AMD czy NVIDIA? Samsung szuka sposobu na spektakularną grafikę w smartfonach

Strona głównaAMD czy NVIDIA? Samsung szuka sposobu na spektakularną grafikę w smartfonach
12.09.2016 11:45
AMD czy NVIDIA? Samsung szuka sposobu na spektakularną grafikę w smartfonach

Wydajność układów graficznych w topowych androidowychsmartfonach znacznie wzrosła, ale to „znacznie” przestajewystarczyć. Nawet najmocniejsze wersje grafiki Adreno stosowanej wprocesorach Snapdragon nie dorównują temu, co potrafi iPhone 7, aco tu dopiero mówić o zintegrowanej grafice Mali z czipów ExynosSamsunga? Jak donosi serwis sammobile, właśnie dlatego koreańskipotentat chce skorzystać z doświadczeń liderów rynku PC,rozmawiając zarówno z Nvidią jak i AMD.

Początkowo Samsung sam przymierzał się do stworzenia własnejgrafiki do Exynosów, która mogłaby zastąpić umiarkowaniewydajnie grafiki Mali, dostępne dla każdego licencjobiorcykonsorcjum ARM. Taki własny układ miał się pojawić już wraz zGalaxy Note 5, ale wiadomo, jak to się skończyło. Ostatecznienapędzający go czip Exynos 7 Octa 7420 otrzymał najwydajniejsząwówczas dostępną grafikę Mali T760, ale w porównaniu do iPhone’anie było to nic specjalnego.

Zrobienie nowego, nieobciążonego patentowo układu graficznego,który by dorównywał najlepszym konstrukcjom na rynku, jest poprostu ekstremalnie trudne. Lepszym rozwiązaniem dla Samsunga byłobyskorzystanie z istniejących rozwiązań – i właśnie w tę stronęfirma idzie. Trwają rozmowy nad wykorzystaniem mikroarchitekturgraficznych oferowanych przez producentów znanych przede wszystkim zrynku PC. Kogo wybiorą Koreańczycy?

Odpowiedź nie jest wcale oczywista. Za Nvidią przemawiajądoświadczenia w dziedzinie wykorzystania swojej architekturygraficznej w urządzeniach mobilnych: chodzi oczywiście o procesoryTegra i całą linię urządzeń Shield. AMD tak naprawdę na rynkumobilnym nie istnieje, od lat skupiona na x86, ma też niewielkiedoświadczenia w świecie ARM.

Jednak nie oznacza to, że czerwoni są bez szans. Samsung już wzeszłym roku poinformował, że chce by jego procesory Exynoswspierały heterogeniczną architekturę HSA, dzięki której CPU iGPU stają się równoprawnymi układami, dzielącymi między sobąwszystkie zasoby sprzętowe. A to właśnie AMD tę architekturęzaprojektowało i do dziś intensywnie rozwija.

Dla klientów urządzeń mobilnych ostateczny wybór nie będziemiał jednak większego znaczenia. Zarówno Pascal Nvidii jak iPolaris AMD są nieporównywalnie lepsze od Mali. A Samsungowiprzecież zależy przede wszystkim na tym, by nie żyć tylko ciąglew cieniu możliwości iPhone’a.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Komentarze (36)