Allegro blokuje książkę Ziemkiewicza za antysemityzm. Autor: powołują się na bandę świrów

Allegro blokuje książkę Ziemkiewicza za antysemityzm. Autor: powołują się na bandę świrów

Rafał Ziemkiewicz ma zatarg z Allegro, fot. Maciej Gillert/Gallo Images Poland/Getty Images
Rafał Ziemkiewicz ma zatarg z Allegro, fot. Maciej Gillert/Gallo Images Poland/Getty Images
10.06.2020 12:24, aktualizacja: 17.06.2020 13:42

Rafał Ziemkiewicz wydał niedawno książkę pt. Cham niezbuntowany. Allegro postanowiło ją zablokować i uniemożliwić jej sprzedaż. Powodem były treści o charakterze antysemickim i niosącym znamiona nienawiści do Żydów. Autor oburzył się zachowaniem firmy i będzie domagał się zadośćuczynienia.

Antyrasistowskie Stowarzyszenie Nigdy Więcej bazując na opinii Otwartej Rzeczpospolitej, stowarzyszeniu przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii wpisało publikację Ziemkiewicza na listę książek nierekomendowanych. Tuż obok Mein Kampf Hitlera czy też Protokołów Mędrców Syjonu.

Jednym z głównych powodów jest to, że felietonista Do Rzeczy używa tam określenia "mit Holokaustu" i sugeruje, że "syjonizm [pod jego wpływem] nabrał szczególnego okrucieństwa". Ponadto padły również oskarżenia jakoby Ziemkiewicz poddawał w wątpliwość sam fakt zaistnienia Holokaustu.

Na podstawie tej opinii Allegro postanowiło usunąć książkę ze sprzedaży. Stowarzyszenie Nigdy Więcej jest bowiem członkiem programu Współpraca w Ochronie Praw na Allegro, który ma m.in. za zadanie "chronić kupujących przed zakupem towarów naruszających prawo" bądź niezgodnych z regulaminem.

Sam autor książki nie czuje się zbyt dotkniętym usunięciem jego publikacji z ofert. Ziemkiewicz jest jednak rozczarowany tym, że Allegro "powołu[je] się jako na autorytet na bandę świrów".

Zaprzecza również, że jego książka ma charakter antysemicki, zapowiada, że będzie żądał przeprosin od serwisu i zadośćuczynienia. Na razie nie znamy jeszcze szczegółów, jaką drogą Ziemkiewcz ma dochodzić swoich praw.

Warto wspomnieć, że w roku 2013 Stanisław Remuszko złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o to, że odmówiono publikacji reklam jego książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice" w wielu popularnych czasopismach. Trybunał rozstrzygnął, że wydawnictwa nie są zobligowane do przyjmowania płatnych ofert reklam i korzystają ze "swobody redaktorskiej".

Rzecznik Praw Człowieka Adam Bodnar zauważa podobieństwo między tamtą głośną sprawą, a sytuacją Ziemkiewicza. Autor jednak skrytykował RPO i nazwał go wielbicielem "sekty Nigdy Więcej".

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (326)