Nie potrzebujesz centrum powiadomień w Windows 10? Wyłącz je już teraz

Strona główna Aktualności

O autorze

Centrum powiadomień jest jednym z nowych elementów, jakie znajdziemy w systemie Windows 10. Zapewnia ono dostęp nie tylko do powiadomień z najróżniejszych aplikacji, ale również skróty do często używanych funkcji. Czasami jednak jego działanie nie jest nam do niczego potrzebne, a kolejne powiadomienia tylko irytują. Na szczęście możemy zmienić tę sytuację.

Trzeba przyznać, że Windows już od dawna potrzebował jednego, centralnego miejsca do wyświetlania wszystkich istotnych dla użytkownika komunikatów. Rozwiązanie takie znamy choćby z systemów mobilnych, gdzie najczęściej sprawdza się bardzo dobrze. Z Windows 10 miało być podobnie. Faktycznie, po kliknięciu odpowiedniej ikony w zasobniku systemowym, zobaczymy boczne menu ze wszystkimi powiadomieniami, dodatkową zaletą są szybkie przełączniki do często wykorzystywanych funkcji jak połączenie Wi-Fi, tryb samolotowy czy VPN.

Jego użyteczność jest jednak dyskusyjna: po kilku tygodniach wciąż trudno znaleźć dla niego zastosowanie, bo nie jest ono odpowiednio interaktywne – raz wrzucone tam powiadomienie straszy aż do oznaczenia jako przeczytane, nawet jeżeli np. stan jakiejś aplikacji się zmieni. Powiadomienia zabierają wiec jedynie naszą uwagę, a nie przydają się na wiele. Są dwa sposoby, aby to zmienić. Pierwszy to kliknięcie centrum powiadomień i wybranie funkcji godziny ciszy. Dzięki nim centrum nie będzie zawracało nam głowy, a otworzymy je i przerazimy się liczbą komunikatów tylko wtedy, gdy samodzielnie o tym zdecydujemy. Rozwiązanie jest szybkie, proste i skuteczne. Jeżeli jednak wolelibyśmy zupełnie pozbyć się centrum powiadomień, musimy wykonać kilka dodatkowych kroków.

Operacja taka jest możliwa, dzięki niej zyskamy nieco miejsca na pasku zadań i pozbędziemy się zbędnego menu, choć jednocześnie stracimy dostęp do szybkich przełączników. Czy warto? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć samodzielnie każdy z naszych czytelników, my pokazujemy natomiast sposób, jak można tego dokonać. Uruchamiamy edytor rejestru wyszukując w menu start program regedit (można go uruchomić także z poziomu menu wywoływanego kombinacją klawiszy Windows + R). Następnie przechodzimy kolejno przez gałęzie: HKEY_CURRENT_USER, SOFTWARE, Policies, Microsoft, Windows, i na końcu Explorer. Jeżeli tej ostatniej nie znajdziemy, klikamy prawym przyciskiem myszy na gałąź Windows, wybieramy opcję tworzenia nowego klucza i nazywamy go Explorer.

W tym właśnie kluczu tworzymy przy pomocy menu dostępnego pod prawym przyciskiem myszy nową wartość typu DWORD (32-bit) o nazwie DisableNotificationCenter. Nadajemy jej wartość 1. Jest to więc flaga, która umożliwia wyłączenie centrum akcji. To wszystko. Wystarczy teraz ponownie uruchomić komputer, a centrum akcji zniknie. Jeżeli zdecydujemy się na jego przywrócenie, wystarczy ponownie przejść do wspomnianego klucza, zamienić wartość flagi na 0 i ponownie uruchomić komputer. Jeżeli nie chcecie samodzielnie edytować rejestru, możecie skorzystać z gotowego pliku reg, który dla Was przygotowaliśmy. Wystarczy go pobrać i uruchomić, aby wykonać opisaną w tym poradniku zmianę.

Jak na razie przydatność tego panelu jest niewielka, choć możliwe, że już niebawem ulegnie to zmianie za sprawą kolejnej dużej aktualizacji dla Windows 10, która kodowo nazywa się Threshold Wave 2. Do tego czasu musimy jednak korzystać z tego, co mamy. Zapraszamy do korzystania z poradnika, a także dzielenia się własną opinią: co sądzicie o aktualnym wyglądzie i funkcjonalności centrum powiadomień? Czy jest ono przydatne podczas Waszej codziennej pracy z komputerem?

© dobreprogramy
s