Jak działa system inwigilacji Pegasus? Instrukcja trafiła do sieci

Strona głównaJak działa system inwigilacji Pegasus? Instrukcja trafiła do sieci
19.07.2021 10:43
Kobieta korzystająca ze smartfona
Kobieta korzystająca ze smartfona
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

Pegasus to system inwigilacji wykorzystywany przez rządy na całym świecie. Korzysta z niego około 40 państw. W 2019 w wyniku wycieku jego instrukcja trafiła do sieci. Pozwala ona zapoznać się z możliwościami tego potężnego narzędzia.

bECfqhnV

System inwigilacji Pegasus to oprogramowanie, które może zgarnąć pełen pakiet informacji na temat osoby, której urządzenie zostało nim zainfekowane. Według najnowszych danych, w ostatnich latach aplikacja została wykorzystana do zainfekowania 50000 urządzeń. W 2019 instrukcja tego programu trafiła do sieci. Dzięki temu możemy poznać prawdziwe możliwości Pegasusa.

Pegasus - instrukcja wyciekła do sieci

W 2019 w sieci pojawiła się instrukcja oprogramowania Pegasus, dotycząca jego wersji z roku 2016. Narzędzie to jest w stanie pozyskać pełne informacje na temat urządzenia, na którym się znalazło. Jest to w pełni funkcjonalny system inwigilacji, którego możliwości mogą przyprawić o ból głowy.

Pegasus pozyskuje naprawdę wiele danych, począwszy od sprawdzenia wiadomości i połączeń, przez lokalizację, aż po szczegóły dotyczące kalendarza. A to i tak tylko wybrane z kolekcjonowanych danych.

Jak działa system inwigilacji Pegasus?
Źródło zdjęć: © Instrukcja Pegasus
Jak działa system inwigilacji Pegasus?

W instrukcji możemy zobaczyć kilka okien interfejsu oprogramowania. Widać tam chociażby w jaki sposób Pegasus przedstawia lokalizację celu, jak analizować można jego kalendarz a także jak wygląda spis połączeń z danego telefonu.

  • Interfejs oprogramowania szpiegowskiego Pegasus
  • Interfejs oprogramowania szpiegowskiego Pegasus
Źródło zdjęć: © Instrukcja Pegasus
[1/2]
Interfejs oprogramowania szpiegowskiego Pegasus

Pegasus jako system inwigilacji jest wybitnie skuteczny. Aby zainfekować urządzenie, cel nie musi nawet otwierać linku. Czasem wystarczy, że odbierze powiadomienie z danej aplikacji. Możliwe jest także zainfekowanie urządzenia drogą radiową.

bECfqhnX
Pegasus szpiegował 50000 osób. Wyciekła lista numerów
Pegasus szpiegował 50000 osób. Wyciekła lista numerów

Co ważne, nawet najnowsze aktualizacje zabezpieczeń smartfonów nie chronią przed zainfekowaniem urządzenia Pegasusem. W 2021 oprogramowanie odnaleziono na w pełni zaktualizowanym urządzeniu, jakim był iPhone 12 z systemem iOS w wersji 14.6.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bECfqhoT