Amerykański rząd pracował nad ściśle tajną wersją iPoda. Nie uwierzycie do czego służyła

Amerykański rząd pracował nad ściśle tajną wersją iPoda. Nie uwierzycie do czego służyła

fot. Rick Loomis/Los Angeles Times via Getty Images
fot. Rick Loomis/Los Angeles Times via Getty Images
19.08.2020 15:54, aktualizacja: 19.08.2020 17:52

David Shayer, inżynier Apple odpowiedzialny za stworzenie iPoda podzielił się niedawno historią z gatunku tak niesamowitych, że aż trudno w nie uwierzyć.

A jednak - amerykański rząd zlecił specjalny projekt czterem wybrańcom z Apple. Ich zadanie było ściśle tajne i nikt z ich macierzystej firmy - w tym Steve Jobs - o tym nie wiedział.

W roku 2005 Shayer wraz z dwoma kierownikami działu iPod (oprogramowania oraz produktu) oraz wiceszefem działu sprzętu Apple mieli stworzyć specjalne urządzenie dla Ministerstwa Energetyki w USA.

Miała to być specjalna wersja iPoda, która miała służyć za przenośny licznik Geigera (czyli wykrywania radioaktywności). Urządzenie miało więc możliwość nagrywania danych i amerykański rząd uznał, że paradując z czymś, co wygląda jak iPod, pracownicy Ministerstwa nie będą w ten sposób wzbudzać podejrzeń, gdy dokonują pomiarów radioaktywności.

Chodziło o to, by nie budzić paniki, jeśli doszłoby do incydentu związanego z radioaktywnością, bądź nie zwracać na siebie uwagi w trakcie poszukiwań skradzionego bądź przemycanego uranu. Opinia publiczna miała o tych działaniach nie wiedzieć.

Co ciekawe, po projekcie nie pozostał żaden fizyczny ślad w formie dokumentacji, gdyż cała komunikacja odbywała się twarzą w twarz.

Entuzjastów technologii może zaciekawić fakt, że system operacyjny, z którego korzystał iPod nie był oparty na Unixie, tak jak macOS, iOS, iPadOS, watchOS i tvOS. Apple wykorzystało jako bazę oprogramowanie stworzone przez firmę Portal Player, które gigant z Cupertino wykupił.

Niskopoziomowe elementy oprogramowania (tj. zarządzanie energią, sterowniki pamięci, czy jądro systemu) pochodziły od Portal Player.

Natomiast te wysokopoziomowe zostały zakupione od firmy Pixo (założonej przez byłych inżynierów Apple), która tworzyła wtedy w C++ system operacyjny do telefonów. Pixo OS stał się własnością Apple, który usunął wzmianki o firmie Pixo w iPodzie, natomiast firmę jako całość w 2003 r. wchłonął Sun Microsystems.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)