Adobe odpowiada na zarzuty i atakuje Jobsa

Adobe odpowiada na zarzuty i atakuje Jobsa

13.05.2010 17:10, aktualizacja: 13.05.2010 18:04

Adobe zabrało głos w sprawie sporu na temat technologii Flash i HTML5. W rozesłanym do mediów liście czytamy, że firma ceni Apple, ale jednocześnie zupełnie się z nim nie zgadza.

Pod koniec kwietnia Steve Jobs, szef firmy Apple, opublikował list otwarty, w którym stwierdził m.in., że technologia Flash jest mało innowacyjna, natomiast przyszłością dla urządzeń mobilnych jest HTML5. Stanowisko wywołało szereg odpowiedzi i polemik - np. ze strony Microsoftu. Teraz głos zabrał główny oponent - firma Adobe. Jej założyciele Chuck Geschke i John Warnock, opublikowali odpowiedź na list Jobsa.

Otwartość jest podstawą w Adobe - piszą przedstawiciele firmy. Jako przykład przywołują format PDF, z którego można korzystać na różnych platformach i za pomocą różnych narzędzi. Z kolei Flasha, jak czytamy, używają setki milionów osób. Adobe jest zdania, że hasło „otwarty rynek” oznacza przede wszystkim to, że mogą w jego ramach działać różne technologie - odnosi się to oczywiście do sporu na temat Flasha i HTML5. Użytkownicy powinni mieć możliwość wyboru treści i aplikacji, niezależnie od tego jaki komputer posiadają, jaką przeglądarkę lubią czy jakie narzędzie odpowiada ich potrzebom. Geschke i Warnock oskarżają też firmę Apple o dyktowanie swoim użytkownikom z jakich technologii mają korzystać. Odnosi się to do zamknięcia e-sklepu App Store na aplikacje tworzone we Flashu, jak również na samą technologię. Geschke i Warnock interpretują zaistniały konflikt jako pytanie o to kto będzie kontrolować World Wide Web?. Ich zdaniem - nikt nie powinien tego robić.

Warto zwrócić uwagę, że w opublikowanym tekście Geschke i Warnock nie odnieśli się bezpośrednio do zarzutów Jobsa. Twierdził on, że powodem porzucenia Flasha przez jego firmę jest fakt, że technologia jest zamknięta i obwarowana prawami autorskimi, nie jest bezpieczna, drenuje baterię urządzeń mobilnych, a także nie współpracuje wystarczająco dobrze z technologią wielodotykową.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)