Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

SCILAB - z czym to sie je?

O czym to jest ?!?

Hmm.. zabrzmi to dziwnie, ale dobre pytanie. Otóż odpowiedź jest równie dziwna, otóż wpis ten jest o liczeniu.Liczeniu (?), ale czego? Proste – wyrażeń ;)

Każdy spotyka się, bądź spotkał się na swojej drodze z liczeniem (i nie mam na myśli dodanie ceny mleka i chleba ;) ). Czy można to uprościć? Tak, można i to nawet nie jest takie trudne jak się wydaje. Bardzo łatwo wykonamy to za pomocą programu SCILAB.

Czym jest SCILAB?

SCILAB to francuski program naukowy do wykonywania obliczeń, stanowiący co prawda w pewnym stopniu mniej bogatą, lecz za to całkowicie bezpłatną alternatywę dla programu MATLAB. Posiada on kilkaset(!) funkcji matematycznych, może być używany nie tylko do podstawowy, lecz także i tych bardziej zaawansowanych obliczeń nie tylko na liczbach, ale także na wektorach czy macierzach. Algebra liniowa, macierze czy statystyka to dla niego nie jest zbyt duży problem.

Czy korzystanie ze SCILABA jest łatwe?

To czy coś jest łatwe, czy nie to pojęcie względne. Dla piekarza łatwo jest upiec chleb niż naprawić samochód – dla mechanika może być odwrotnie. Ogólnie program nie jest dość trudny w obsłudze.wystarczy poćwiczyć, a wszystko stanie się prostsze. A warto, gdyż można w bardzo krótkim czasie poznać wynik bardzo skomplikowanego wyrażenia, które liczylibyśmy jakiś czas, no a jeżeli popełnimy w liczeniu błąd, to niestety zmarnujemy jeszcze więcej czasu. Oto przykład użycia SCILABa w zadaniu. Treść zadania jest następująca:

Podaj wartość 8-ego wyrazu ciągu: an=6(n+8)(n-1)+(n-4)(n+5*2).

Wynik? A8=744. Można policzyć "ręcznie" wyjdzie tak samo. Teraz załóżmy, że jesteś uczniem i masz do wykonania policzenie pierwszych 20 wyrazów tego ciągu, a następnie podanie ich sumy. Ciekawe kiedy zrobisz to szybciej? Może (jeżeli ktoś ma ochotę) podajcie wynik tej sumy w komentarzach, zobaczymy kto policzy to najszybciej ;)

Jak widać SCILAB pozwala ułatwić sobie liczenie, co pozwala zaoszczędzić czas, zwłaszcza jeżeli znamy metodę jak dane wyrażenie policzyć, lecz nie chce nam się wklepać tylu klawiszy na kalkulatorze, dodając, sumując, mnożąc itd. Bo przecież można otrzymać wynik znacznie szybciej...

Już niebawem ciąg dalszy wpisów i zmagań z tym ciekawym programem...

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób. 

Komentarze

0 nowych
Druedain   14 #1 19.10.2011 12:00

Co takiego dziwnego jest w tym, że w pis jest o liczeniu???

Jak ten program wypada w porównaniu z tym http://www.wolframalpha.com/ ?

reemer   7 #2 19.10.2011 12:14

Myślę, że kilka osób obraziłeś tym wpisem ;-) Zaraz tu będzie wojna wszystkich ze wszystkimi ;-)

Jeśli jesteś uczniem, to lepiej najpierw naucz się liczyć to ręcznie, a dopiero potem, ewentualnie, sięgaj po programy. Trochę się narobisz, ale się nauczysz. Komputer nie zawsze masz przy sobie.

A żeby nie było tylko zrzędzenia, to programik ciekawy. W sumie nigdy nie miałem okazji skorzystać z niczego podobnego. Może spróbuję. Muszę znaleźć ćwiczenia ze średniaka :-)

  #3 19.10.2011 13:26

Nie jestem żadnym matematykiem ale czy postawionego zadania nie da się policzyć prościej tj. policzyć sobie r i a_1 a z tego sumę?

  #4 19.10.2011 13:36

Myślę, że takie sumy są proste, tym bardziej, że wzór nie jest rekursywny. Jednak polecam takie programy. Zamiast SCILAB używam Matlaba oraz Octave. Faktem natomiast jest, że zostały stworzone to programy nie do takich trywialnych obliczeń, ale do liczenia całek nie elementarnych itd. Sam używam octave to pisania filtrów przetwarzających sygnały IIR i FIR. Dobre w nich jest to, że mają już zaimplementowane np. funkcje konstruujące filtry Czebyszewa na podstawie parametrów etc. Napisany skrypt w octave pięknie nagra Twój głos po czym przeprowadzi transformatę Fouriera, porówna z wzorcem i wyda flagę autoryzacji lub nie. Jak chcesz to jeszcze może zplotować widma.

skrzypek   13 #5 19.10.2011 13:54

Z racji, że liczenie mało mnie interesuje podpowiem, że wkradła Ci się literówka :)

"może być używany nie tylko do podstawowy, lecz także i tych bardziej zaawansowanych obliczeń"

iluzion   5 #6 19.10.2011 17:25

@Druedain

Wolfram|Alpha nadaje się świetnie do krótkich zapytań. Potęga W|A polega na tym co ma "pod maską" -- system Mathematica.

Trudno jest dokonać porównania ze Scilabem. W Scilabie można pisać duże skrypty, a nawet programy z interfejsem graficznym.

Osobiście o wiele bardziej lubię "ekosystem" zbudowany wokół Pythona... Od komercyjnego Enthought po Python(x,y) i "składaki" dostosowane do aktualnych potrzeb, np. Python+NumPy+SciPy+Matplotlib+Spyder i dziesiątki, setki innych bibliotek do wyboru.

  #7 19.10.2011 18:13

Jeżeli to coś policzy mi szybką transformatę Fouriera, to już wiem, na czym oprę uczelniany projekt. Dzięki ;-)

McDracullo   17 #8 19.10.2011 18:37

FFT powinno obsłużyć.

Coś takiego jak simulink odnajdę tam?

iluzion   5 #9 19.10.2011 20:19

@McDracullo

Tak. Szukaj informacji o Xcos.

http://www.scilab.org/products/xcos

  #10 19.10.2011 21:55

Miałem przyjemność, robić pewien system automatyczny i xcos mimo wszystko nie daje rady w porównaniu z simulinkiem. Może i w sygnałach w pełni mi substytuty matlaba starczyły, tak w automatyce to matlab wygrywa, tym bardziej, jak chcesz obsługiwać hardware przez jakieś porty i to zgrywać.

  #11 20.10.2011 17:24

Po pierwsze wolfram alpha(który jest mocno przycięty w stosunku do mathematicy) to trochę co innego. Matlab też nie liczy z jednostkami i co z tego. Po drugie matmehematica to niby do obliczeń symbolicznych ale i tak jest już rozszerzona do obliczeń numerycznych. Z kolei scilab jest do obliczeń numerycznych ale ma moduł do obliczeń symbolicznych oparty o maxime.
Jedyną zaletą octave w stosunku do scilab jest kompatybilność z matlabem. Po prostu scilab jest lepiej zoptymalizowany niż octave które przy dużych projektach potrafi po prostu zdechnąć. O ile fft w octave jest dobrze zaimplementowane to z resztą już gorzej.
Co do xcos przypominam(przytłaczająca większość rzeczy przynajmniej) w simulinku większość rzeczy jest zrobiona na podstawowych bloczkach i to tyle. Z resztą jak się projektuje napęd elektryczny(na uczelni choćby) to to są po prostu podstawowe bloczki gain itd. nic więcej. Ale porażką w scilab jest to że jest mało stabilne(symulowałem Silnik prądu stałego to nie dość że nie działał to wywalało w pewnych okolicznościach xcos projekt był na pewno dobry) i ubogie możliwości konfiguracji symulacji.

Maxi_S   5 #12 22.10.2011 17:59

Scilab jest całkiem rozsądną alternatywą dla przyzwyczajonych do "stylu" Matlaba. Porównywanie tych dwóch systemów jest jednak nie na miejscu. Oczywiście, że fajnie byłoby mieć możliwości Matlaba za cenę Scilaba. Niestety, w rzeczywistości trzeba obrócić każdy grosz trzy razy zanim się go wyda, szczególnie jeśli ma się ograniczony budżet projektu, za który się odpowiada.

  #13 22.10.2011 20:01

A ja cenię takie wpisy, to dobry pomysł na popularyzacje programów "niszowych", o których większość nie ma pojęcia. Pewnie nie będę używał, bo nie mam takiej potrzeby, ale dobrze jest wiedzieć o istnieniu tego typu bezpłatnych narzędzi.

McDracullo   17 #14 22.10.2011 22:43

@iluzion
A w Tym Xcos znajdę coś podobnego do RTW? (Generowanie kodu w języku C/C++/innym do wykorzystania na różnych platformach)

arlid   16 #15 23.10.2011 16:51

Dziękuje wszystkim za komentarze. Mam nadzieję, ze kolejny wpis także zostanie przeczytany do czego zapraszam ;)

  #16 21.02.2012 00:42