WebsiteSpark wygaszony: Microsoft kończy ze swoim programem dla webdeweloperów

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeszcze w 2009 roku Microsoft wierzył, że zdobędzie serca webdeweloperów i webdesignerów, zachęci ich do korzystania z jego narzędzi do budowania witryn internetowych. Służyć miał temu kolejny z programów z serii Spark (po DreamSpark i BizSpark) – WebsiteSpark, którego uczestnicy zyskiwali prawo do darmowego korzystania z produktów takich jak Visual Studio, Expression Studio, Expression Web, Windows Web Server 2008 czy SQL Server 2008. Czy WebSiteSpark spełnił pokładane w nim nadzieje? Tego Microsoft nigdy nie powiedział, ale raczej nie zaobserwowano gwałtownego odejścia ludzi związanych zawodowo z tworzeniem WWW od narzędzi Adobe czy wszelkiej maści rozwiązań opensource'owych.

Teraz Redmond kończy z WebsiteSparkiem. Nie można już się w nim zarejestrować – witryna programu przekierowuje na komunikat, z którego można się dowiedzieć, że na bazie zmieniających się potrzeb webdeweloperów, Microsoft przygotował nowe, darmowe oferty, które pomogą Web Prosom takim jak ty w tworzeniu rozbudowanych, interaktywnym aplikacjom webowym. Jako że te nowe, potężne zasoby udostępniane są za darmo, program WebsiteSpark nie będzie już przyjmował nowych zgłoszeń członkowskich.

Zainteresowani tymi nowymi, potężnymi zasobami kierowani są pod adres www.microsoft.com/web, czyli stronę projektu WebMatrix 2 – zbioru narzędzi przeznaczonych do szybkiego instalowania i konfigurowania opensource'owych aplikacji webowych, a także szybkiego wdrażania ich na serwerach Windows i w chmurze Azure. W pakiecie programiści otrzymać mogą serwer webowy do testów, silnik bazodanowy, symulatory urządzeń mobilnych i edytor kodu ze wsparciem tak popularnych dziś technologii webowych jak HTML5, CSS3, LESS, JavaScript, jQuery, TypeScript i Node.js (oraz oczywiście ASP.NET i PHP).

Nie ma jednak w palecie udostępnionych narzędzi (które notabene zawsze były za darmo) niemal nic dla webdesignerów, którzy dzięki WebsiteSparkowi mogli korzystać z najnowszych wersji Expression Design i Expression Web. Nic dziwnego, Microsoft pod koniec zeszłego roku pośrednio przyznał się do porażki na tym polu, ogłaszając koniec rodziny produktów Expression. Jedynie Expression Blend – narzędzie do budowania interfejsów – przetrwało, stając się częścią Visual Studio, zaś Expression Web i Design zostały udostępnione za darmo, bez wsparcia technicznego ani nadziei na dalszy rozwój tych narzędzi.

Taka decyzja ma sens w świetle obecnych trendów webowych – wśród osób zawodowo zajmujących się tymi technologiami panuje przekonanie, że czas Flasha czy Dreamweavera się kończy, a dobry projektant korzysta przede wszystkim z całej gamy bibliotek JavaScriptu i wtyczek do nich. Z perspektywy jednak osób, które były członkami programu WebsiteSpark, obecna oferta jest znacznie uboższa – wcześniej mogły korzystać chociażby z pełnych wersji Visual Studio Professional (3 licencje), czy Windows Servera i SQL Servera w edycji Web.

Przywileje wynikające z członkostwa w Website Spark wygasają za rok, w marcu 2014 roku.

© dobreprogramy

Komentarze