Windows Mobile 6.5 Professional - osobiste spojrzenie

Od paru dni używam na mojej Toshibie G810 systemu Windows Mobile 6.5 kompilacja 23017 EN i postanowiłem napisać jego krótką recenzję.

1. Wygląd
System na pierwszy rzut oka niewiele różni się od starszych wersji 6.0 i 6.1. Na początku widać nowy ekran Today, który jest teraz zbudowany na powłoce, która nazywa się Titanium. W sumie bardzo ciekawe rozwiązanie, wygodne do obsługi palcem. Są możliwości dostosowywania - dodatkowe wtyczki już są, a kolejność można regulować odpowiednimi programami. Gdy wejdziemy w menu Start zobaczymy kolejną sporą zmianę w systemie. Teraz menu jest na cały ekran, przez co wygląda i działa kompletnie inaczej niż Start ze starszych WM - poprzednio było to typowe małe menu kontekstowe, które dość ciężko obsługiwało się palcem, a tutaj mamy duże ikony, które łatwo trafiać palcem. Jednak w tym menu jest jedna dość uciążliwa rzecz - gdy przesuwamy menu w dół mamy coś na wzór przewijania kinetycznego. Jednak, gdy zabierzemy palec menu się zatrzymuje, co sprawia, że żeby dostać się na koniec musimy trochę powachlować palcem. Tym bardziej, że menu nie ma sortowania alfabetycznego i nowo dodane pozycje lądują na końcu menu. To moim zdaniem jeszcze trzeba dopracować. Poza tym zmieniły się szczegóły - menu kontekstowe są bardziej przyjazne dla palców, podobne niebieskie zaznaczenia pojawiają się w systemowych narzędziach - Eksploratorze plików, Kontaktach itp. Wymienione programy zostały również wyposażone w funkcję przewijania kinetycznego. Poza tym dodano przeskakiwanie pomiędzy kartami poprzez przesunięcie palca w bok Reasumując:
Plusy nowego interfejsu:
+ System niewątpliwie jest bardziej przyjazny dla obsługi palcem.
+ Wygląda dużo bardziej elegancko niż stary Today i menu Start z WM 6/6.1
+ Przesuwanie kinetyczne pozwala szybko dostać się na koniec np. listy kontaktów i efektownie wygląda (chociaż było to już osiągalne w WM 6 - choćby z pomocą aplikacji Spb Pocket Plus)
+ Spore możliwości dostosowania (chociaż ekran Today z WM 6 również jest podatny na modyfikacje)

No i niestety minusy:
- Uciążliwe przedzieranie się przez menu Start - przez niedopracowane przesuwanie
- Nieuporządkowane menu Start - brak jakiegokolwiek sortowania, przez co gdy zainstalujemy więcej programów w menu jest niezły bajzel
- Domyślny układ trzech kolumn na rozdzielczości QVGA jest chybionym pomysłem - lista mocno się wydłuża, a niedostosowane do większych rozdzielczości ikony programów są rozmazane, co pogarsza wygląd - jednak jest to do poprawienia dzięki specjalnym programom, które np. rozdzielają menu na 4 kolumny
- Nadal brzydkie okienka dialogowe systemu - kompletnie nie pasują do całkiem nieźle wyglądających menu kontekstowych
- Nie działają pluginy do ekranu Today dla WM 6/6.1 - ale to chyba naturalne.

Moja ocena 8/10

2. Ulepszenia

Szczerze mówiąc nie ma ich za wiele - WM 6.5 w sumie ma być przejściówką między 6.1 a 7 - wielu ulepszeń więc póki co nie widać - może pojawią się w następnych buildach.

Najbardziej widoczną zmianą jest ulepszony Pocket Internet Explorer - przedstawia się już stronom internetowym jako komputer, więc korzystając z niego nie zostaniemy przekierowani na mobilną wersję strony (ustawienie to można oczywiście zmienić). Nowy IE poza tym posiada automatyczne przełączanie w tryb pełnoekranowy, przyjazny dla palców interfejs, kinetyczne przesuwanie (przesuwanie paskami przewijania w starym PIE to był koszmar) i akcent Safari - pasek ładowania zintegrowany z paskiem adresu. Wadą nowego PIE jest to, że działa na silniku IE6, więc o zgodności ze standardami można zapomnieć.

Poza tym poprawiono również domyślny ekran blokowania urządzenia - teraz jest to odblokowywanie nieco w stylu iPhone - mamy bloczek, który przesuwany w lewo lub w prawo i pokazuje nam się klawiatura numeryczna - wpisujemy hasło i gotowe.

Jeśli chodzi o ulepszenia to moja ocena to 5/10 - są, ale mogłoby być ich więcej.

3. Kompatybilność
Tutaj nie mam zastrzeżeń - wszystkie programy, których używałem na WM 6.1 działają bez problemu na 6.5 - Automapa, Spb Weather, Opera Mobile, FingerKeyboard, Spb Full Screen Keyboard, 7-zip, WM5torage, Nitrogen.

Ocena 10/10

4. Stabilność
Oczywiście nie jest to wersja finalna - jest to beta, więc system ma prawo mieć swoje problemy, ale ten WM działa zaskakująco stabilnie - myślę, że nawet stabilniej od starego WM 6.1 build 19581 (taki miałem standardowo). Jeszcze nie wywalił mi się bez powodu - co w 6.1 niestety się zdarzało. Ogólnie jest bardzo dobrze i mam nadzieję, że tak zostanie.

Ocena 10/10

5. Podsumowanie
W sumie jestem z nowego WM bardzo zadowolony - MS się postarał, a wraz z nowszymi buildami na pewno będzie coraz lepiej - zarówno pod kątem przyjazności, jak i szybkości. System jest już teraz bardzo wygodny w obsłudze - rysik jest praktycznie niepotrzebny, ale czasem się przydaje. Poza tym całość wygląda naprawdę ładnie w porównaniu do 6.1. Więc jeśli masz telefon z WM i są dostępne na niego ROM-y Windows Mobile 6.5 rozważ aktualizację - na pewno nie będziesz zawiedziony. ;-)
Średnia ocena systemu:
8,25/10
Screeny z systemu Windows Mobile 6.5 Professional:
http://img19.imageshack.us/gal.php?g=screen03w.png