AI w przeglądarce. Opera wyprzedza konkurencję

AI w przeglądarce. Opera wyprzedza konkurencję

Aria - AI w Operze
Aria - AI w Operze
Źródło zdjęć: © Opera
Wojciech Kulik
25.05.2023 09:45, aktualizacja: 25.05.2023 10:17

Sztuczna inteligencja zmienia sposób, w jaki szukamy informacji w sieci i korzystamy z komputera. W najbliższych miesiącach będziemy ją odnajdywać w kolejnych miejscach i teraz na przykład – w formie interfejsu czatowego – zadebiutowała w przeglądarce Opera.

Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzała Opera One – nowa wersja przeglądarki internetowej, która wyróżnia się modułową budową oraz naciskiem położonym na sztuczną inteligencję. Ekipa rozwija tę koncepcję i w ramach ostatniej aktualizacji wdrożyła narzędzie Aria. To (umieszczony na pasku bocznym) interfejs czatu, który dzięki AI jest w stanie pełnić rolę naszego wirtualnego asystenta podczas przeglądania internetu.

Przykładowa rozmowa z Arią
Przykładowa rozmowa z Arią© Opera

Aria, czyli Opera ma swoją sztuczną inteligencję

Za narzędzie Aria w dużej mierze odpowiada zespół OpenAI – ten sam, którego dziełem jest ChatGPT. Zresztą technologia GPT jest jednym z fundamentów tego rozwiązania, obok autorskiego silnika Composer. Co oferuje? Naprawdę sporo: od efektywnego wyszukiwania informacji w internecie, po generowanie tekstu i kodu dostosowanego do konkretnych potrzeb. Cała komunikacja odbywa się oczywiście w naturalnym języku pisanym. Przedstawiciele Opery twierdzą, że nowa funkcja pozwoli "zwiększyć kreatywność i produktywność".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Korzystanie z Arii jest zupełnie bezpłatne i już na start dostępne w przeszło 180 krajach, a na liście nie brakuje też Polski. Osoby, które chciałyby przetestować to rozwiązanie, znajdą je w najnowszej wersji developerskiej Opery One (na systemy Windows, Linux i macOS) oraz w testowym wydaniu Opery na Androida.

– Dzięki Arii nasi użytkownicy mają w pełni zintegrowane i bezpłatne rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie rosnącego potencjału generatywnej sztucznej inteligencji. To jednak dopiero początek, jeszcze wiele możliwości przed nami – skomentował Stefan Stjernelund, wiceprezes ds. produktu w Opera Android. Joanna Czajka z Opera PC podzieliła się zaś ciekawostką, że "Aria jest naszym pierwszym produktem, który sam siebie nazwał".

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)