Niskopoziomowe API - Direct i Open GL ? San Francisco GDC 2014,

W dniach 17-21 marca ma się odbyć konferencja GDC 2014 (Game Developers Conference Microsoft),

Microsoft i grupa Kronos już szykują odpowiedź w postaci niskopoziomowych instrukcji w API DirectX i OpenGL. Wszystkie szczegóły mają zdradzić na dwóch panelach Microsoftu i jednego panelu grupy Kronos.

Pierwszy nazwany "Direct3D Futures" ma dotyczyć przyśpieszenia gier nowej generacji. Ładnie to brzmi ale nie do końca wiadomo co się za tym kryje, najwyraźniej pewien system obsługi który nazwano Mantle (technologia AMD oparta na akceleratorach graficznych Graphics Core Next ) dał do myślenia konkurencji.


Jak już wiadomo niskopoziomowe API ma w dużo lepszym stopniu wykorzystać moce drzemiące w naszych pecetach. Lepiej zarządzać wątkami a co za tym idzie mniej obciążać CPU.
O ile wzrost wydajności komputerów z wykorzystaniem Mantle dawał na początku różne efekty z pierwszymi kartami graficznymi obsługującymi tą technologię to okazało się że architekci z AMD zignorowali tzw. mikro przycięcia. Wydajność kart spowodowała iż przy wzroście wygenerowanych klatek w ciągu 1 sekundy owe "mikro przycięcia" nie powinny być widoczne - niestety Gracze odczuli ten problem zwłaszcza ci którzy mieli crossowane 2 karty. Obecnie najnowsze Catalisty podobno ten problem niwelują, a karty graficzne z serii R9 2xxX już go nie posiadają.
Z drugiej strony wytyczono kierunek rozwoju zarządzania podzespołami komputera tak aby inaczej podzielić obliczenia na wątki i pozwolić aby akceleratory graficzne przejęły więcej zadań odciążyły procesor główny komputera.

DirectX to API rozwijane od 20 lat i w pełni wspierane przez Microsoft ale najnowsze Directy działają tylko pod systemem Windows8.1. Owiele lepiej ma się sprawa z OpenGL, który działa świetnie bez względu na wersję systemu windows.
Wracając do tematu, Microsoft ma też zamiar przedstawić nowe usprawnienia w swoim API, które mają pozwolić developerom na lepsze wykorzystanie sprzętu i odciążenia CPU w czasie renderingu.
Drugi Panel o nazwie "Evolving Microsoft's Graphics Platform" ma odpowiedzieć na zapytania czy da się ujednolicić obsługę akceleratorów oraz odpowiadając na prośby developerów pozwoli na większą liczbę odwołań bezpośrednio do sprzętu, co ma być namiastką programowania na konsole (tam low-level API jest czymś najzupełniej w świecie normalnym).

Grupa Khronos, w której znajdują się tacy giganci branży jak Intel, AMD i Nvidia ma zamiar przedstawić demonstrację nowego OpenGL. na Panelu
„Approaching Zero Driver Overhead in OpenGL" zajmą się głównie tematyką zmniejszenia narzutu sterownika na procesor, który jest jednym z najczęstszych problemów związanych z wydajnością na PC. Według informacji udzielonych przez twórców panelu, nowa implementacja OpenGL ma zmniejszyć narzut aż 10x, czasem nawet więcej.

Mantle to tylko początek ...? i co dalej ?
Zastanawiające jest czy uda się zoptymalizować API tak aby deweloperzy nie musieli się męczyć z przenoszeniem gier z PC na konsole oraz między różnymi systemami.