Datel Arcade Pro Stick

Magia arcade dla każdego

Wielu pasjonatów grania marzy lub marzyło o własnej maszynie arcade. Niestety koszt ich pozyskania często przekracza cenę całkiem porządnego samochodu. Nie muszę wspominać o wymiarach automatów, gdyż mało kto może pozwolić sobie by umieścić w domu jedną taką maszynę, a przecież „chciało by się więcej”. Większość z nas musi zadowolić się zwyczajnymi konsolami i/lub komputerem, a za kontroler służy nam nieśmiertelny pad. Jednak istniej jeszcze jedno rozwiązanie, które choć trochę da nam klimatu znanego z arcade.

OpenEmu 1.0

Emulacja z klasą

Parę dni temu świat użytkowników komputerów z logiem nadgryzionego jabłka obiegła informacja o wydaniu multi-emulatora konsol. Spieszę w wyjaśnieniami dla tych, którzy nie rozumieją wagi tej informacji. Użytkownicy Windowsa na brak emulatorów konsol nie mogą narzekać gdyż 90% wydawanych jest właśnie na tą platformę, a tylko nieliczne portowane na OS X.

Sega NAOMI - New Arcade Operation Machine Idea

Z wielkich producentów Arcade liczących się na rynku pozostało tylko trzech. Są to Taito, Namco oraz Sega. Droga na szczyt Segi nie była jednak usłana różami, a przełom nastąpił po upadku nieodżałowanego Dreamcasta. W tym samym roku, w którym Sega pokazała światu swoją nową konsole (1998) wydała także maszynę arcade opartą na architekturze DC – Segę NAOMI, co po japońsku oznaczy „piękno ponad wszystkim”. Poniekąd odnosiło się to i do mocy jaka pozwalała tworzyć piękne gry jak i do wyglądu samego systemu. Dreamcast okazał się największą porażką Segi a NAOMI największym sukcesem.

SNK Neo Geo - potęga dwóch wymiarów

Firmy SNK fanom bijatyk raczej nie trzeba przedstawiać, założona w 1978 roku w Japonii słynie z kilku serii gier, głównie wspomnianych wcześniej bijatyk. W historii SNK znajdziemy też dość spory epizod związany z sprzętem a dokładnie arcade.

MVS

Do lat 90. tak jak większość firm SNK wypuszczała na rynek maszyny dedykowane tylko jednej konkretnej grze. W styczniu 1990 roku firma zaprezentowała system Neo Geo MVS (Multi Video System). Jak na tamte czasy był to bardzo rewolucyjny system arcade.

Taito Type X — szaleństwo rodem z Japonii

Nostalgia...Dzieciaki dorastające w latach 90. w Polsce pamiętają pewnie ile czasu tracili w salonach gier, gdzie do co popularniejszych automatów ustawiały się kolejki. Każdy chciał pograć, wyśrubować jak największy wynik, przejść jak najwięcej bez straty cennego życia, no i najważniejszy dylemat jak przekonać rodziców by dali trochę więcej kasy na żetony. Bardzo miłe wspomnienia. Dzisiaj takie salony gier zazwyczaj spotykamy w kurortach turystycznych. Znajdują się tam jednak zazwyczaj maszyny pamiętające złoty okres lat 90.