A jednak 60 herców – w iMaku 5K wykorzystano rozwiązania graficzne niedostępne dla pecetów

A jednak 60 herców – w iMaku 5K wykorzystano rozwiązania graficzne niedostępne dla pecetów

A jednak 60 herców – w iMaku 5K wykorzystano rozwiązania graficzne niedostępne dla pecetów
05.11.2014 16:54, aktualizacja: 06.11.2014 14:19

Zaprezentowany w zeszłym miesiącu nowy iMac z ekranem 5K wzbudziłsporą konsternację wśród analityków i branżowych dziennikarzy. Popierwsze, Apple zaskoczyło wszystkich ceną komputera. 2500 dolarów zacały komputer typu all-in-one to tyle samo, ile chce Dell za swój27-calowy monitor 5K, UltraSharp UP 2715K. Po drugie, nikt niewiedział, jak sprzęt Apple radzi sobie z tak ogromną rozdzielczością.Używając dostępnych na rynku komponentów, nowy iMac po prostu niemógłby działać.

W poszukiwaniu wyjaśnienia, niektóre media zaczęły snuć przeróżneteorie. Z wyliczeń, które brały pod uwagę przepustowość łączaDisplayPort 1.2 możliwości zastosowanego procesora graficznego iproblemy związane z wykorzystaniem dwóch strumieni, wywnioskowano, żewyświetlacz Retina w iMaku 5K zapewnia częstotliwość zaledwie 30 Hz.Wyliczenia były poprawne, i pewnie w wypadku każdego innegoproducenta rzeczywiście mielibyśmy do czynienia z 30-hercowymodświeżaniem.

Zapytane o faktyczny stan rzeczy Apple stwierdziło jednak, żewyświetlacz iMaka pracuje z częstotliwością 60 Hz, nawet wtedy, gdydziała w pełnej rozdzielczości 5120×2880 pikseli, wyświetlającjednocześnie 14,7 mln pikseli. Potwierdziły to testy za pomocąniezależnych aplikacji. Czterokrotnie większa niż w klasycznych wyświetlaczach 2560×1440 pxrozdzielczość obsługiwana jest przez OS X bez problemów ze skalowaniem treści czy elementów interfejsu.

Obraz

W wypadku wspomnianego wyświetlacza Della, podłącza się go dokarty graficznej za pomocą dwóch złączy DisplayPort 1.2, w trybieMulti Stream Transport. Z MST jest jednak sporo problemów,szczególnie przy odtwarzaniu mediów, których proporcje zostajązdeformowane, często też MST psuje interfejsy gier.

Na rynku nie ma dziś jeszcze modułów TCON (logiki matrycy) dlawyświetlaczy 5K, ale Apple się tym nie przejęło, projektując własnerozwiązanie. Jak pokazali redaktorzy serwis iFixit, rozbierając27-calowego Maka na części, w środku znalazł się zmodyfikowany przezApple kontroler od Parade Technologies, podłączony do zmodyfikowanejzłączki embedded Display Port, mającej 60 pinów zamiast 40. Wpraktyce mamy więc niestandardowe, łamiące specyfikację rozszerzenieDisplayPorta z dodatkowymi torami, przez który przekazywany jestsygnał z częstotliwoscią przynajmniej o 50% większą, by zapewnićidealną grafikę 5K po Single Stream Transport.

Interesująca w tym wszystkim jest też kwestia procesoragraficznego. To obecnie Radeon R9 M290X (w przyszłości będzie możnazainstalować jako opcjonalną aktualizację M295X – GPU warchitekturze Tonga). Czip ten jest odpowiednikiem dostępnego narynku HD 8970M, będącego odpowiednikiem desktopowego Radeona HD7870. Mamy więc do czynienia z GPU, które wywodzi się z 2012 roku –a mimo to jest w stanie obsłużyć nie tylko wbudowany wyświetlacz 5K,ale też jednocześnie dwa dodatkowe wyświetlacze 4K po złączuThunderbolt.

Nowy iMac 27" z dodatkowymi monitorami 4K (źródło: Ars Technica)
Nowy iMac 27" z dodatkowymi monitorami 4K (źródło: Ars Technica)

Jak donoszą zachodnie media, zainteresowanie nowym, 27-calowymiMakiem jest bardzo duże. Nie powinno to dziwić – to pierwszykomputer na rynku, oferujący standardowo obraz w tak dużejrozdzielczości. Na jednym wyświetlaczu 5K można jednocześnie obrabiaćkilka strumieni wideo 4K. Co ciekawe, wygląda na to, że nadaje sięnie tylko do profesjonalnej obróbki grafiki i wideo, bardzodobre wyniki uzyskując dla gier w rozdzielczości UltraHD. Towszystko przy tym w cenie niższej niż porównywalny sprzęt PC.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Apple, postrzegane często jako jedna z wielu firm składających komputery z gotowych podzespołów, potrafi zaskoczyć nietypowymi, autorskimi rozwiązaniami. Tak było choćby w zeszłym roku, gdy okazało się, że nowy Mac Pro nie tylko zaskakuje innowacyjną konstrukcją, ale jest też znacznie tańszy niż porównywalne PC.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)