Psystar odpiera zarzuty Apple

Strona główna Aktualności

O autorze

Psystar, firma z Florydy zajmująca się składaniem stacji roboczych i serwerów dla wymagających klientów, ma w swojej ofercie również komputery z preinstalowanym systemem Mac OS X 10.5 (Leopard). W związku z tym firma stała się celem oskarżeń Apple i do sądu w San Francisco zostało przeciwko niej wniesione oskarżenie. Według producenta systemu, Psystar łamie prawa autorskie oraz postępuje niezgodnie z EULA (End-user Licence Agreement) systemu.

Jako odpowiedź na zarzuty, Psystar wskazuje Apple jako zagrożenie dla wolnego rynku. Producent Mac OS X posiada absolutną kontrolę nad platformą sprzętową, na której działa system, na podstawie praw autorskich dotyczących oprogramowania. Konkretnie chodzi o sprawdzanie platformy sprzętowej podczas uruchamiania Mac OS X 10.5 (Leopard nie uruchomi się na maszynie z "nieodpowiednim" firmware).

Dodatkowo Psystar wniósł do sprawy kontrowersyjne oświadczenie, jakoby Apple nie było na odpowiedniej pozycji, aby zgodnie z prawem USA bronić swoich praw autorskich związanych z Mac OS X. Według prawników Psystara możliwe jest, że firma spod znaku jabłka nie przeszła prawidłowych procedur przy rejestracji praw autorskich dotyczących swojego produktu. Jeśli tak było, nie stała się posiadaczem tych praw i w efekcie nie ma prawa wnosić oskarżeń.

Na razie wiadomo, że Apple posiada prawa co najmniej do instrukcji użytkownika dołączanej do Leoparda oraz nośnika (płyty DVD), na którym znajduje się system. Nawet jeśli oświadczenie okaże się całkowicie błędne, Psystar już zdobywa sławę trudnego przeciwnika zdolnego do niekonwencjonalnej interpretacji prawa.

© dobreprogramy

Komentarze