Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

ACTA podpisana, ale nie ratyfikowana - no i co z tego ?

W sumie to chciałem ominąć temat ACTY, bo wydawało mi się , że wszystko zostało już powiedziane, ale jednak nie. Chciałbym popełnić kilka słów na ten jakże ostatnio poruszany temat.

Odkąd pojawił się temat ACTA w internecie i nie tylko pojawiła się panika, że ów dokument zagraża wolności internetu. Ale dlaczego nikt nie mówi głośno, że ACTA nie dotyczy tylko Internetu, ale wszelkich podróbek czy zamienników? Bo i po co. Strajkującym (w sumie to chyba prowadzącym demonstracje) wygodniej krzyczeć tylko o tym, że będzie "cenzura neta" i tylko przez to zbierają się i krzyczą. Oglądając relacje w telewizji usłyszałem wypowiedź kilku demontujących i o zgrozo, oni sami nie wiedzą przeciwko czemu krzyczą. Ważne, że można pokrzyczeć przeciw rządowi. Swoją drogą Polska to dość specyficzny naród, bo tylko w Polsce było (i jest) tak wielkie poruszenie a reszta krajów jakoś takiego odzewu nie zanotowała..

No ale wróćmy do meritum wpisu. W momencie gdy pojawiły się pierwsze wzmianki o ACTA duże serwisy hostingowe zaczęły trząść portkami i to nie na żarty. Megaupload został zamknięty i teraz zamiast strony mamy taki ładny opis:

Nazwa domeny związana ze stroną megaupload.com została skonfiskowana na podstawie nakazu wydanego przez US District Court

Sąd federalny postawił w stan oskarżenia kilka osób i podmiotów rzekomo związanych z eksploatacją megaupload.com i pokrewnych stron internetowych, które je nalicza z następujących przestępstw federalny

i tu nazwy złamanych praw.

Na filesonic.com pojawią się taki oto napis

Wszystkie funkcje dzielenia się plikami na FileSonic są teraz wyłączone. Nasz serwis może być używany tylko do wysyłania i pobierania plików, które zostały przesłane osobiście.

Jedna ze stron no powiedzmy treści dla dorosłych podaje z kolei taką informację:

03 luty 2012: Dzisiaj zamykamy część upload, aż do odwołania. Przeprojektowywujemy nasz proces zarządzania treścią.W 100% będziemy opierać się na sprawdzaniu każdego materiału przez ludzi pod kątem tego, czy nie występują w tych materiałach młode osoby.Dotyczy to zarówno nowych materiałów jak i tych istniejących.

Uwaga: jesteśmy zdecydowanie przeciwko hostingowi filmów z nieletnimi. [...] Więcej szczegółów zostanie opublikowanych wkrótce.

Takich przykładów można by mnożyć w nieskończoność.

Kolejną sprawą jest dostępność pirackich materiałów. Jeszcze miesiąc temu korzystając ze stron warezowych, takich jak np. "peb" można było bardzo łatwo uzyskać linki do stron hostingowych gdzie takowe materiały można było pobrać. Teraz linki są dalej ale w większości nieaktywne. Sprawdziłem na podstawie nowego filmu i starego serialu.

Podsumowując ACTA nie ratyfikowana i nie podpisana (przynajmniej prze większość państw) a efekty tej umowy są odczuwalne przy każdej próbie pobrania nielegalnych treści. A przecież o to chodziło.

Spis treści całości mojego blogowania znajduje się tutaj

internet inne

Komentarze

0 nowych
Kpc21   10 #1 06.02.2012 13:31

Ale te zamknięcia nie mają nic wspólnego z ACTĄ. One miały miejsce jeszcze zanim pojawiła się ta cała dyskusja nt. ACTA, jeszcze zanim premier ogłosił, że w następnym tygodniu ją podpisuje. Już prędzej mają związek z SOPĄ i PIPĄ, ale te nie zostały nawet przez nikogo podpisane.

przemo_li   11 #2 06.02.2012 14:35

Jak zauważył Kpc21:
Co ma piernik do wiatraka???

januszek   22 #3 06.02.2012 14:40

To nie ma nic wspólnego z SOPA/PIPA/ACTA etc :) Po prostu wszystkie te firmy (na których serwerach można było wymieniać się plikami) czekają na jakieś wiążące prawnie uzasadnienia działań wobec Megaupload. Podobnie było u nas po akcji zamknięcia napisy.org kiedy wszystkie inne serwisy napisowe też się wyłączyły.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #4 06.02.2012 15:03

No jak nie ma to wspólnego nic z ACTA, to dlaczego do tej pory serwisy te działały bez problemów, a jak pojawił się temat ACTY to się porobiło co się porobiło?
Przecież jakiś czas temu zamknięto serwis "odsiebie.com" i jakoś na innych firmach hostingowych nie zrobiło to żadnego wrażenia. A teraz MU zamknięto to i inni trzęsą się ze strachu.

Qmaty   3 #5 06.02.2012 16:55

@Shaki81
Serwis "odsiebie.com" był typowo polski i sposób jego zamknięcia nie budziła (zbyt dużych) wątpliwości. Zamknięcie MU natomiast rozeszło się szerokim echem na świecie nie dla tego że był największy z piracących hostingów tylko był zwykłą płotką (na którym btw było sporo LEGALNEJ treści), reszta serwisów jest znacznie większa. To raczej pokaz siły USA i dlatego reszta serwisów czeka na dalsze konsekwencje prawne tych działań. Zresztą sam serwis został "raczej" zamknięty ze względu na swojego właściciela (FBI ładne zarzuty postawiło).

Qmaty   3 #6 06.02.2012 16:56

Literówka
s/budziła/budziła/

januszek   22 #7 06.02.2012 18:33

@Shaki81: ACTA nie pojawiła się dopiero teraz, śledzę informacje o tej umowie od maja 2008 roku, kiedy po raz pierwszy Vagla napisał o tej umowie: http://prawo.vagla.pl/node/7899

Kpc21   10 #8 06.02.2012 23:48

"No jak nie ma to wspólnego nic z ACTA, to dlaczego do tej pory serwisy te działały bez problemów, a jak pojawił się temat ACTY to się porobiło co się porobiło? "
Porobiło się zanim pojawił się temat ACTY. Dzień czy dwa dni, ale zawsze zanim, a nie po tym.

januszek   22 #9 07.02.2012 06:41

FBI rozpoczęło swoje działania w marcu 2010, na podstawie zawiadomienia i materiałów jakie dostarczyło im MPAA: http://kopalniawiedzy.pl/Megaupload-MPAA-RIAA-FBI-piractwo-Kim-Dotcom,15089

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #10 07.02.2012 07:35

Ja tam i tak wiem swoje. O ACTA była cisza to sobie każdy hostował co mu się podobało. Temat ustawy rozgrzmiał szerokim łukiem w internecie i nie tylko to firmy hostingowe zaczęły się trząść.
@januszke - skoro FBI miało podejrzenia już 2 lata temu to dopiero teraz (jak jest gorąco z ACTA) zamknęło MU??

januszek   22 #11 07.02.2012 09:17

@Shaki: Moim zdaniem potrzebowali naprawdę mocnych dowodów bo facet, którego zwinęli był na tyle bogaty, że stać go na najlepiej opłacanych prawników, którzy wykorzystali by każdy, nawet najdrobniejszy błąd popełniony przy zbieraniu dowodów. Gotów jestem się założyć, że batalia sądowa będzie bardzo ciekawa.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 07.02.2012 11:51

A to, że batalia będzie ciekawa i zawzięta to raczej oczywiste. Najlepsi prawnicy przeciwko najlepszym prawnikom. Będzie ciekawie długo i strasznie drogo.

xomo_pl   24 #13 07.02.2012 18:42

Bardziej niż ACTY serwisy wystraszyły się, że mogą być kolejne, po MU i stąd to całe usuwanie plików, wyłączanie sharingu itd.

Rządy nie rozumieją jednak jednego: to jest walka z wiatrakami: co z tego, że zamkną serwis x jak za chwilę powstanie y, do tego w innym miejscu, że działania prawne będą nie możliwe.
Jedynie mogą wygrać, gdy zaczną cenzurować sieć a z tym nie pójdzie im tak łatwo (patrz ACTA).

Moim zdaniem MU/MV nie zostało zamknięte z powodu piractwa, to był raczej tylko powód "dla mediów i ludu", a z powodu nacisków wielkich koncernów, które straciły by mld $ w wyniku nowego projektu MU: serwisu dla artystów z muzyką, za sprzedaż których dostawali by kasę bez pośrednictwa wytwórni....
W USA to nie rządzą politycy sami z siebie, są ciągle pod wpływem różnych grup interesu, podobnie inne państwowe organy. Tak jest też w innych demokratycznych krajach.

JanStefan   6 #14 09.02.2012 11:50

To nie jest wina samej ACTA, tylko temu, że nie wiadomo jak potoczy sprawa się z MU. Trzeba też pamiętać, że zawsze linki po jakimś czasie wygasały nie z samych siebie, ale na żądanie właściciela praw, lub jego przedstawiciela.

Nie ma co doszukiwać się jakiś powiązań. Chociaż wydaje mi się, że ten rok będzie rokiem teorii spiskowych, jak i walki z piractwem - no ale kiedyś bańka musiała pęknąć.

Co do MU, to komuś się nie spodobało iż zaczął nawiązywać kontakty z wykonawcami.

Najbardziej cieszy mnie wstęp. Widzę, że nie tylko ja dostrzegłem pewną hipokryzję ludzi którzy wychodzą na ulicę - w większości przypadków są to ludzie którzy nudzą się w domu, a ACTA znają tylko z transparentów - STOP ACTA. Każdy ma prawo do negowania czegokolwiek, no ale róbcie to świadomie, bo w tym przypadku jak ktoś krzyknie do broni, to ją chwycicie bo inni tak robią?

Pozdrawiam
JanStefan

PS
Przepraszam za generalizowanie, no ale na tle grupy poszczególne jednostki ciężko dostrzec. No i zawsze można mieć takie samo zdanie o czymś, ale nie być częścią danej grupy.

Xelosu   4 #15 11.02.2012 22:10

A(K)TY to mogą być z młodymi paniami.
Co to za głupota, żeby odmieniać taki akronim przez przypadki!
I to jeszcze na dodatek podmieniając litery skrótowca..

  #16 12.02.2012 18:33

Wybacz, ale kompletnie mijasz się z prawdą,a jedno ze zdań bardzo mi się nie podoba: "Swoją drogą Polska to dość specyficzny naród, bo tylko w Polsce było (i jest) tak wielkie poruszenie a reszta krajów jakoś takiego odzewu nie zanotowała.. "
Co rusz czytam teksty traktujące z wyższością o Polakach, jaki to durny naród itd... Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, że są ludzie, którzy chcą, żebyś tak o Polakach myślał. Ma to swoją długą historię, sięgającą jeszcze zaborów, potem wojny, aż po usprawiedliwienie, że durny Polak potrzebuje mądrego brata, który właściwie nim pokieruje. To że Polacy wyszli w końcu na ulicę i zaczęli krzyczeć, to akurat ich cnota, a nie wada. A że nie wiedzą, przeciw czemu protestują? Otóż protestują właśnie dlatego, że nie wiedzą - rząd zrobił dużo, żeby naród nie wiedział, a skany dokumentów zakazujących konsultacji społecznych można było zobaczyć nawet na TVN24.
Głupi Polacy? To nie z Polski wyszedł Adolf H, nie z Polski wyszedł Józef F, z Polski nigdy nie wyszła żadna wielka rzeź. Popatrz na kraje, które Ci imponują.
Moich słów nie odbieraj jako wielką krytykę, ja też daję się złapać podobnemu myśleniu. Ale zalecałbym odrobinę krytycznego myślenia.
Czy ktoś chce, żebyśmy myśleli o Polakach jak o Idiotach? Zwróć może uwagę na polski program telewizyjny. Full seriali dla idiotów i zero programów dla mózgu. Jednocześnie wielką rzeszę abonentów zdobywają dla płatnych TV programy para naukowo popularne, typu DOSCOVERY und Co. Popatrz jaką nostalgią cieszy się SONDA, polski program popularnonaukowy rodem jeszcze z komuny. Wielu, naprawdę wielu, chciałoby czegoś bardziej ambitnego, ale daje im się szans - ani w TV ani w zrujnowanej polskiej szkole. Wiesz, że w niemieckiej TV jest o wiele więcej programów o Polsce niż w polskiej? Oni nam wielu rzeczy zazdroszczą.
Może wrócę do protestów i odzewu na zachodzie. Zdarzyło się kiedyś, że pewien młody Arab w ucieczce przed policją schował się budynku transformatora WN i zginął porażony prądem. Cała francja stanęła w płomieniach. Donosiły o tym wszystkie polskie dzienniki. PO paru dniach protest przelał się na zachodnie Niemcy - nie w takiej skali, ale tam też palono samochody. W tym samym czasie, kiedy oglądałem niemiecką TV, nie zauważyłem tam żadnej informacji na ten temat - przeciwnie - Niemcy chwalili się, że są modelowym państwem, w którym obcy asymilują się ze społeczeństwem. Asymilują się? Pojedź do berlina i sobie obejrzyj.
Skala manipulacji jest gigantyczna, w dodatku wiele zachodnich społeczeństw jest przyzwyczajonych do życia pod butem. Wielu to nawet odpowiada, co świadczy o ich mądrości.
Mimo nowoczesnej techniki przepływ informacji między krajami jest fatalny - może stąd Twoje wrażenie. Nie wystarczy znać obcy język, żeby wiedzieć co się tam dzieje. Trzeba żyć kulturą drugiego kraju, a z tym jest problem. Tak się składa, że jeden z tych oświeconych krajów znam na wylot i uwierz mi: fora dyskusyjne traktujące o ACTA nie są tam wyjątkiem. Są nawet lepiej zorientowani niż my. W dodatku aktywnie walczą - Niemieccy piraci mają nawet przedstawicieli we władzach. Niewiele tego, ale w Polsce nie ma wcale.
Polskim ewenementem nie jest głupota, tylko polski premier... Polakom został niestety krzyk rozpaczy i to widzimy na ulicach.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #17 12.02.2012 22:21

@Bloom, akurat, źle trafiłeś z tą moja niewiedza na temat społeczeństw innych krajów. No, ale nie ważne. Czyli jednym słowem co? Na zachodzie jest lepiej bo ludzie "żyją pod butem" a w Polsce każdy żyje jak mu się podoba? No niezłe podejście,
Ale cóż, każdy ma prawo do własnego zdania.

Xelosu   4 #18 19.02.2012 03:00

@Nazir50
Ja tylko czekam, aż ktoś wynajdzie lekarstwo na raka opatentuje i zamknie w szufladzie na 20 lat. A niech ludzie umierają za głupotę.

Murphy   3 #19 11.03.2013 15:03

@Xelosu: Taki lek już dawno istnieje: Witamina B-17 i jest tak jak napisałeś, że info to raczej siedzi w szufladzie niż widzi światło dzienne. Ale jak się chce to można o tym wiele znaleźć.