Blog (4)
Komentarze (59)
Recenzje (0)

Esperanza EH130 — niskobudżetowy mikrofon do podstawowych zastosowań

@anubinEsperanza EH130 — niskobudżetowy mikrofon do podstawowych zastosowań13.10.2014 19:14

Witam wszystkich serdecznie. Rok temu postanowiłem kupić sobie niskobudżetowy mikrofon do mojego komputera i dziś chciałbym podzielić się z wami moją opinią na jego temat.

Przyznam się szczerze, że jestem dosyć nieufny wobec kolejnych (powstających jak grzyby po deszczu) firm z Chin. Firma Esperanza jest jednak dostępna na polskim rynku już od dłuższego czasu i ma nawet osiągnięcia związane bodajże z płytami CD.

Elektronika jednak to zupełnie inna sprawa, a w świecie niskobudżetowych produktów użytkownik nigdy nie wie, czy kupując dane urządzenie trafia właśnie w dziesiątkę, czy też uzupełnia "kolekcję" elektronicznego złomu zalegającego w szafie.

Kupując mikrofon miałem zamiar wybrać jak najtańsze urządzenie i nie stawiałem przed nim jakichś wysokich wymagań. W komputerze nie posiadałem wbudowanego mikrofonu.

Oto założenia jakie przyświecały mi przy kupnie mikrofonu:

  • Cena nie może przekraczać 20zł.
  • Długość kabla musi być wystarczająca (w moim przypadku 2m)
  • Klasyczny mini jack 3,5 mm, bez żadnych udziwnień
  • Musi się dobrze prezentować (widywałem w sklepach czarne lub białe "kawałki plastiku")
  • Musi spełniać moje oczekiwania, czyli łatwo i w miarę czysto wyłapywać głos.

Przy okazji wyjaśnię, że zdecydowałem się na kupno samego mikrofonu (nie interesowały mnie słuchawki z mikrofonem) ponieważ słuchawki mam, poza tym często korzystam z głośników, a skromny mikrofon nie zagraca miejsca na biurku i łatwo go gdzieś schować.

Z tymi założeniami udałem się do hipermarketu, gdzie na półce znajdowały się dwa sprzęty mieszczące się w moim limicie cenowym - kosztujący 8zł "kawałek plastiku", którego producenta nie pamiętam oraz przedmiot recenzji czyli mikrofon EH130 za 12zł. Szybki rzut okiem do internetu poprzez telefon uświadomił mnie, że mikrofon Esperanzy u kilku użytkowników "piszczy", ale stwierdziłem, że zaryzykuję. Dopłacając 4 zł otrzymałem wiec sprzęt, który (trzeba przyznać) prezentuje się całkiem ładnie.

Mikrofon EH130 (zdjęcie ze strony producenta)
Mikrofon EH130 (zdjęcie ze strony producenta)

Charakterystyka urządzenia:

  • Do wszelkich zastosowań audio w tym aplikacji typu voice-over-IP
  • Częstotliwość przenoszenia: 40 Hz - 16 kHz
  • Długość kabla 2 m
  • Możliwość podłączenia do wszelkiego typu urządzeń wyposażonych w złącze mikrofonu zewnętrznego 3,5mm
  • Czułość: 56dB±3dB(0dB=1v/uBar at 1kHZ)
  • Przycisk ON/OFF
  • Ciężka, stabilna podstawa
  • Elastyczne ramię mikrofonu

Moja opinia - mikrofon w praktyce

Skoro określiłem już moje oczekiwania, oraz podałem specyfikację podaną przez producenta - czas, aby przedstawić jak mikrofon sprawdza się w praktyce.

Wygląd

Przyznam szczerze, że jak na sprzęt za 12zł, mikrofon wygląda ładnie. Czarna podstawa, uzupełniona o czerwoną, okrągłą nasadę, giętki pałąk i coś czego w innych tanich mikrofonach mi brakowało - nakładka z gąbki w miejscu, gdzie zbierany jest dźwięk. Jedynym mankamentem jest farba (lakier?) zastosowana na czerwonym zwieńczeniu podstawy. Ja już mam w tym miejscu kilka rys.

Podstawa, którą łatwo zarysować (zdjęcie ze strony producenta)
Podstawa, którą łatwo zarysować (zdjęcie ze strony producenta)

Konstrukcja urządzenia

Najbardziej martwił mnie bardzo cienki kabel - na szczęście przez cały czas użytkowania nic się nie "ukręciło", ani nie urwało. Jednakże, zakładam, że ktoś kto często podczepia i odczepia mikrofon - łatwo może go uszkodzić - zwłaszcza, że wtyczka jest krótka i trudno ją chwycić i wyjąć. Osoby, które podepną urządzenie do komputera i je pozostawią - mogą śmiało z niego korzystać, tym, którzy potrzebują często podczepiać go do innych sprzętów polecam poszukać solidniejszego rozwiązania.

Jeśli chodzi o wytrzymałość konstrukcji to generalnie (przysłowiowo) nie rzucałem nim o ścianę, ale kilkukrotnie spadł mi przypadkiem na ziemię i nic się nie stało. Ogólnie wydaje mi się, że trudno "rozbić" ten mikrofon ponieważ jest bardzo lekki, giętki i w zasadzie nie ma w nim nawet czego rozbić - jest po prostu niesamowicie prosty i ta prostota przypadła mi do gustu.

Od razu też wypróbowałem giętki pałąk - jest on wystarczająco sztywny, aby utrzymać ustawioną przez nas pozycję, ale moim zdaniem mógłby być nieco sztywniejszy. Przy wyginaniu go w górę lub w dół, łatwo również wygiąć go w bok nawet używając bardzo małej siły. Oczywiście ktoś może uznać to za kwestię przyzwyczajenia, bo bardzo łatwo przywrócić go do stanu wyprostowanego i wygiąć od nowa, ale każdy ma swoje odczucia.

Ostatnim elementem jest mechaniczny przełącznik ON - OFF. Przydatna funkcja zwłaszcza dla mało zaawansowanych użytkowników komputera, którzy nie lubią grzebać wewnątrz systemu, aby wyłączyć mikrofon. Oczywiście większość programów pozwala w bardzo łatwy sposób wyłączyć nadawanie dźwięku, ale proste przesunięcie przełącznika daje nam pewność, że osoba po drugiej stronie łącza na pewno już nas nie słyszy :)

Warto też wspomnieć, że podstawa mikrofonu jest izolowana od podłoża czterema (sam nie wiem jak to nazwać) "gąbeczkami", które zapobiegają przypadkowym przesunięciom urządzenia i co najważniejsze - są na tyle miękkie, że nie porysują blatu. Mikrofon jest też całkiem dobrze wyważony (a podstawa na tyle szeroka) że nie przewróci się z byle powodu.

Działanie mikrofonu

Mikrofon podłączałem już do kilku komputerów i za każdym razem był identyfikowany prawidłowo, współpracując bez zarzutów.

Testowałem go używając oprogramowania:

Audacity, Rejestrator dźwięku w systemie Windows, CyberLink YouCam, TeamSpeak 3, Mumble, Skype, Ultrastar Deluxe.

W każdym z tych programów sprzęt działa poprawnie. Ku mojej radości żaden z moich rozmówców nie skarżył się na piszczenie mikrofonu, nie występowało ono również podczas nagrywania dźwięku w Audacity. Wygląda na to, że przypadłość ta (sygnalizowana przez komentarze internautów) nie dotyczy wszystkich mikrofonów z serii i jest usterką. Jak wspomniałem we wstępie - czasem przy kupowaniu niskobudżetowego urządzenie trzeba mieć szczęście - ja miałem - pamiętajcie o tym.

Przyznam się, że kompletnie nie znam się na parametrach mikrofonów i dane producenta niewiele mi mówiły. Dla mnie liczył się kabel o długości 2m (dla niektórych może być za krótki, ale dla mnie jest wystarczający) i to, aby mikrofon działał bez zarzutów.

Moi rozmówcy słyszą mnie głośno i wyraźnie, nie występują szumy, ani zakłócenia. Odtworzenie nagranego głosu ujawnia jednak jego "stłumienie", zmianę barwy, ale cóż - nie jest to mikrofon do śpiewania piosenek, a do rozmów głosowych.

Ale...W śpiewaniu również został przetestowany :) Świetnie sprawdził się, gdy znajoma osoba wpadła do mnie z chęcią pośpiewania kilku piosenek przy użyciu programu Ultrastar Deluxe :) Oczywiście śpiewaliśmy na poziomie amator i może lepszy mikrofon lepiej by wyłapał odpowiednie nuty, ale dla nas liczyła się dobra zabawa. Nie jest to oczywiście mikrofon idealny do karaoke - jest po prostu wystarczający, kiedy chcemy się pobawić, a nie mamy nic lepszego pod ręką.

Trudno mi ocenić ten sprzęt pod kątem użytkowników YouTube. Dokonywałem nagrań własnego głosu kilkukrotnie i za każdym razem stwierdzałem, że utrata jakości jest jednak zbyt duża. Oczywiście - słychać mnie głośno, wyraźnie, ale "sztucznie". Jeśli ktoś jest zupełnie początkujący, nie chce wydawać masy pieniędzy na lepsze urządzenie, a koniecznie chce zacząć rozwijać swój kanał to może spróbować. Obawiam się jednak, gdy ilość naszych widzów/słuchaczy wzrośnie - wzrośnie również ilość komentarzy dotyczących jakości dźwięku.

Podsumowanie

Czy mikrofon Esperanza EH130 spełnia moje oczekiwania? Z cała pewnością tak.

Dlaczego mikrofon spełnił moje oczekiwania:

  • Zamierzałem kupić tani mikrofon, cena 12zł naprawdę nie jest wygórowana.
  • Wygląda całkiem ładnie i jest do bólu prosty
  • Nadaje się do zastosowań, które przed nim postawiłem: Czyli rozmowy głosowe poprzez Skype, Mumble itd.
  • Można się pobawić w karaoke. (podkreślam tu słowo pobawić)

Dla kogo mogę polecić ten sprzęt:

  • Dla osób, które nie posiadają mikrofonu, a chcą w prosty sposób rozmawiać ze znajomymi poprzez komunikatory głosowe.
  • Dla osób z bardzo małym budżetem, które są w stanie przymknąć oko na pewne mankamenty i nie boją się kupować niskobudżetowych produktów.
  • Dla osób, które nie lubią "zagracać" miejsca słuchawkami z mikrofonem.

Komu nie polecam tego sprzętu:

Opisywany przedmiot ma na celu przede wszystkim spełniać zadanie "bycia mikrofonem" [list] [item]Jeśli masz wbudowany mikrofon - kupowanie osobnego, taniego sprzętu nie ma sensu. Ma sens jedynie w przypadku, gdy Twój wbudowany mikrofon jest naprawdę tragicznej jakości (pojęcie względne) lub przestał działać.[/item][item][/item][item][/item][/list]

  • Osobom szukającym lepszej jakości dźwięku.
  • Piosenkarzom i YouTuberom ;)

Słowo od autora :)

Dziękuję za uwagę i za lekturę mojego artykułu. Mam nadzieję, iż pomimo niszowości opisanego tutaj sprzętu, znajdą się osoby zainteresowane, które szukają właśnie taniego, prostego mikrofonu do rozmów poprzez komunikatory.

Ja regularnie teraz gram z kolegami przez sieć i nie wyobrażam sobie komunikacji z nimi innej niż głosowej :) Okazało się że opłacało się wydać te 12zł :)

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.