Więcej sterowników w nowym Ubuntu

Strona główna Aktualności

O autorze

Twórcy dystrybucji Ubuntu zdecydowali, że najbliższe wydanie systemu będzie standardowo rozszerzone o niektóre zamknięte sterowniki do najpopularniejszych urządzeń. Dzięki temu nowe Ubuntu bezpośrednio po instalacji będzie oferować pełne wsparcie między innymi dla akceleracji kart graficznych.

Ze statystyk wynika, że prawie 80% osób instalujących Ubuntu musi po instalacji dodać sterowniki, aby ich karta graficzna była w pełni obsłużona. Podobne problemy dotyczą kart Wi-Fi, dźwiękowych czy modemów. Większość tych sterowników nie jest dołączana do dystrybucji ze względów licencyjnych i ideologicznych. Twórcy Ubuntu stwierdzili, że wygoda użytkowania jest najważniejsza i pracują teraz nad najlepszym sposobem dołączenia tych sterowników. Planowane jest między innymi wyraźne ostrzeganie użytkowników, że w ich systemie został zainstalowany taki komponent.

Na początek w Ubuntu znajdzie się obsługa kart graficznych ATI i NVidia, potem można spodziewać się wsparcia dla win-modemów i kart Wi-Fi Atheros oraz Intel 3945. Wydanie Ubuntu 7.04 Feisty Fawn jest planowane na kwiecień przyszłego roku.

© dobreprogramy
s