Zrestartuj ten komputer: klasyczną metodą NASA naprawia usterkę na stacji kosmicznej

Strona główna Aktualności

O autorze

Zainteresowani kosmonautyką wiedzą zapewne o dramatycznych chwilach, jakie przeżyli wczoraj mieszkańcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zmuszeni do ewakuacji z amerykańskiej jej części, po tym gdy wykryto niebezpieczny przeciek amoniaku z systemu chłodzenia. Okazuje się, że alarm był związany ze źle działającym komputerem – aby rozwiązać problem, zastosowano metodę starą jak sama elektronika.

O poranku 14 stycznia rosyjska federalna agencja kosmiczna informowała o wycieku, zapewniając że amerykański moduł jest odizolowany, a wszystkich sześciu członków załogi bezpiecznie schroniło się w rosyjskim module Zwiezda. Stężenie zanieczyszczeń w atmosferze rosyjskiej części stacji miało pozostawać w normie. Maksym Matiuszyn z rosyjskiej kontroli misji stwierdził, że dzięki skoordynowanej akcji kosmonautów i astronautów udało się uniknąć zagrożeń.

NASA przekonane było jednak od początku, że to fałszywy alarm, i faktycznie, miało rację. Amerykańska część stacji pozostała jednak odizolowana, podczas gdy komputery stacji wyłączyły system chłodzenia. Okazało się, że alarm został wywołany wskutek krótkotrwałego komunikatu o błędzie, zgłoszonego przez jeden z komputerowych przekaźników, wykorzystujący przełącznik multipleksera-demultipleksera.

Rozwiązanie okazało się całkiem proste. Kilkukrotne wyłączenie i włączenie komputera pozwoliło usunąć komunikat o błędzie, przekaźnik działał już sprawnie. Po kilku godzinach astronauci w maskach przeciwgazowych wrócili do laboratorium, nie wykryli jednak w atmosferze żadnych śladów amoniaku.

Ze względów bezpieczeństwa załoga ponosi jeszcze chwilę maski, podczas gdy NASA reaktywuje systemy chłodzenia i uruchomi dodatkowe testy. Dzisiaj prace na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powinny przebiegać już normalnie.

© dobreprogramy
s