Amnesty International kontra Pegasus? To zwykłe oszustwo

Amnesty International kontra Pegasus? To zwykłe oszustwo

Woman at work typing on computer keyboard at the office.
Woman at work typing on computer keyboard at the office.
Źródło zdjęć: © GETTY | LeoPatrizi
01.10.2021 11:18

Oprogramowanie Pegasus narobiło sporo szumu w internecie. Stworzone przez izraelską firmę NSO Group narzędzie do śledzenia jest trudne do wykrycia. Oszuści wykorzystują to i podszywają się pod Amnesty International, oferując oprogramowanie chroniące.

Pegasus może zostać skontrowany przez oprogramowanie oferowane przez Amnesty International? Nic z tych rzecz. To tylko kolejny sposób oszustów na zainfekowanie urządzeń nieświadomych użytkowników. W tym przypadku oszuści chcą wykorzystać strach przed oprogramowaniem szpiegowskim, by nakłonić ludzi do pobrania podejrzanej aplikacji.

Stworzone przez izraelską firmę NSO Group oprogramowanie Pegasus jest prawdopodobnie najbardziej popularne w swojej kategorii na świecie. Nic dziwnego, że ludzie chcą się przed nim uchronić. Oszuści wykorzystali ten strach, tworząc fałszywą stronę internetową Amnesty International. Znajduje się na niej oprogramowanie o nazwie AVPegasus, które rzekomo ma chronić przed śledzeniem.

Zdaniem specjalistów z firmy Cisco Talos, jest to zwykły, bardzo popularny trojan RAT o nazwie Sarwent. Przy użyciu tego wirusa można stworzyć backdoor, lub uzyskać dostęp do zainfekowanego urządzenia, choćby w celu przejęcia dostępu do konta bankowego.

Specjaliści z Cisco Talos podejrzewają, że autorem stron jest haker mieszkający na terytorium Rosji. Na grafice widać, że na wspomniane fałszywe strony Amnesty International wchodzili użytkownicy z całego świata, choć z analizy specjalistów wynika, że kraje w największym stopniu dotknięte to Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Rosja, Indie, Ukraina, Czechy, Rumunia i Kolumbia.

Mapa, trojan
Mapa, trojan© talosintelligence.com

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)