Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

dobreprogramy z historią: Hedy Lamarr

Ta nietuzinkowa postać przyszła na świat 101 lat temu w rodzinie żydowskich Austriaków. Ojciec Hedwigi Ewy Marii Kiesler (czytaj Kisla) był majętnym bankierem, a jej matka była pianistką.

I choć państwo Kiesler tworzyli parę z wyższych sfer, zdarzało im się podjąć zaskakująco głupie decyzje, które przewrotnością losu okazywały się mieć, zaskakująco pozytywne efekty.

Jedną z takich decyzji było ugięcie się namowom swojej jedynaczki i pozwolenie córce na porzucenie szkoły na rzecz aktorstwa. Dzięki nieprzeciętnej urodzie pierwszą rolę zdobyła już w wieku 16 lat i wystąpiła w filmie „Geld auf der Straße” (1930) odgrywając rolę dziewczyny w nocnym klubie. Kolejny rok powiększył jej kinowy dorobek o następne obrazy, jednakże dopiero rok 1932 przyniósł przełom. Wtedy też Hedwiga zagrała główną rolę w filmie „Ecstasy” liberalnego czechosłowackiego reżysera, w którym to dokonano czynu gorszącego i obrazoburczego, a który to rozsławił ją na wszystkie wiedeńskie ulice i kina.

W „Ekstazie” zaprezentowano piersi oraz wyraz twarzy osiemnastolatki podczas seksualnego uniesienia. Film był tak skandaliczny, a zarazem tak intensywnie omawiany przez mieszczaństwo, iż papież Pius XI nazwał go „niemoralnym i szkodliwym”, Adolf Hitler zakazał jego wyświetlania, a Amerykański Urząd ds. Obyczajowości* zakazał wwozu kopii filmu na teren kraju. Jeśli gdzieniegdzie doszło do premiery, to dopiero po prewencyjnym wycięciu gorszących scen.

Exstase (1933): Naga kobieta i koń. Papież nie widział, a już wiedział, do czego to wszystko zmierza. :)

Exstase (1933): inny kadr

Exstase (1933): Niemoralne i szkodliwe widoki według Loży Oburzonych.

Rok od głośnego skandalu, Hedwiga wyszła za mąż za austriackiego krezusa, Friedricha Mandla.

Trzeci najbogatszy obywatel Austrii dorobił się swego majątku na handlu bronią z nazistowskimi Niemcami. Mandl był mocno zafascynowany ideologią austriofaszystowską, a jego wpływy pozwalały mu utrzymywać zażyłe związki z Benito Mussolinim oraz z Adolfem Hitlerem. O tym, jak zażyłe były to relacje, świadczyć mogą wspomnienia Hedwigi z jej autobiografii pt. „Ecstasy and Me” w której zdradza, iż obydwóch dyktatorów uczęszczało na spotkania towarzyskiego Mandla. Co ciekawe, mąż Hedy, tak jak i ona sama, również był Żydem, a panujące wówczas okoliczności wcale nie przeszkadzały mu w budowie jego finansowego imperium.

Sam związek Hedwigi z Friedrichem był sporym rozczarowaniem. Jej pierwszy mąż był zaborczy i zazdrosny. Zazdrość zmusiła Mandla do wykupienia „wszystkich” kopii „Ecstasy”, co oczywiście zakończyło się klęską. Zaborczość zmusiła go do całkowitej kontroli nad żoną. Zaraz po ślubie zakazał jej grania w filmach i nie odstępował od niej kroku. Już w niecałe 4 lata od ślubu (w 1937 r.), w przebraniu pokojówki i z zapasem biżuterii, Hedy uciekła od męża do Paryża, gdzie uzyskała rozwód, a stamtąd dalej udała się Londynu i do Nowego Jorku.

To właśnie tutaj rysuje się gruba kreska. Hedy porzuca niemieckobrzmiącą tożsamość, tak mocno kojarzącą się jej ze znienawidzonym nazizmem i na potrzeby pracy w Holywood, przyjmuje nową. To tutaj Hedwiga Kiesler przemienia się w Hedy Lamarr.

Okres życia zza wielką wodą to minimum 7 lat drobnych sukcesów kinowych oraz długie pasmo niepowodzeń. Pomimo niezwykłej urody, współpracy z wieloma gwiazdami ówczesnej sceny oraz wsparcia wytwórni filmowej, Lamarr nie udaje się odnieść spektakularnych sukcesów. Gwoździem do trumny do jej kariery jest pojawienie się szwedzkiej aktorki teatralnej, Ingrid Bergman, która natychmiast ją detronizuje i zyskuje miano gwiazdy pierwszego formatu.

A w międzyczasie...

Hedy Lamarr była nie tylko niespełnioną aktorką, ale także wynalazcą amatorem. Jej zainteresowanie łącznością bezprzewodową objawiło się już w czasach pierwszego małżeństwa z Mandlem, którego to wpływy pozwoliły Hedwidze na obserwowanie prac niemieckich inżynierów, testujących wówczas torpedy sterowane falami radiowymi, lecz nie będących jeszcze w stanie rozwiązać problemu podsłuchiwania sygnału przez alianckich radiotelegrafistów.

We wrześniu 1940 r. niemiecka łódź podwodna storpedowała brytyjski statek SS „City of Benares”, w którym dziewięćdziesięcioro dzieci ewakuowało się z bombardowanego Londynu. Ostrzał przeżyła zaledwie trzynastka z nich. To wtedy Hedy, już z drugim mężem i adoptowanym dzieckiem, zaangażowała się w walkę przeciwko Niemcom.

Powodem, dla którego niemieckie U-booty bezkarnie eksplorowały tereny Atlantyku był fakt, że nie istniała wtedy metoda zrzucenia torpedy z samolotu i jej precyzyjnego naprowadzenia na łódź podwodną wroga.

Największym zagrożeniem było pojawienie się radiotelegrafisty, który mógłby dostroić się do sygnału radiowego i przejąć torpedę, lub też zakłócić z nią komunikację. Wcześniej nad problemem myślały całe tuzy naukowców, lecz bez żadnego efektu.

Na rozwiązanie wpadła Lamarr, której pomógł w tym George Antheil (czytaj Antajl), jej sąsiad, a zarazem zubożały kompozytor, będący potomkiem niemieckich imigrantów.

Swego czasu Antheil skomponował utwór „Le Ballet Mécanique”, którego wykonanie wymagało obsługi mnóstwa instrumentów: fortepianów, pianoli, ksylofonów, dzwonków elektrycznych, syren, bębnów i wielu innych. To, co normalnie obsługuje cała orkiestra, Antheil opanował w pojedynkę dzięki autorskiemu systemowi zdalnej synchronizacji i sterowania za pomocą rolek taśmy, które zawierały informacje o częstotliwości i czasie trwania dźwięku.

Pomysł Lamarr polegał na tym, aby sygnał sterujący torpedą emitować na zmieniających się częstotliwościach. Problemem synchronizacji odbiornika i nadajnika do nowego pasma w tym samym rytmie rozwiązywał wynalazek George'a Antheila.

W czerwcu 1941 roku para przyjaciół opatentowała pod numerem US 2,292,387 A sposób na Bezpieczny System Komunikacji, współcześnie określanym jako FHSS (ang. frequency-hopping spread spectrum). W dni przyznania patentu, Lamarr miała zaledwie 26 lat.

Patent został bezpłatnie udostępniony marynarce wojennej USA, lecz przez obawy o ewentualne zacięcie się rolek papieru, nie był on używany w trakcie wojny z Nazistami. Stan ten trwał jeszcze kilka lat, a istnienie patentu zatajono aż do połowy lat 80 ubiegłego wieku przez wzgląd na jego przydatność dla obronności kraju.

Rozwiązanie Lamarr i Antheila zostaje praktycznie wykorzystane dopiero 20 lat później, podczas kryzysu kubańskiego w 1962 roku, co uniemożliwia Rosjanom podsłuchiwanie zbliżających się do wybrzeża amerykańskich okrętów.

Dopiero po roku 1980, po odtajnieniu patentu, pomysłem zajął się przemysł. Dziś Bezpieczny System Komunikacji jest powszechnie używany w bezprzewodowej komunikacji. Znajdziemy go w sieciach radiowych standardu IEEE 802.11, CDMA, telefonii GSM, urządzeniach GPS, Bluetooth czy Fax.

Duet Lamarr i Antheil miał pecha być bardzo niedocenionym za swoje zasługi. Dopiero w 1997 roku, czyli 56 lat po opatentowaniu systemu, fundacja Electronic Frontier Foundation nagrodziła parę Nagrodą Pioniera. Później w tym samym roku, Lamarr stała się pierwszą kobietą wyróżnioną prestiżową nagrodą BULBIE Gnass Spirit of Achievement Award, która jest „Oskarem wynalazców”. Jej wspólnik niestety nie dożył tej chwili.

31 sierpnia 1997 roku podczas Invention Convention® Awards Program, nagrodę w imieniu Lamarr odebrał jej syn Anthony Loder, który piastuje fantastyczną funkcję „Prezydenta Telefonów” w USA.

W 1998 roku wizerunek Lamarr staje się przedmiotem sporu prawnego między nią samą a firmą Corel, kanadyjskim trollem ze świata IT. Korporacja w sposób nieautoryzowany użyła jej twarzy na opakowaniach i instrukcjach pakietu CorelDRAW. Sprawa została jednak rozwiązana polubownie i za nieznaną sumę, choć medialne spekulacje mówiły o kwocie rzędu 200 tysięcy dolarów. We wskutek ugody, Corel uzyskał wyłączne prawo do eksploatacji wizerunku przez okres pięciu lat.

Lamarr cechowała niezwykła przenikliwość umysłu, także w naukach społecznych. Chociaż przez wielbicieli była określana mianem „najpiękniejszej kobiety srebrnego ekranu”, sama doskonale rozumiała meandry relacji damsko-męskich i utrzymywała, że „każda kobieta może być olśniewająca. Wszystko, co musi robić, to stać i wyglądać głupio**”. Jej nieszablonowe myślenie pozwoliło jej wyjść za mąż aż 6 razy. Swoje problemy z mężczyznami tłumaczyła niemożliwością pogodzenia „intymności oraz niezależności”, a przyczyną rozwodów miały być zachowania mężów, którzy odgrywali rolę „podrzędnych jednostek”***.

Hedy Lamarr zmarła 19 stycznia 2000 w roku, żyjąc w osamotnieniu we własnym domu na Florydzie. Pod koniec życia zadawała czasem pytanie sąsiadom: „Czy uwierzysz, że kiedyś byłam sławną gwiazdą filmową?”. Ślad jej blednącej popularności jako aktorki wciąż trwa w Hollywood, gdzie pozostała po niej gwiazda w Alei Sław.

Choć jej aktorskie wysiłki nie przyniosły satysfakcjonującego efektu, następne pokolenia z pewnością zapamiętają ją lepiej nie jako gwiazdę kina, a jako niedocenionego pioniera bezprzewodowej łączności. Cóż za przewrotność życia. Być może należałoby żałować braku upragnionych sukcesów Lamarr, gdyby nie inna jej mądrość: „nadzieja i ciekawość o przyszłość wydawały się lepsze niż gwarancje. To jest droga, którą podążałam. Niewiadome było dla mnie zawsze tak atrakcyjne... i nadal jest****”.

* U.S. Customs Department
** „Any girl can be glamorous. All you have to do is stand still and look stupid”.
*** „I must quit marrying men who feel inferior to me. Somewhere there must be a man who could be my husband and not feel inferior. I need a superior inferior ma ”.
**** „Hope and curiosity about the future seemed better than guarantees. That's the way I was. The unknown was always so attractive to me... and still is”. 

bezpieczeństwo urządzenia mobilne hobby

Komentarze

0 nowych
wojtekadams   19 #1 17.08.2015 20:38

@Quest-88 dla przypomnienia DP korzysta z AdSense.
https://support.google.com/adsense/answer/4410771

En_der   9 #2 17.08.2015 21:32

Tak, tak 200 tysięcy zielonych, za tak ładną buzię- To skandaliczny rabunek, rozbój i gwałt!

PS.
Bogusław Wołoszański, czy jak mu tam..., ten od Sensacji XX Wieku, kiedy przeczyta ten wpis, to Ci tego nie daruje, że ukradłeś mu taki temat ;) Sam wpis bardzo ok.

mmm777   6 #3 17.08.2015 22:16

`Powodem, dla którego niemieckie U-booty bezkarnie eksplorowały tereny Atlantyku był fakt, że nie istniała wtedy metoda zrzucenia torpedy z samolotu i jej precyzyjnego naprowadzenia na łódź podwodną wroga. '

Problemem nie była eksploracja terenów, tylko torpedowanie statków.
Metoda zrzucania torpedy z samolotu istniała już od dawna.
Metoda naprowadzania także istniała, patrz: Fido.

Czyli, jaki drugowojenny problem rozwiązano?

  #4 17.08.2015 22:49

tego trzeciego zdjęcia "Exstase (1933): Niemoralne i szkodliwe widoki według Loży Oburzonych." nie można otworzyć w żaden sposób.

  #5 17.08.2015 23:33

"Corel, kanadyjskim trollem ze świata IT" .... na podstawie ilu pozwów przeciwko innym firmom to stwierdziłeś????

  #6 17.08.2015 23:34

@Snack3rS7: Oczywiście..... ta najlepiej zwalić na naród żydowski..... ty chyba masz jakieś problemy natury psychologicznej....

  #7 17.08.2015 23:43

To jakaś promocja narodu wybranego?

TadueusTaD   8 #9 18.08.2015 00:03

Lamarr... HL2 się przypomina :D

Bucic   9 #10 18.08.2015 00:32

O tym, kim była, dowiedziałem się, kiedy postanowiłem sprawdzić, czyj wizerunek jest 'na Corelu'.

  #11 18.08.2015 00:36

Od kiedy to Kiesler czyta sie Kisla? Czlowieku jak juz cos piszesz to sprawdz najpierw a potem pisz bo jak narazie to kiepsko to wyglada.

lordjahu   22 #12 18.08.2015 07:20

O! Tutaj też szybko cenzura zawitała :)

Mr_Trymer   5 #13 18.08.2015 08:02

@Snack3rS7: Raczej genów się nie wyprzesz ;P Był świrem i niech nim pozostanie, bo mówienie, że miał rację raczej mówi, że całego swojego pochodzenia się wypierasz, bo żydzi, jednocześnie byli polakami, w dużej mierze. Niezłych bajek o złych żydach ktoś Ci nagadał :D

GBM   22 #14 18.08.2015 08:57

O kurczę, nawet nie spodziewałem się tak zawiłej historii :-)

Btw. oprócz gwiazdy w aleji sław, jeszcze symbol oprogramowania graficznego (Corel Draw) pozostawia ślad Lamarr'owej :-)

  #15 18.08.2015 10:10

@Quest-88

Nie wiem skąd wziąłeś "lecz przez obawy o ewentualne zacięcie się rolek papieru, nie był on używany w trakcie wojny z Nazistami"

Jakoś rolki, ówcześnie powszechnie stosowane w fortepianach, nie stwarzały problemów, problem wynikał z czego innego, ten sposób komunikacji pierwotnie, i tak jest uszczegółowione w patencie, miał być stosowany do sterowania torped, a nie do bezpiecznej łączności radiowej. Niestety admiralicja stwierdziła, że "Mój Boże widzę, że mamy umieścić pianistę w torpedzie" i genialny pomysł storpedowała - źródło [http://www.wired.com/2011/08/0811hedy-lamar-george-antheil-torpedo-patent]

En_der   9 #16 18.08.2015 10:13

@Snack3rS7: Drogi @snacku niemiałbyś powodu do wstydu z posiadania przodka wywodzącego się z tego narodu. Przecież ta nacja wykazuje szczególny talent matematyczny, handlowy, naukowy, a nawet gangsterski- najwięksi mafiozi Ameryki mieli korzenie żydowskie. Na naszym podwórku też była barwna postać Urke Nachalnik (Icek Boruch Farbarowicz) gangster i pisarz epoki przedwojennej. Wielu charakterystycznych polskich aktorów też ma korzenie żydowskie. Mało tego żydom zawdzięczamy np. kiszone ogórki i wiele innnych przysmaków kulinarnych. Podsumowując - Nie taki straszny Żyd jak go, antysemici malują ;)

  #17 18.08.2015 10:34

@En_der: Odnośnie samego ogórka to: Ojczyzną ogórka są prawdopodobnie Indie, a ściślej ich tropikalny i subtropikalnych rejon, pomiędzy Zatoką Bengalską a Himalajami, gdzie warzywo było uprawiane już w starożytności. Jego dzikie odmiany do dziś rosną w stanie naturalnym na południowych stokach himalajskiego pasma górskiego. Najstarsze źródła potwierdzające uprawę ogórka w Indiach, datowane są przez większość historyków na ok. 3000 lat p.n.e.
O roślinie tej wspomina również Biblia, określając ją, jako warzywo egipskie (Księga Liczb 11,5). Hebrajczycy w czasie wędrówki przez pustynię, z wielkim żalem wyrażali tęsknotę m.in. za tym warzywem: Wspominamy ryby, któreśmy darmo jedli w Egipcie, ogórki, melony, pory, cebulę i czosnek.

Tyle o samym ogórku, a teraz o kwaszeniu: ich wielbicielem był rzymski cesarz Tyberiusz. Władca ten, tak ukochał ogórki, że zapragnął je mieć w swym menu do obiadu przez cały rok, co skłoniło ogrodników do podjęcia trudu uprawy tej rośliny w cieplarniach. Rosły one przeważnie w skrzynkach na kółkach, które łatwo można było odwrócić w kierunku światła słonecznego. To właśnie Rzymianom, którzy uprawiali ogórki przez cały rok, a nawet kisili je w beczkach, roślina ta zawdzięcza w dużej mierze swoją popularyzację.

Widzę, że Hasbara (płatna lub wolontariat) musi działać, niemniej są granice debilizmu.

  #18 18.08.2015 12:10

Świetny artykuł, gratuluję, jeden z lepszych, który w ostatnim czasie ukazał się na DP.

jarodebombel   7 #19 18.08.2015 12:48

S@Snack3rS7 Kolego, z takimi tekstami to spływaj z naszych Blogów... żenada...

A sam wpis w dechę! Więcej takich wpisów na pograniczu historii i szeroko pojętego IT! Brawa dla autora!

WODZU   18 #20 18.08.2015 12:52

"...sama doskonale rozumiała meandry relacji damsko-męskich i utrzymywała, że „każda kobieta może być olśniewająca. Wszystko, co musi robić, to stać i wyglądać głupio”..."

I wszystko w porządku, jeśli to tylko udawana głupota ;)

Wpis bardzo fajny, wprowadza powiew świeżości na łamach Bloga DP :)

Autor edytował komentarz.
ariiell   13 #21 18.08.2015 13:46

Czyżby powstawała nowa seria? :) Byłoby ciekawie ;)
Wpis bardzo fajnie się czytało. Wcześniej nie słyszałam o Hedwidze Kiesler, a szkoda.

En_der   9 #22 18.08.2015 15:46

@Rozbawiłeś mnie... (niezalogowany): Wiem pulpeciku z jakiego powodu ukrywasz się za anonimowością- mam jednak nadzieję, że rozbawienie Twoje, nie doprowadziło do rozdarcia tego zajęczego podgardla, które obrzarstwem i głupio-mędrkowaniem sobie wychodowałeś - opasowy kastrowany knurku- Jakby to ujął żydowskiego pochodzenia największy futurysta tego kraju S. Lem; oświecie, świecie... a ja dodam rymem Częstochowskim... Tyle wiecie co zjecie... Papuśny grubasku, kabaczku tego portalu- nie Indianie, nie Rzymianie, a Żydzi w tym kraju spopularyzowali i byli największymi producentami ogórka kiszonego. Zamiast klepać tyrady i węszyć żydowskie spiski - zapoznaj się z prawdziwą historią państwa, w którym żyjemy, a przed nami żyli ludzie różnych nacji i religii. Polecam Ci pulpeciku poznać choćby historię takiego miasta na wschodzie jak Terespol, może wtedy walniesz o ścianę - barana, tym swoim jajowatym, przemądrzałym łbem.

Autor edytował komentarz.
En_der   9 #23 18.08.2015 16:10

@Snack3rS7: Wrogiem naszego świata jest nienawiść, a nie rasa, wyznawana religia itp. W każdym narodzie znajdą się ludzie źli i dobrzy.

Snack3rS7   8 #24 18.08.2015 16:56

@En_der: Jednakże w tym narodzie jest czyste zło...

  #25 18.08.2015 16:56

Mnie też się podobało. Tylu rzeczy się nie wie, że miło dowiedzieć się czegoś "z innej beczki"...

  #26 18.08.2015 17:40

"Film był tak skandaliczny, a zarazem tak intensywnie omawiany przez mieszczaństwo, iż papież Pius XI nazwał go „niemoralnym i szkodliwym”, Adolf Hitler zakazał jego wyświetlania, a Amerykański Urząd ds. Obyczajowości* zakazał wwozu kopii filmu na teren kraju. "

Oni coś mają na tle tych zboczeń i bycia niemoralnym od pokoleń:
Sodoma i Gomora, zboczenia kainowego plemienia, promowanie kazirodczych związków: Abraham z siostrą miał dziecko, Lot z córkami własnymi dzieci, Hartman promuje to samo kazirodztwo. Filmy Polańskiego, Woody Allena, takie jakieś zboczone satanistyczne zawsze, tak samo Kubricka, Oczy szeroko zamknięte, mechaniczna pomarańcza. Ich święty kraj dał największą liczbę punktów na Konczite Wurst na Eurowizji, święte miejsce popiera takie sprawy hmm, wszystko to takie dziwne jest.

  #27 18.08.2015 18:03

@En_der: Dodaj jeszcze z oburzeniem, że: Kopernik też była żydem! Jak tak dalej pójdzie, to tylko: "ciemność widzę, ciemność...".

No dobra, czy jest coś, czego [UWAGA!] moi obrzezani pra-przodkowie nie wymyślili? Czytając taki megalomański bełkot, wstydzę się strasznie za swoich, podobnie jak onegdaj Słonimski.

danyll   8 #28 18.08.2015 18:04

@Mr_Trymer: Tak jak napisał @Snack3rS7: "Żydzi nie są i nie byli Polakami, to byli żydzi w Polsce.". I ma rację, a Ty pewnie też mówisz że były polskie obozy koncentracyjne, bo w Polsce??
Żydzi mogli mieszkać w Polsce, ale to nie oznacza że byli Polakami, ale że mogli mieć obywatelstwo polskie. Tak samo jak Ty wyjedziesz i będziesz mieszkał w Francji przez rok/pięć lat, to będziesz Polakiem czy Francuzem? Zastanów się. Żydzi to głównie Izrael, w Polsce stanowią mniejszość narodową i nie są liczeni jako Polacy w statystykach, tylko właśnie jako mniejszość żydowska w Polsce. Do tego piszesz żydzi, a to oznacza wyznawców judaizmu, a nie Żydów jako naród.
Tak bronisz tego narodu, jakbyś im coś zawdzięczał, a to oni powinni zawdzięczać dużo Polakom. Nie rozumiem Twojej obrony, zwłaszcza w kontekście ostatnich wiadomości, gdzie Żydzi okazują brak szacunku wobec Polaków - co nie oznacza, że my też mamy robić to samo wobec nich, ale żeby bronić i twierdzić że byli Polakami to jest przekłamanie faktów.

Autor edytował komentarz.
Snack3rS7   8 #29 18.08.2015 18:35

@jarodebombel: Żadna żenada, co najwyżej niewygodna i niekorzystna dla niektórych prawda...

jarodebombel   7 #30 18.08.2015 20:58

@Snack3rS7: Prawda jest córą czasu, poczętą w przypadkowym i burzliwym związku ze zbiegiem okoliczności (Szarlej w "Trylogii Husyckiej").

Ale w jednym jestem pewny: z tematami politycznymi zjeżdzaj na blogi prawicowe. Ludzie chcą tu pisać i dyskutować o szeroko pojętym IT a nie polityce.

  #31 18.08.2015 21:18

@En_der: Marzenia się nie spełniają, pewnie gdybym cię spotkał, zmiażdżył bym Ci pewną kość, domyśl się którą... wy jesteście wąscy w ramionkach nie widziałem nigdy dobrego sportowca i kulturysty od was...

Snack3rS7   8 #32 18.08.2015 23:35

@jarodebombel: Ale temat porusza nie tylko wątki informatyczne...

En_der   9 #33 19.08.2015 02:28

@Anonim (niezalogowany): Po tylu latach w Internecie, pierwszy raz trafiam na takiego zboczeńca jak Ty, bo czegoś co onanizuje swój mózg, tak durnymi komentarzami- w żaden sposób nie można nazwać trollem ani człowiekiem, a nazwać świnią, to zbyt wielki byłby mezalians dla tego zwierzęcia :P

Autor edytował komentarz.
  #34 19.08.2015 12:43

@En_der: Może ciebie nie powinno się nazywać człowiekiem, bo ktoś kto innych nie traktuje jak ludzi, nie wart jest człowieczeństwa. Może nazwij mnie gojem lepiej, goj to zwierze nie człowiek, zapewne to miałeś na myśli :)

En_der   9 #35 19.08.2015 13:44

@Anonim (niezalogowany): Zacznij dewiancie sam siebie traktować po ludzku, to może ktoś Ci odpłaci czymś dobrym w rzyciu. Bo z takim bełkotem antyludzkim co najwyżej skończysz na śmitniku historii swojego rzycia, pozostawiając po sobie, swoim najbliższym - wspomnienie, że byłeś tylko kupą niereformowalnego nawozu.

MagdaL   5 #36 19.08.2015 16:50

Świetny tekst! :)

Quest-88   16 #37 19.08.2015 20:46

@Anonim (niezalogowany)

>tego trzeciego zdjęcia "Exstase (1933): Niemoralne i szkodliwe widoki według Loży Oburzonych." nie można otworzyć w żaden sposób.

Już poprawione. :)

@Nasaczek (niezalogowany)

>To jakaś promocja narodu wybranego?

Wpis sponsorowany przez Kneset. Szekl to dobra waluta i warto się nią zabezpieczać na starość.

Quest-88   16 #38 19.08.2015 20:47

@GBM

>Btw. oprócz gwiazdy w aleji sław, jeszcze symbol oprogramowania graficznego (Corel Draw) pozostawia ślad Lamarr'owej :-)

Niestety, ale nowe pudełka to już rendery przedmiotów. Za niedługo wizerunek Lamarr będą kojarzyć tylko "corelowe dinozaury".

@ariiell

>Czyżby powstawała nowa seria? :) Byłoby ciekawie ;)

Nie, to jednorazowy wyskok. Nie mam w planach drugiego odcinka. Jeśli coś ciekawego do opisania się pojawi, pomyślę nad tym.


@jarodebombel @WODZU @ariiell @En_der @qrzon @MagdaL @Anonim

Dziękuję za dobre słowo. Cieszę się, że są jeszcze ludzie, których to interesuje. Szkoda tylko, że jest nas zaledwie ośmiu (aktywnie komentujących). :P

@GBM

Hedy ma dużo bogatsze życiorys, ale nie o wszystkim pisałem. Sporo się działo w kwestii aktorstwa, ale kogo to tutaj obchodzi?

Dorzucę pewien fragment i kilka cytatów bohaterki. To też może Was zainteresować.

- (...) They donated the patent as their contribution to the war effort, however, the invention would not be implemented during World War II and only came into use 20 years later during the 1962 Cuban Missile Crisis when it was installed on ships sent to blockade Cuba - three years after the Lamarr-Antheil patent expired. Neither of them ever received any compensation for their patent.

During that time, Lamarr was also interested in accepting a position under Dr. Kettering who had formed the first "National Inventions Council" for the government. However, she was encouraged to stick with her successful acting career and to help the war effort by selling war bonds. This she did, raising seven million dollars in a single evening.


I jej cytaty, których nie wplotłem w treść

(pierwszy przemawia do mnie najbardziej)

- "The world isn't getting any easier. With all these new inventions I believe that people are hurried more and pushed more... The hurried way is not the right way; you need time for everything - time to work, time to play, time to rest."

- "If you use your imagination, you can look at any actress and see her nude. I hope to make you use your imagination."

- "Perhaps my problem in marriage - and it is the problem of many women - was to want both intimacy and independence. It is a difficult line to walk, yet both needs are important to a marriage."


Ps. Dziękuję wszystkim, którzy utemperowali głupie wpisy Snack3rS7 i jego poplecznika. Śledziłem dyskusję na telefonie, ale nie mogłem reagować. Widzę, że nawet te najbardziej nienawistne komentarze zostały skasowane (i słusznie). A panów proponuję dodać do czarnej listy.