Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

To już szósty rok wytrzymujecie ze mną

Co pól roku piszę krótkie podsumowanie mojego blogowanie. Tym razem jakoś mi to wyleciało z głowy i takie podsumowanie nie powstało, no ale jak to mówią co się odwlecze to nie uciecze. Zapraszam się do kolejnego (dwunastego już) podsumowania półrocznego blogowania na dobrychprogramach.

Specjalista

Kto to jest specjalista to chyba już nie muszę nikomu tłumaczyć, ale jeśli jest jeszcze ktoś kto nie zna perypetii szpitalnego informatyka to z przyjemnością zapraszam na mojego bloga, gdzie znajduje się prawie 80 części mojej nierównej walki z systemem. A w tym półroczu pojawiło się 6 wpisów z tej serii i każdy z nich cieszył się sporym zainteresowaniem. Na początek stworzyłem dwa (pierwszy i drugi) wpisy o mojej współpracy z lekarzami POZ, oj ciężki to kawałek chleba, ciężki.

Specjalista ds. teleinformatycznych — backup, problem stary jak świat cz.77

Podobno ludzie korzystający z komputera dzielą się na tych co robią backupy i na tych co będą je robić. Coś w tym jest, większość z nas nie pamięta, lub nie chce robić kopii zapasowych bo mu są do niczego potrzebne. Osoby takie zmieniają zdanie dopiero po tym jak stracą zdjęcia z ostaniach wakacji czy jakieś ważne pisma. Wtedy dopiero zaczyna się gorączkowe archiwizowanie danych na czym popadnie, a to raz płyta DVD a to jakiś pendrive. Co prawda marny to pomysł, ale zawsze jakiś:)

W przypadku firm, gdzie komputerów jest kilkanaście kilkadziesiąt problem archiwizacji danych zaczyna być problemem, ale w miejscach gdzie tych komputerów jest kila setek jest to już prawdziwe wyzwanie. Dziś chciałbym pokazać jak można dokonać bezpiecznej archiwizacji prawie 140 komputerów bez ponoszenia wielkich kosztów.

No a jak to wygląda w powiatowym szpitalu?

U mnie w szpitalu oczywiście cierpimy na chroniczny brak gotówki na praktycznie wszystko. Zakup jakiegoś profesjonalnego systemu do backupu oczywiście odpada. Nawet wielka awaria serwera księgowo-płacowego (o tym później) nie nauczyła moich władz, że taki system jest potrzebny.

Przeglądarki WWW – która z nich jest najlepsza? cz.3

Przez poprzednie lata raz do roku (2014, 2015, 2016 - chyba zapomniałem testu zrobić:)) robiłem szybki (no nie aż tak szybki) test możliwości przeglądarek. Jakoś w zeszłym roku umknął mi ten temat. W tym roku postaram się nadrobić zaległości z zeszłego roku i przedstawić kilka testów. Dziś na pierwszy ogień pójdzie kilka mniej popularnych przeglądarek na powiedzmy przeciętnym sprzęcie, a mianowicie:

  • Procesor: AMD A4-4000 @ 3,00 Ghz
  • Pamięć RAM:2 x 2 GB DDR3 1333 Mhz
  • Dysk: AData SSD 128 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon HD 7840
  • Rozdzielczość: 1920x1080 pikseli
  • Łącze internetowe: Neostrada 10 Mb/s

Specjalista ds. teleinformatycznych — UPS'y, switche, kamery i RAID cz.76

W grudniu pisałem o reorganizacji ustawień szaf serwerowych. Oczywiście jak to bywa w przypadku służby zdrowia nic nie mogę zaplanować od początku do końca i oczywiście projekt został rozpoczęty, a nie mogę go zakończyć bo ciągle coś. No, ale po kolei bo ostatnie dwa miesiące były dość pracowite.

Przekleństwo chwilowego braku prądu

Od jakiegoś czasu w budynkach 3 i 4 pojawiają się chwilowe (0,5-1 sek) braki prądu. Niby nic takiego, bo większość komputerów wyposażonych jest w UPS'y. Okazuję się jednak, że w budynku nr 3 (gdzie znajduje się laboratorium) połączenie z główną serwerownią musi być ciągłe i nawet sekundowe przerwy w łączności powodują zawieszenia się serwera laboratoryjnego, a co za tym idzie stacje robocze w laboratorium odmawiają posłuszeństwa. Dopiero ręczne ubijanie sesji połączeń (pomiędzy serwerem laboratoryjnym a głównym oraz pomiędzy stacjami roboczymi a serwerem laboratoryjnym) po odzyskaniu połączenia rozwiązuje problem. Niestety w ciągu ostatnich dwóch miesięcy takie przerwy zdarzyły się kilkukrotnie.

Smartfon za 300 zł — Kiano Elegance 5.0

Pamiętacie recenzje Kristova notebooka Kiano za 800 zł? Idąc tym trendem znalazłem kolejną zabawkę tego samo producenta, a mianowicie smartfona, którego koszt to 300 zł. Oczywiście rewelacji żadnych nie ma co tu się spodziewać (tak jak w przypadku opisywanego laptopa), ale zobaczmy czy to 5-calowe cudo do czegoś (poza wyrzuceniem przez okno) się nadaje.

Recenzji topowych słuchawek jest na pęczki. Recenzji smartofów ze średniej półki też można odnaleźć sporo. A co ze słuchawkami za parę złoty? Tu jest spory problem, bo tego z tego szajsu (a czy na pewno szajsu? to się zaraz okaże) nikt nie korzysta (lub się do tego nie przyznaje), a więc recenzji nie ma. O dziwo, producenci tych najtańszych słuchawek nie bardzo chcą wysyłać sample do testów. Sprawdziłem sam, kontaktując się z co najmniej 4 różnymi producentami najtańszych słuchawek. No cóż, problem producenta a nie recenzenta. Jednakże jakimś cudem wszedłem w dłuższe posiadanie takiego właśnie budżetowego smartfonu. Mowa tu o kosztującym niecałe 300 zł 5-calowym

Specjalista ds. teleinformatycznych — raport końcowy z roku 2016 (4) cz.75

No chyba starczy tego lenistwa. Cały miesiąc się opierniczałem nic nie publikując, chyba czas najwyższy wrzucić coś nowego na bloga. Niestety weny twórczej jak nie było tak nie ma, czas więc chyba wrócić do, sprawdzonych tematów. Na pierwszy ogień pójdzie więc stary dobry specjalista, a co będzie dalej z moim blogiem? Nie wiem. Ostatnie przetasowania na forum mogą odbić się echem również i tutaj. No dobra, koniec biadolenia, trzeba się brać jakąś konstruktywna pracę.

Od kilku lat co rok (2013, 2014, 2015) w styczniu pisze podsumowanie pracy poprzedniego roku. W tym roku oczywiście tego podsumowania nie brakło. Przedstawiam więc je i tutaj (jak – poprzednio i poprzednio), oczywiście informując, że ten raport przedstawiam kierownictwu. Dosłownie jest to kopiuj&wklej.

Obudowy komputerowe inne niż wszystkie

Święta, święta i po świętach. Miałem nadziej, że przez te kilka dni wolnego napisze coś sensownego, ale jakoś tak wyszło, ze nic mi nie wyszło:). Cóż, może po nowym roku najdzie mnie wena na dłuższe pisanie, bo kilka tekstów jest rozpoczętych, ale żaden nie nadaj się (póki co) do publikacji.

Życząc więc wszystkiego najlepszego w nowym roku zapraszam do obejrzenia kilku fotek niezwykłych obudów komputerowych, jakie udało mi się zobaczyć na własne oczy bądź wygrzebać gdzieś w czeluściach Internetu.

A może Wy macie jakieś ciekawe obudowy. Kiedyś spontanicznie pojawiła się akcja pokaż swoje biurko to może od nowego roku rozpocznijmy akcje - pokaż swoją obudowę, choć jak mniemam coraz więcej ludzi ma laptopy, które z zazwyczaj są szaro-bure i nijakie. Do siego roku. 

Wszystkiego najlepszego

Kolejnego wpisu dziś nie będzie i basta,bo przez święta muszę lecieć do miasta.Prezenty, wigilia, zakupów bez liku jest, Ale na życzenia dla Was znajdę chwilę też.

A więc życzę Wam na te święta,Aby buzia była uśmiechnięta.Aby w rodzinnym spędzić je gronie,Aby utrzymać ten czas w tradycyjnym kanonie.Życzę Wam radości, spokoju i uśmiechu, Aby ten czas minął bez nadmiernego pospiechu.Bo cały rok gdzieś ganiamy,I na rodzinę czasu nie mamy.

Na Sylwestra udanej szampańskiej zabawy, I szczęśliwego Nowego roku bez żadnej obawy.Aby w nowym roku wszystko się udawało, I naszymi komputerami jak najlepiej się układało.

A że na portalu o tematyce IT jesteśmy, Jeszcze kilka słów o komputerach umieśćmy.

Specjalista ds. teleinformatycznych i optymalizacja zasilania w serwerowni cz.74

Ze względu na rozbudowę systemu informatycznego (raz i dwa) w szpitalu w zeszłym roku do serwerowni doszło sporo nowego sprzętu, który został zainstalowany w dwóch szafach serwerowych. Dzięki tym urządzeniom serwerownia zyskała sporo nowych zasobów, z których nasi kochani pracownicy mogą korzystać. Nowe sprzęty, które zostały dostarczone w zeszłym roku to UPS 1, UPS 2, dwa switche w drugiej szafie, macierz oraz serwery nr 3, 4, 7, 8. Te 4 serwery wraz z macierzą są najważniejszymi serwerami. Na tych serwerach trzymane są wszystkie dane pacjentów, ich badań i tak dalej (serwery 7, 8 i macierz) a także dodatkowy backup wszystkich najważniejszych danych oraz oprogramowanie do wymiany informacji z innymi szpitalami (serwery 3, 4 i macierz). Te 4 serwery muszą działać cały czas.

W dużym uproszczeniu tak wygląda układ serwerów na chwilę obecną.