5G od T-Mobile w Niemczech: 40 mln ludzi w zasięgu. W Polsce jest znacznie gorzej

Strona główna5G od T-Mobile w Niemczech: 40 mln ludzi w zasięgu. W Polsce jest znacznie gorzej
30.07.2020 15:24
fot. T-Mobile

Sieć 5G w Niemczech rozwijana jest w zawrotnym tempie. O postępach prac poinformował niedawno właściciel marki T-Mobile, firma Deutsche Telekom. Dostęp do sieci ma ponad połowa mieszkańców kraju, czyli około 40 milionów ludzi. W porównaniu do Polski, wygląda to naprawdę dobrze.

5G od T-Mobile w Niemczech znajdziecie praktycznie na każdym rogu. Ponad 18 tysięcy nadajników zmodernizowano i działają na terenie 3000 miast i gmin. Zasięg dociera do ponad połowy ludności kraju, czyli do około 40 milionów ludzi. Część nadajników działa w paśmie 2100 MHz, ale w niektórych miejscach uruchomiono już także częstotliwość 3,6 GHz.

Jak podaje Deutsche Telekom, sieć 5G w paśmie 2100 MHz pozwala osiągnąć prędkość transferu do 225 Mbit/s. W miastach, gdzie nadajniki są znacznie gęściej umieszczone, prędkość pobierania plików może wynosić 600-800 Mbit/s. Użytkownicy będący w zasięgu sieci 5G w częstotliwości 3,6 GHz mogą korzystać z prędkości nawet 1 Gbit/s. Wkrótce nadajniki mają zostać uruchomione w Bremen i Dortmundzie.

W okolicach Berlina, czy w Nadrenii Północnej-Westfalii (land) ciężko znaleźć większe strefy, w których nie ma dostępu do 5G. Zasięgi sieci w Polsce są póki co znacznie gorsze. Chociaż T-Mobile oferuje w naszym kraju dostęp do 5G w większych miastach, to poza nimi niestety już nie. Wystarczy porównać ze sobą obecne mapy zasięgu. W dodatku, ceny abonamentu na internet mobilny są porównywalne.

Według podawanych przez T-Mobile informacji, 5G w Polsce ma nie tylko gorsze zasięgi, niż w Niemczech, ale również przekłada się to na słabszy transfer. Jak czytamy w regulaminie przy braku ruchu internetowego innychużytkowników, wynosi 130Mb/s dla pobierania i 50Mb/s dla wysyłania. Różnice są spore, a większe prędkości może rozwijać nawet LTE+.  Jednakże w Polsce, operatorzy sieci komórkowych nie są w posiadaniu nawet 1000 nadajników. Przykładowo T-Mobile posiada ich 819, Orange 840, Play 987 a Plus 137 (stan na 25 czerwca według UKE).

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.