AMD ze swoją grafiką w Soc Samsunga nie później niż za dwa lata

RDNA od AMD wkrótce w chipach Exynos Samsunga (AMD)
RDNA od AMD wkrótce w chipach Exynos Samsunga (AMD)

06.08.2019 12:21, aktual.: 06.08.2019 18:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spotkanie z udziałowcami Samsunga zaowocowało przedostaniem się do mediów intrygującej informacji. W ciągu dwóch lat firma ma wydać owoc współpracy z AMD. Pojawią się chipy Samsunga z grafiką opartą o technologie AMD.

Do tej pory najpopularniejsze androidowe grafiki wywodziły się z linii Mali czy PowerVR, również Adreno w Snapdragonie firmy Qualcomm, o którym warto więcej wspomnieć. Seria Adreno jest owocem niegdysiejszego przejęcia działu mobilnego ATI (twórcy GPU Radeon czy linii Rage, firma następnie kupiona przez AMD) przez Qualcomma. Historia w pewnym sensie zatoczy koło i kolejny koncern udostępni technologię znaną z Radeonów do celów grafiki dla procesorów ARM.

AMD RDNA w Exynosach i nie tylko

Jeszcze w czerwcu firmy AMD i Samsung ogłosiły partnerstwo. Wiąże się z udostępnieniem architektury RDNA od AMD dla potrzeb wbudowanych w SoC Samsunga kart graficznych. Co ważne rozwiązania AMD nie miałyby się pojawić tylko w chipach dedykowanych dla smartfonów. Samsung będzie skupiał się nie tylko na rozwiązaniach mobilnych, chociaż nie przedstawił żadnych szczegółów, do czego jeszcze chciałby zaprząc RDNA.

Technologia AMD będzie zastosowana i wdrożona przez Samsunga nie później niż w ciągu dwóch lat. Jak na razie Koreańska firma wykorzystuje GPU z linii Mali w swoich SoC z serii Exynos (w części modeli korzysta też z innych dostawców, głównie amerykańskie SoC koncernu Qualcomm, czyli linia Snapdragon z GPU Adreno).

Wdrożenie powinno zapewnić znaczny wzrost wydajności i możliwości graficznych układów mobilnych. W tej chwili trochę mocniejsze zintegrowane GPU ma konkurent w Snapdragonch, ale zapewne zmieni się to wraz z premierą pierwszych SoC Samsunga korzystających z RDNA. Wychodzi na to, że będziemy mieli dwie mobilne linie GPU wywodzące się w jakiś sposób z Radeonów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)