Nowy sposób korzystania z PC. Microsoft umieszcza AI w sercu Windows 11

Nowy sposób korzystania z PC. Microsoft umieszcza AI w sercu Windows 11

Windows 11 na laptopie
Windows 11 na laptopie
Źródło zdjęć: © Microsoft
Wojciech Kulik
24.05.2023 11:49

Sztuczna inteligencja w Windows 11 ma potencjał, by zmienić sposób, w jaki korzystamy z komputera. Microsoft zaprezentował narzędzie Copilot, które znajdzie się w samym sercu systemu operacyjnego.

Microsoft idzie na całość w temacie sztucznej inteligencji. Po wprowadzeniu jej do GitHuba w 2021 roku, a w tym roku do wyszukiwarki Bing i przeglądarki Microsoft Edge, by następnie dorzucić ją też do aplikacji Office, amerykański gigant postanowił uczynić z niej centralny punkt interfejsu swojego najważniejszego produktu: systemu operacyjnego. Windows Copilot zmienia sposób, w jaki możemy korzystać z komputera z Windows 11.

Windows Copilot, czyli sztuczna inteligencja w centrum Windows 11

Windows Copilot znajduje się na pasku bocznym po prawej stronie i przypomina opartego na technologii ChatGPT czata w wyszukiwarce Bing. Potrafi jednak więcej niż tylko odpowiadać na pytania. Dzięki głębokiej integracji z systemem jest w stanie wykonywać rozmaite zadania, a użytkownik zamiast przeklikiwać się przez kolejne sekcje Ustawień może wydawać komendy i osiągać to, czego potrzebuje.

Windows Copilot
Windows Copilot© Microsoft

Narzędzie Windows Copilot ma być wirtualnym asystentem z prawdziwego zdarzenia. Pomyśl o nim jak o Cortanie na sterydach. Odpowie na pytania, uruchomi aplikacje, zmieni ustawienia, włączy tryb nocny, pomoże znaleźć dokument i zainicjuje rozmowę. Wystarczy, że napiszesz, o co chodzi. Microsoft nie wyklucza, że w przyszłości komendy będzie też można wypowiadać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Testy ruszają w czerwcu. To początek długiej drogi

Testowa wersja narzędzia pojawi się w systemie Windows 11 już w czerwcu. Microsoft wierzy, że "sztuczna inteligencja będzie największym motorem innowacji w systemie Windows – zmieni sposób, w jaki pracujesz i wchodzisz w interakcje z komputerem" – skomentował Panos Panay, stojący na czele działu zajmującego się "Okienkami".

Panay podkreśla przy tym, że obok funkcjonalności priorytetem dla Microsoftu jest bezpieczeństwo. Dlatego Windows Copilot ma troszczyć się o prywatność. Gromadzone dane wobec tego mają nie być przesyłane dalej.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)