Za10groszy - moja opinia

W internecie pojawiła się już cała masa informacji dotycząca tego serwisu. Postanowiłem, że i ja coś "skrobnę" na jego temat. Do tej pory nie zamierzałem w to inwestować, jednak mój kolega zareklamował tą stronę poprzez pokazanie jakie rzeczy wygrał. Faktycznie udało mu się za 175 zł "kupić" niezłą myszkę microsoftu, przenośny dysk twardy o nie dużej pojemności oraz samsung young. Za tą kwotę faktycznie pokaźny zestaw. Uznałem, że zaryzykuję. Z początku dostajemy możliwość wykupienia 600 "BIDÓW" (coś w rodzaju punktów do licytacji) za kwotę 45 zł.

Bałagan w bazach danych (MSSQL, projekty wieloosobowe)

Tym razem post nieco innego typu. Chciał bym przedstawić świetne narzędzie dostępne dla VS 2008 oraz VS 2010 (niestety tylko w odpowiednich wersjach). Do VS 2008 trzeba doinstalować dodatek GDR R2 (http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=bb3ad767-5f69-4db9-b1c9-8f55759846ed&displaylang=en)

Każdy, kto współpracuje z wieloma osobami nad projektem, który korzysta z obszernej, często zmieniającej się bazy danych, staną nie raz przed problemem scalania zmian. Często różne osoby tworzą swoje kopie takiej bazy, tworzą nową funkcjonalność nanosząc zmiany i....

Nazewnictwo elementów GUI

Doszedłem do wniosku, że najwygodniej używa mi się formy nazewnictwa zgodnej z szablonem:-3-4 literki poprzedzające typ komponentu-nazwa ;)

Czyli przykładowo przycisk do zapisu nazwę:btnSavea kontrolkę typu TextBox na datę:txtDate

Dlaczego tak jest mi najwygodniej? Ponieważ przy ogromnej ilości formatek/stron i komponentów na nich, często zapominam nazwy poszczególnych elementów. Zwykle jednak pamiętam ich typ.

Czas a aplikacje bazodanowe

Ta rada przyda się każdemu kto nie jest doświadczonym programistą, jeżeli chodzi o systemy korzystające z serwerów baz danych.Czego rzecz się tyczy? Dat. A konkretnie godzin, albo może nawet minut.Wiele razy widziałem aplikacje, w których na przykład mieliśmy kod procedury składowanej pobierającej dane:

... @date DATETIME --parametr procedury ... SELECT * FROM Tabela WHERE DataWstawienia < @date ...

oraz przykładowo procedura wstawiająca dane:

... INSERT INTO Tabela(..., DataWstawienia) VALUES(..., GETDATE()) ...

Pierwszy wpis

Postanowiłem założyć blog w celu spisywania własnych "dobrych praktyk" programistycznych. Zamierzam wypełnić go (hah dobrze by było WYPEŁNIĆ) krótkimi wpisami zawierającymi moje spostrzeżenia uzyskane na przestrzeni lat programowania. Czyli jak warto programować aby potem nie płakać. Ja czasem "płakałem" i dzięki temu nauczyłem się jak robić nie należy.

Obecnie pracuję jako programista. Miałem styczność z kodem wielu osób. Widziałem jak kod "produkowany" przez te osoby zmieniał się na przestrzeni zdobywanego doświadczenia.