Jak działa system inwigilacji Pegasus? Instrukcja trafiła do sieci

Jak działa system inwigilacji Pegasus? Instrukcja trafiła do sieci

Kobieta korzystająca ze smartfona
Kobieta korzystająca ze smartfona
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
19.07.2021 10:43

Pegasus to system inwigilacji wykorzystywany przez rządy na całym świecie. Korzysta z niego około 40 państw. W 2019 w wyniku wycieku jego instrukcja trafiła do sieci. Pozwala ona zapoznać się z możliwościami tego potężnego narzędzia.

System inwigilacji Pegasus to oprogramowanie, które może zgarnąć pełen pakiet informacji na temat osoby, której urządzenie zostało nim zainfekowane. Według najnowszych danych, w ostatnich latach aplikacja została wykorzystana do zainfekowania 50000 urządzeń. W 2019 instrukcja tego programu trafiła do sieci. Dzięki temu możemy poznać prawdziwe możliwości Pegasusa.

Pegasus - instrukcja wyciekła do sieci

W 2019 w sieci pojawiła się instrukcja oprogramowania Pegasus, dotycząca jego wersji z roku 2016. Narzędzie to jest w stanie pozyskać pełne informacje na temat urządzenia, na którym się znalazło. Jest to w pełni funkcjonalny system inwigilacji, którego możliwości mogą przyprawić o ból głowy.

Pegasus pozyskuje naprawdę wiele danych, począwszy od sprawdzenia wiadomości i połączeń, przez lokalizację, aż po szczegóły dotyczące kalendarza. A to i tak tylko wybrane z kolekcjonowanych danych.

Jak działa system inwigilacji Pegasus?
Jak działa system inwigilacji Pegasus?© Instrukcja Pegasus

W instrukcji możemy zobaczyć kilka okien interfejsu oprogramowania. Widać tam chociażby w jaki sposób Pegasus przedstawia lokalizację celu, jak analizować można jego kalendarz a także jak wygląda spis połączeń z danego telefonu.

  • Interfejs oprogramowania szpiegowskiego Pegasus
  • Interfejs oprogramowania szpiegowskiego Pegasus
[1/2] Interfejs oprogramowania szpiegowskiego PegasusŹródło zdjęć: © Instrukcja Pegasus

Pegasus jako system inwigilacji jest wybitnie skuteczny. Aby zainfekować urządzenie, cel nie musi nawet otwierać linku. Czasem wystarczy, że odbierze powiadomienie z danej aplikacji. Możliwe jest także zainfekowanie urządzenia drogą radiową.

Co ważne, nawet najnowsze aktualizacje zabezpieczeń smartfonów nie chronią przed zainfekowaniem urządzenia Pegasusem. W 2021 oprogramowanie odnaleziono na w pełni zaktualizowanym urządzeniu, jakim był iPhone 12 z systemem iOS w wersji 14.6.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)