Psiphon - bat na cenzurę w Internecie?

Strona główna Aktualności

O autorze

Czy 1 grudnia 2006 roku będzie przełomem w dostępie do cenzurowanych informacji w internecie? Być może tak. Powszechnie wiadomo, że Chiny ograniczają swoim obywatelom dostęp do informacji w sieci (np. do Wikipedii), które władza uważa za niebezpieczne dla trwałości ustrojów. W listopadzie informowaliśmy o opublikowaniu przez międzynarodową organizacja Reporterzy bez Granic listy trzynastu największych wrogów Internetu, czyli państw, których rządy działają przeciwko rozwojowi Internetu, nie jest to więc tylko kwestia kraju środka.

Cenzura stała się więc globalnym problemem, stanowi poważny oręż przeciwko rozwojowi demokracji na świecie. Projekt Psiphon ma być receptą na te praktyki. Psiphon to projekt, stworzony przez Citizen Lab, interdyscyplinarne laboratorium w Munk Center for International Studies na Uniwersytecie w Toronto. Ma on w swoim zamyśle umożliwić Internautom z krajów objętych cenzorskim firewallem wydostanie się poza niego i swobodny dostęp do informacji.

Psiphon to bezpłatna aplikacja dostępna na licencji GNU, którą będzie mógł pobrać każdy, kto chce umożliwić swobodne korzystanie z sieci osobom z zza "ściany". Po instalacji komputer stanie się serwerem będącym punktem dostępowym do wolnego Internetu. Trudno w tym momencie powiedzieć jak system będzie w praktyce funkcjonował i na ile będzie uciążliwy dla instalującego Psiphona. Nie wiadomo też dokładnie na jakiej zasadzie, poza zwykłymi kontaktami towarzyskimi, będą kojarzeni użytkownicy z cenzurowanych krajów z udostępniającymi swe maszyny.

Program będzie można pobrać ze strony projektu od 1 grudnia. Wtedy też dowiemy się więcej. Na pewno warto jednak zwrócić uwagę na tą inicjatywę, jest to jedna z niewielu faktycznych możliwości walki z reżimami oraz wsparcia ludzi żyjących w ich ryzach.

© dobreprogramy
s