Xposed Framework na Androidzie 7.1 Nougat? Nieoficjalny hack już dostępny

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Posiadacze smartfonów z najnowszym Androidem 7.1 mogą wreszcie skorzystać z dobrodziejstw frameworka Xposed. Co ciekawe, to nie jest zasługa oficjalnego zespołu deweloperskiego – przenieść Xposed na Androida Nougat udało się niezależnej grupiej włoskich programistów, rozwijających system PurifyOS.

Jeszcze tydzień temu Rovo89, twórca Xposed, wyjaśniał, że użytkownicy Androida 7.1 muszą uzbroić się w cierpliwość. Nougat wprowadził tyle zmian „pod maską”, że dostosowanie do niego oddającego pełną władzę nad urządzeniem frameworka zająć ma sporo czasu.

Tymczasem na scenie moderskiej pojawił się ciekawy submoduł ART, stworzony dla opensource’owego Androida (AOSP) 7.1.2, który umożliwia funkcjonalności frameworka Xposed na alternatywnych ROM-ach. Nie było to coś, co można sobie po prostu zainstalować: deweloperzy ROM-ów musieli zaadoptować submoduł do tworzonych przez siebie firmware. Później nie trzeba było nawet roota: stworzony tak system po prostu ujawniał wszystkie mechanizmy do podpięcia metod używanych przez moduły Xposed.

Ludzie rozwijający PurifyOS sięgnęli po wspomniany submoduł i przerobili go tak, by był możliwy do zainstalowania na alternatywnych ROM-ach jako flashowany ZIP, w trybie Recovery (np. poprzez TWRP) – nie trzeba więc przerabiać wspomnianych ROM-ów. Przygotowano wersje dla wszystkich trzech liczących się architektur. Możemy więc pobrać Xposed SDK25 na arm64, arm oraz x86. Pod tym adresem znajdziecie też wersję dla Magiska, ale póki co nie działa ona jeszcze.

Rozwiązanie przetestowano na smartfonie OnePlus 3T z Androidem 7.1, ale sądząc po doniesieniach użytkowników, jakie pojawiają się w wątku na forum XDA-developers, można założyć, że powinno działać też na innych urządzeniach z najnowszą wersją „robocika”.

Nie gwarantujemy oczywiście, że ruszą w ten sposób wszystkie moduły Xposed, tym bardziej, że Rovo89 już ostrzega zainteresowanych, że to rozwiązanie nie zapewnia poprawnej implementacji całego API Xposed. Niemniej jednak wciąż przyznaje, że prace nad dostosowaniem oficjalnego Xposed do Androida N zajmują mnóstwo czasu: podstawy wprowadzić jest łatwo, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli więc zależy Wam np. na uruchomieniu modułu Xprivacy na swoim nowym smartfonie, może to być godne uwagi rozwiązanie.

© dobreprogramy