Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zenware - sztuka funkcjonalności cz. 2

A więc kontynuując poprzedni wpis.
No cóż. Teraz postaram się zaprezentować kilka (dokładnie 3) bardzo ciekawe aplikacje.
Chodź zapewne znane, może przydadzą się poszukiwaczom utraconej w innych programach prostoty.
Zaczynamy

Aplikacje dla Linux / Unix

PyRoom

To kolejny klon Writeroom tym razem na systemy Unixowe i Linuxowe.
Wygodna aplikacja, nieco przypomina całkiem dobrze się sprawdzającego na Winzgrozach Q10. Ma co jest wadą dość ograniczoną funkcjonalność.
Dużą zaletą jest wolność i otwartość kodu aplikacji, więc osoby znające pythona powinny bez problemu spróbować swoich sił dodając nowe funkcje
Instalacja nie powinna nastręczać kłopotów. W ubuntu jest w domyślnym repozytorium.
A o to strona programu pyroom

Nano

Nano to często podstawowy edytor w systemach Unix/Linux, występuje bardzo często w duecie z vi / vimem. Ale o nich potem.
Nano to edytor mimo prostoty dość wszechstronny. Będzie przyjemny dla piszących ze względu na niebywałą prostotę obsługi (obsługuje się go skrótami klawiszowymi).
Jest też dobry dla administratora lub programisty (choć raczej do szybkiego zerknięcia w kod niż dłuższej pracy). Edytor podświetla składnię wielu popularnych języków m.in pythona, perla, c, c++.
Nadaje się nawet do edycji kodu stron internetowych.
Minusem jest jednak brak możliwości wywołania zewnętrznych poleceń, uniemożliwiający szybką kompilację bez potrzeby opuszczania. Edytor jest dodatkiem do dosyć już wiekowego pico.
Obecna od razu po instalacji we wszystkich dystrybucjach user-friendly chyba (może za wyjątkiem gentoo, który jak wiemy to dystro nerd-friendly).
Strona projekty to (hm, baaaaaaardzo zenwarowa ) www.nano-editor.org/

KoalaWriter

Dlaczego zdecydowałem się go tu dodać. Chyba dlatego, że jest ładny i nie straszy czarnym tłem. Wygoda aplikacji też jest nie do pominięcia. Dostępny jesynie na platformę linux. Choć wyglądem nie daleko mu do FocusWritera i Ommwritera (pierwszy jest multiplatformowy drugi niestety tylko na mac os x)
Duża zaleta to możliwość ustawienia dodwolnego tła i dźwięku. Posiada też wersje komercyjną.

To na razie koniec. Ponawiam prośbę o dodawanie opinii o wpisie, uwag oraz z pewnością też waszych ulubionych.
Kolejna trójka moim zdaniem najlepszych, tym razem multiplatformowych aplikacji dla pisarzy w następnej części.
A wracając do poprzedniej zagadki może jest ktoś kto pochwali się swoimi osiągnięciami.
I taka mała zagadka na koniec, jak z sześciu zapałek ułożyć sześć trójkątów równobocznych, hm.
 

Komentarze

0 nowych
skandyn   10 #1 20.07.2011 18:15

Tylko, że tym edytorkom jeszcze wiele brakuje do Wingrozowego worda. Pod system Linux polecam wymieniony tu edytor tekstu FocusWriter, do którego można pobrać słownik sprawdzający pisownie. A dostępny jest oczywiście na stronie projektu OpenOffice w dziale Download - Extensions. Piszę o tym dlatego, ponieważ sam używa FocusWritera pod KDE. Wracając do opisanych tu programów, to dla mnie są takie sobie.

Pozdrawiam.

pisarzksiazkowicz   7 #2 20.07.2011 21:07

@skandyn,
Ale te aplikacje są specyficzne. Tym aplikacjom ma wiele brakować do porządnego softu do edycji tekstu. To jest po to, byś skupił się na jednej czynności. Byś faktycznie pisał, a nie gapił się na interfejs. Są na pełnym ekranie po to, by nic Cię nie rozpraszało. Tekst sformatujesz później, wpierw go napisz.

  #3 20.07.2011 22:39

Patrząc na nano przypomina mi się polski edytor tekstu z czasów DOSa - nazywał się TAG i wszystko się robiło w nim za pomocą skrótów klawiszowych -> http://infgeo.strefa.pl/tag1.gif

marson1   14 #4 20.07.2011 23:12

w gentoo też jest nano domyślnie, przynajmniej jeśli mówimy o liveCD, po instalacji to nie wiem może i trzeba było go doinstalowywać, nie pamiętam, dawno nie miałem do czynienia z tą dystrybucją

marson1   14 #5 20.07.2011 23:17

@gowain
Tag potem miał obsługę myszki, chyba było to w 1995r. TAG 3.0 w kazdym razie to nadal był program DOSowy ale już z obsługą myszki i można było podstawowe operacje jak wydruk, pogrubienie czy kursywa wyklikać.

kwpolska   7 #6 21.07.2011 09:55

Vim FTW.

  #7 21.07.2011 11:30

Z tym rozpraszaniem uwagi przez interfejs to przesada.

Zenware powstał jako odpowiedź na ruch minimalizmu - twórcy zenware starają się wykorzystać ideę do promocji swoich programów. To wszystko.

Czemu te programy nie są tak popularne jak MS Word OO (LO)? Dlatego, że są skierowane do rzeszy minimalistów.

  #8 24.07.2011 14:04

Nie pamiętam, aby nano był domyślnie zainstalowany - początkowo - w dystrybucjach Open SuSE. Przynajmniej w tych nowszych wersjach.