r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Wielki Brat w Twojej drukarce?

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Zespół badawczy prowadzony przez Electronic Frontier Foundation (EFF), organizacji zajmującej się ochroną prywatności w Internecie dokonał ostatnio niezwykłego i szokującego odkrycia - złamano ukryty kod zaszyfrowany w sekwencji kropek, jakie na każdym arkuszu potajemnie drukowane były przez niektóre drukarki laserowe.

Xerox - jeden z producentów drukarek - przyznał, że było to częścią umowy zawartej ze służbami specjalnymi Stanów Zjednoczonych. Informacje miały być jednak niemożliwe do odczytania przez kogokolwiek poza Secret Service. Tak jednak nie jest. Odkryliśmy, że kropki u przynajmniej jednego producenta kodują datę i czas druku oraz numer seryjny drukarki - powiedział pracownik EFF, David Schoen.

Znaki dodają drukarki firm Xerox, Canon, HP, Epson, Lexmark, a także szereg innych. Pełną ich listę znaleźć można na stronach EFF. Kropki są żółte, mniejsze niż milimetr i występują na każdym zadrukowanym arkuszu. Aby je obejrzeć, potrzebne będzie niebieskie światło i lupa. EFF opublikowało szczegółową instrukcję, jak tego dokonać. Odczytany z własnej kartki kod można później wprowadzić do internetowego dekodera, który rozszyfruje informację. Na chwilę obecną rozpoznano jednak tylko algorytm drukarek Xerox.

Wniosek nasuwa się sam - Wielki Brat patrzy! ;-)

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.