produkt konkurencji chodzi), przekonamy się już niebawem. W teorii, pod względem samej mocy obliczeniowej, karta czerwonych wydaje się szybsza (5,8 TFLOPS do 4,4 TFLOPS), ale przecież w grach moc obliczeniowa to nie wszystko, a bitcoinów nikt już na kartach graficznych kopać nie będzie.

© dobreprogramy
s