Arcade Systems
liczba publikacji: 3pierwszy wpis: 2 Września 2013ostatni wpis: 14 Października 2013

Krótka historia maszyn arcade w stylu kto jak i gdzie

Taito Type X — szaleństwo rodem z Japonii

Nostalgia...Dzieciaki dorastające w latach 90. w Polsce pamiętają pewnie ile czasu tracili w salonach gier, gdzie do co popularniejszych automatów ustawiały się kolejki. Każdy chciał pograć, wyśrubować jak największy wynik, przejść jak najwięcej bez straty cennego życia, no i najważniejszy dylemat jak przekonać rodziców by dali trochę więcej kasy na żetony. Bardzo miłe wspomnienia. Dzisiaj takie salony gier zazwyczaj spotykamy w kurortach turystycznych. Znajdują się tam jednak zazwyczaj maszyny pamiętające złoty okres lat 90.

SNK Neo Geo - potęga dwóch wymiarów

Firmy SNK fanom bijatyk raczej nie trzeba przedstawiać, założona w 1978 roku w Japonii słynie z kilku serii gier, głównie wspomnianych wcześniej bijatyk. W historii SNK znajdziemy też dość spory epizod związany z sprzętem a dokładnie arcade.

MVS

Do lat 90. tak jak większość firm SNK wypuszczała na rynek maszyny dedykowane tylko jednej konkretnej grze. W styczniu 1990 roku firma zaprezentowała system Neo Geo MVS (Multi Video System). Jak na tamte czasy był to bardzo rewolucyjny system arcade.

Sega NAOMI - New Arcade Operation Machine Idea

Z wielkich producentów Arcade liczących się na rynku pozostało tylko trzech. Są to Taito, Namco oraz Sega. Droga na szczyt Segi nie była jednak usłana różami, a przełom nastąpił po upadku nieodżałowanego Dreamcasta. W tym samym roku, w którym Sega pokazała światu swoją nową konsole (1998) wydała także maszynę arcade opartą na architekturze DC – Segę NAOMI, co po japońsku oznaczy „piękno ponad wszystkim”. Poniekąd odnosiło się to i do mocy jaka pozwalała tworzyć piękne gry jak i do wyglądu samego systemu. Dreamcast okazał się największą porażką Segi a NAOMI największym sukcesem.