Nowy sposób korzystania z PC. Microsoft umieszcza AI w sercu Windows 11

Nowy sposób korzystania z PC. Microsoft umieszcza AI w sercu Windows 11

Windows 11 na laptopie
Windows 11 na laptopie
Źródło zdjęć: © Microsoft
Wojciech Kulik
24.05.2023 11:49

Sztuczna inteligencja w Windows 11 ma potencjał, by zmienić sposób, w jaki korzystamy z komputera. Microsoft zaprezentował narzędzie Copilot, które znajdzie się w samym sercu systemu operacyjnego.

Microsoft idzie na całość w temacie sztucznej inteligencji. Po wprowadzeniu jej do GitHuba w 2021 roku, a w tym roku do wyszukiwarki Bing i przeglądarki Microsoft Edge, by następnie dorzucić ją też do aplikacji Office, amerykański gigant postanowił uczynić z niej centralny punkt interfejsu swojego najważniejszego produktu: systemu operacyjnego. Windows Copilot zmienia sposób, w jaki możemy korzystać z komputera z Windows 11.

Windows Copilot, czyli sztuczna inteligencja w centrum Windows 11

Windows Copilot znajduje się na pasku bocznym po prawej stronie i przypomina opartego na technologii ChatGPT czata w wyszukiwarce Bing. Potrafi jednak więcej niż tylko odpowiadać na pytania. Dzięki głębokiej integracji z systemem jest w stanie wykonywać rozmaite zadania, a użytkownik zamiast przeklikiwać się przez kolejne sekcje Ustawień może wydawać komendy i osiągać to, czego potrzebuje.

Windows Copilot
Windows Copilot© Microsoft

Narzędzie Windows Copilot ma być wirtualnym asystentem z prawdziwego zdarzenia. Pomyśl o nim jak o Cortanie na sterydach. Odpowie na pytania, uruchomi aplikacje, zmieni ustawienia, włączy tryb nocny, pomoże znaleźć dokument i zainicjuje rozmowę. Wystarczy, że napiszesz, o co chodzi. Microsoft nie wyklucza, że w przyszłości komendy będzie też można wypowiadać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Testy ruszają w czerwcu. To początek długiej drogi

Testowa wersja narzędzia pojawi się w systemie Windows 11 już w czerwcu. Microsoft wierzy, że "sztuczna inteligencja będzie największym motorem innowacji w systemie Windows – zmieni sposób, w jaki pracujesz i wchodzisz w interakcje z komputerem" – skomentował Panos Panay, stojący na czele działu zajmującego się "Okienkami".

Panay podkreśla przy tym, że obok funkcjonalności priorytetem dla Microsoftu jest bezpieczeństwo. Dlatego Windows Copilot ma troszczyć się o prywatność. Gromadzone dane wobec tego mają nie być przesyłane dalej.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)