Problemy Firefoksa 2.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Przeglądarka Mozilla Firefox 2.0 przebojowo weszła na rynek, osiągając ponad dwukrotnie większą ilość ściągnięć od Internet Explorera 7. Niestety, pojawiły się problemy rzucające cień na ten sukces.

Serwis listvine.com wymienia powody, które mogą postawić migrację z wersji 1.5 na 2.0 pod znakiem zapytania. Wielu użytkownikom nie spodobał się nowy interfejs, który uznano za mało ergonomiczny. Funkcje antyphishingowe są dosyć proste a ponadto mogą stanowić zagrożenie dla prywatności. Często pojawiają się problemy z kompatybilnością istniejącymi dodatkami. Firefox 2.0 na skutek wycieku pamięci potrafi zajmować dużą ilość RAMu. Problem ten był często zgłaszany przed wydaniem wersji finalnej. Występują problemy z obsługą CSS co przeszkadza w wyświetlaniu niektórych stron. Firefoksowi 2.0 zdarza się zawiesić w losowych momentach. Użytkownicy narzekają też na problemy z historią a także gorszą niż w wersji 1.5 obsługą RSS.

Z kolei SecurityFocus podaje, że krytyczna dziura wykryta przez Michała 'lcamtufa' Zalewskiego istnieje nadal w Firefoksie 2.0 mimo, że załatano ją w Firefoksie 1.5.0.5.

Przykłady te, a także szybko wykrywane dziury w Internet Explorerze pokazują, jak trudnym zadaniem jest obecnie tworzenie przeglądarek. Nie wystarczy już tylko parsować kod HTML. Trzeba wspierać wiele standardów, rozszerzeń a przy tym cały czas pamiętać o bezpieczeństwie. Wojna przeglądarek nie straciła na intensywności z chwilą wydania FF 2.0 i IE 7.0. Teraz dużo będzie zależeć od szybkości wydawania łatek na dziury i błędy zgłaszane przez użytkowników.

© dobreprogramy
s