Administrator kontrolował monitoring niezgodnie z RODO. Zapłaci 8 tys. złotych kary

Administrator kontrolował monitoring niezgodnie z RODO. Zapłaci 8 tys. złotych kary

Administrator musi zapłacić karę, fot. Pixabay
Administrator musi zapłacić karę, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
13.01.2021 12:54

Administrator wspólnoty mieszkaniowej musi zapłacić 8 tysięcy złotych kary po tym, jak nadzorował monitoring wizyjny niezgodnie z przepisami RODO – informuje Rzeczpospolita. Prezes UODO podkreślił, że kara ma charakter odstraszający.

Jednym z problemów, na który zwrócił uwagę Urząd Ochrony Danych Osobowych był fakt, iż spółka administrująca wspólnotą mieszkaniową przetwarzała dane osobowe bez wcześniejszego zawarcia w tym celu umowy. Spółka odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wskazując, że twierdzenie, iż była administratorem danych i je przetwarzała było nieuzasadnione, jednak finalnie skarga została oddalona.

Sąd uznał, że mając dostęp do nagrań i decydując o sposobie ich wykorzystania, spółka w praktyce nimi administrowała. Nie pomogła tutaj obrona, że pełniła jedynie rolę techniczną i usługową, w praktyce będąc pośrednikiem między wykonawcą a wspólnotą mieszkaniową.

Jak wynika z informacji rp.pl, po kontroli monitoringu UODO wskazywał także, iż administratorzy nie wdrożyli odpowiednich środków organizacyjnych i technicznych do kontroli udostępniania nagrań. Kara administracyjna w wysokości 8 tys. złotych ma sprawić, że w przyszłości podobne zdarzenia nie będą miały miejsca.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)