Zmienił Radeona RX 480 w nowego RX 580 – wystarczyło wgrać nowy BIOS

Strona główna Aktualności

O autorze

Właściciele kart Radeon RX 480 mogą zacierać ręce. Oto jednym prostym trikiem, nic za to nie płacąc, mogą zamienić je w wyraźnie mocniejsze, dopiero co wydane karty Radeon RX 580 z procesorem graficznym wykonanym w architekturze Polaris 20. Wystarczy zmienić BIOS – i kilka klatek ekstra w Wiedźminie 3 czy Battlefieldzie 4 jest w zasięgu ręki.

Nie powinno to nikogo specjalnie dziwić. Przedstawione w ramach Polaris Refresh, dwie karty graficzne Radeon RX 570 i 580 pod względem architektury nie przynoszą nic nowego. W wypadku RX 580 mamy 2304 procesory strumieniowe, 144 jednostki teksturujące, 32 jednostki renderujące, czyli to samo, co w RX 480. To wszystko po prostu taktowane zegarem o częstotliwości podkręconej o jakieś 12%, zużywające przy tym jakieś 20% więcej energii – i w nieco niższej cenie w momencie rynkowego debiutu. Ot taki (p)odgrzewany placek, z numeracją mającą robić wrażenie, że mamy do czynienia z czymś nowym.

Na łamach forum TechPowerUp użytkownik TonybonJoby podzielił się historią, jak to przerobił swojego Radeona RX 480 produkcji XFX na Radeona RX 580. Wystarczyło wykorzystać w tym celu BIOS karty Sapphire RX 580 Limited Edition, dostępny do pobrania w bazie firmware TechPowerUp. Ryzyko niewielkie, nawet gdyby po takiej operacji karta nie wstała, wystarczy przełączyć DualBIOS i wrócić do działającego, oryginalnego BIOS-u.

Zmiana firmware karty nie tylko zmieniła jej identyfikację w programach takich jak GPU-Z, ale też podniosła domyślną częstotliwość zegara do 1411 MHz, to jest więcej, niż ma jakakolwiek podkręcana wersja Radeona RX 480 dostępna na rynku. I co najciekawsze – to wszystko okazało się działać stabilnie, o ile nie próbowano dalszego podkręcania w programach takich jak MSI Afterburner.

Wszystko jest więc jasne – AMD najwyraźniej zauważyło, że jest w stanie nieco podnieść napięcie zasilające swoich GPU (z 1,0625 V do 1,1625 V), by uzyskać nieco wyższe słupki w benchmarkach. Naprawiony na poziomie sterowników problem z zasilaniem Polarisów już nie trapił, a że większość graczy dysponuje zasilaczami, które obsłużą to trochę większe TDP (w modelu referencyjnym 185 W), taką nowość można było wprowadzić na rynek, deklarując, że oto mocny rywal dla GeForce GTX 1060.

Czy taka operacja z aktualizacją BIOS-u się opłaca? TonybonJoby jest najwyraźniej zadowolony – w Furmarku jego karta podskoczyła z 4524 na 4628 pkt, w Passmarku z 4417 do 4553 pkt, w UserBenchmarku z 74,1% na 82,1%. Nic tylko flashować, w cenie RX 480 można teraz uzyskać kartę o wydajności zbliżonej do GTX 1060.

Podkręcanie zegarów może jednak nie wystarczyć na Nvidię. Chińskie źródła donoszą, że premierę kart GeForce 2000 (architektura Volta) przyspieszono, pojawić by się one miały już w trzecim kwartale tego roku. Mówi się o wykorzystaniu superszybkiej pamięci HBM2 i procesu FinFET 12 nm. Jeśli się to potwierdzi, to czeka nas kolejny długi okres, w którym Nvidia będzie musiała rywalizować sama z sobą. Nawet jeśli AMD zdąży pokazać swoją Vegę, nie wydaje się, by pod względem wydajności i energooszczędności dorównała ona Volcie.

© dobreprogramy
s