Blog (66)
Komentarze (4.8k)
Recenzje (2)

WSUS: serwer aktualizacji w Windows Server 2012 (część 2)

@bachusWSUS: serwer aktualizacji w Windows Server 2012 (część 2)13.01.2013 23:49

To druga część dotycząca serwera WSUS. W pierwszym wpisie przedstawiłem na czym polegają aktualizacje w systemach Windows, oraz jakie są wymagania i jak uruchomić na serwerze Windows 2012 usługę Windows Server Update Services.

Konfiguracja klienta - Group Policy i GPO w Active Directory

W ostatnim wpisie także rozpocząłem stacji klienckich Windows - edycja odpowiednich wpisów Group Policy. Należy zwrócić uwagę, że niektóre opcje są od siebie wzajemnie zależne:

COMPUTER CONFIGURATION -> Administrative Templates -> Windows Componets ->Windows Update

  • Do not display "Install Updates and Shut Down" option in Shut Down Windows dialog box, oraz
  • Do not adjust default option to 'Install Updates And Shut Down' in Shut Down Windows dialog box

Czasami drażniąca opcja Windowsa, w niektórych środowiskach niewskazana. Włączenie spowoduje, że nie będzie wyświetlana możliwość instalacji aktualizacji w czasie zamykania systemu operacyjnego. Wyłączenie wyświetlania opcji jest też przydatne w konfiguracji domowego komputera. Działa w wersji od SP2 XP w górę.

  • Enabling Windows Update Power Management to automatically wake up the system to install scheduled updates

W teorii brzmi ciekawie: "jeżeli system jest skonfigurowany do automatycznych aktualizacji, oraz jest zahibernowany, to uruchom komputer o zadanej godzinie, zainstaluj aktualizacje i ponownie zahibernuj". W uproszczeniu: jak nie ma pracowników, to poza godzinami pracy zrób co do aktualizacji należy. W praktyce może spowodować sporo ciekawych problemów, jak np. włączenie laptopa schowanego w torbie itd. Opcję należy stosować rozsądnie (np. różne GPO dla komputerów przenośnych).

  • Configure Automatic Updates

Jedna z najważniejszych opcji. Od tych ustawień zależy, kiedy komputer "poprosi" o nowe aktualizacje, jak to zrobi i jakie będzie "zachowanie" komputera po aktualizacji. Wszystko zależy, dla jakich użytkowników jest kierowana konfiguracja, oraz jak restrykcyje jest środowisko. Najczęściej stosowana jest opcja 2 i 3: [item][2] Powiadom przed pobraniem aktualizacji i ponownie powiadom przed instalacją[/item][item][3] Pobierz aktualizacje i powiadom, kiedy są gotowe do instalcji (opcja domyśłna)[/item][item][4] Automatycznie pobierz aktualizacje i zainstaluj o zadanej godzinie (domyślnie o 3 rano codziennie). UWAGA: jeżeli jest taka potrzeba, AUTOMATYCZNIE zrestartuj komputer.[/item][item][5] Pozwól lokalnym administratorom decydować o aktualizacjach [/item]Jak wspomniałem, jedna z najważniejszych opcji. Od ustawień zależy, jak bardzo będą sfrustrowani użytkownicy np. w przypadku ustawienia opcji numer 4. Nie jest przyjemne, jak po powrocie z obiadu z niewiadomych przyczyn komputer został zresetowany, bo nie było nas przy ekranie, aby anulować reboot.

  • Specify intranet Microsoft update service location

Wskazujemy klientowi WSUS, gdzie znajduje się serwer aktualizacji. W tym miejscu najczęściej pojawiają się błędy w konfiguracji - należy podać podać adres w formacie: protokół://adres:PORT, przykładowo: http://KSENIOS:8530

  • Automatic Updates detection frequency

Jak "często" komputer ma odpytywać serwer aktualizacji i nowości. W sytuacji, gdy ustawimy na wartość "20", usługa będzie sprawdzać aktualizacje co 16-20h. Z tego też wynika, że dla środowiska testowego warto ustawić na "1".

  • Turn on recommended updates via Automatic Updates

Opcja ta "mówi" klientowi, aby pobranie najważniejszych aktualizacji było z serwera Windows Update. Opcja może być przydatna np. dla laptopów i osób, które nie są często podłączone do lokalnej sieci.

  • No auto-restart for scheduled Automatic Updates installations

Kolejna opcja z cyklu: "jak nie podpaść użytkownikom: warto dać na "Enable". Użytkownik zostanie ostrzeżony, że należy zrestartować komputer - ale reboot nie nastąpi automatycznie!

  • Re-prompt for restart with scheduled installations i Delay Restart for scheduled installations

Kolejna opcja z cyklu: "jak nie dasz Enabled, to pracownicy będą odwracać głowę na twój widok". Poprzednia opcja wymuszała brak automatycznego restartu po instalacji aktualizacji. Problem jednak w tym, że użytkownik średnio co 10 minut będzie otrzymywał przypomnienie: "a może jednak już czas zrestartować komputer?"... "czy zrestartowałeś już komputer?". Bardziej irytujący był tylko spinacz z Office. Dobrze wyliczając czas ponownego monitu można zmotywować do restartu np. pod koniec dnia (np. aktualizacje o 13.30, 240 minut na ponowny pop-up).

Podłączanie klienta

W przypadku klienta podłączonego do domeny, aktualizacja GP nastąpi po około dwóch godzinach od zmian na serwerze AD. Wymuszenie zmian można wystąpić na dwa sposoby:

[item]restart komputera (pewniejsza metoda)[/item][item]z linii poleceń:[/item]

gpupdate /force
[img=gpupdateforce]

Z gpupdate jest ten problem, że nie zawsze poprawnie "podnoszą" się serwisy automatycznej aktualizacji. Warto więc sprawdzić stan usługi "wuauserv".

Można to zrobić z konsoli zarządzającej usługami (services.msc):

Z linii poleceń można za pomocą intepretera (cmd.exe):

sc query "wuauserv"

Najnowsze "trendy" jednak podpowiadają, aby to zrobić z poziomu PowerShell :-) Posłuży nam do tego cmdlet Get-Service:

Get-Service wuau*

Na aktualizacje trzeba zaczekać - wcześniej ustawiliśmy w jakich godzinach / dniach ma nastąpić odpytanie o łatki. Można jednak wymusić to z linii poleceń:

Jest to narzędzie, które w praktyce jest wywoływane przez zaplanowane zadania do "odpytywania" serwera aktualizacji. W celu owego odpytania najlepiej wydać dwa polecenia:

wuauclt /detectnow wuauclt /reportnow

Wynik wuauclt /detectnow... Wszystko zależy od konfiguracji w rejestrze "Configure Automatic Updates" opisanej wcześniej. Kolejna opcja (/reportnow), która przy przyjaznych wiatrach (zależne od stanu WUAgent, raportującego do RWS) "odświeży" swoją obecność w serwerze WSUS. W ostatnim wpisie użyłem "Client Diagnostics Tool": po poprawej konfiguracji od strony klienta wynik diagnostyki wygląda już lepiej:

Zarządzanie komputerami i aktualizacjami w konsoli WSUS.

Załóżmy, że konfiguracja jest poprawna - serwer WSUS jest poprawnie zainstalowany, komputer kliencki wie "gdzie" jest serwer i zadał pierwsze pytanie do serwera WSUS: "hej, jestem Windows 7 64bit, mam Office 2010 i kilka innych, co masz dla mnie?. W przypadku WSUSa należy się czasem uzbroić w cierpliwość, oraz przyzwyczaić się do stosowania przycisku "Refresh" - praktycznie po każdej zmianie, zatwierdzeniu aktualizacji itd.:

Jak widać na zrzucie ekranu, pojawiły się w konsoli dwie pozycje: stacja kliencka i serwer. Zatwierdzanie aktualizacji przebiega przez grupy do której należy dany komputer. Utwórzmy więc grupy: DESKTOPS i SERVERS:

Nic nie stoi na przeskodzie, aby wszystkie komputery należały do kilku grup - mogą także należeć do jednej domyślnej grupy (Unassigned), jednak nie jest to dobrą praktyką, o tym napiszę w dalszej części. Możemy przystąpić do zatwierdzania pierwszy aktualizacji. Podczas instalacji WSUSa zdecydowaliśmy, jakie grupy logiczne będą wyświetlane przy aktualizacjach. Zajrzyjmy do "Critical Updates":

W celu zatwierdzenia pierwszego "rzutu" łatek, należy po zaznaczeniu jednej z nich kliknąć w kolejne, trzymając klawisz Shift. Po dokonaniu pod prawym klawiszem myszy kryje się opcja "Aprove", gdzie można także zdecydować do jakich grup klientów będą kierowane aktualizacje (stacja roboczja jest w grupie DESKTOPS):

W tym momencie zaczyna się dopiero pobieranie odpowiednich plików na dysk serwera - nie jest tak, jak niektórzy twierdzą, że WSUS trzyma "shadow", czy tam inny "sync" całego serwera WindowsUpdate. Można sobie podejrzeć tworzącą się strukturę plików i pojawiające się łatki w repozytorium:

Po zatwierdzeniu i pobraniu aktualizacji, można spróbować ponownie "podpytać" WSUS przez stację kliencką, czyli:

wuauclt /detectnow

Jak widać na powyższym screenie, aktualizacje są zarządzane przez administratora użytkownik nie ma możliwości pobierać łatek bezpośrednio z internetu (szara opcja).

Dobre rady

Przedstawiona konfiguracja pokazuje tylko podstawy zarządzania WSUSem. Administrowanie automatycznymi aktualizacjami powinno być rozsądne i przemyślane. Przedstawię kilka rad i problemów, z którymi najczęściej się spotykałem.

[item]Brak komunikacji z serwerem WSUS[/item]Podstawą jest sprawdzić, czy "WSUS" dobrze został zainstalowany i jest możliwa z nim komunikacja. Niezbędny jest dostęp do serwera przez port 8530 usługi http (domyślny, można go zmienić: Od strony klienta wystarczy więc spradzić dostęp do strony http://nazwaserwera:8530 (zgłosi się pusta witryna):

W przypadku braku odpowiedzi należy sprawdzić, czy poprawnie działa serwer IIS:

Kolejnym problemem może być DNS - klient poprawnie powinien rozpoznawać nazwę serwera użytą jako źródło aktualizacji.

[item]Firewall na serwerze[/item]Serwer WSUS używa portów 443 i 80 do pobierania aktualizacji z serwerów Microsoft: wypada więc pozwolić mu na dostęp do:

   
        http://windowsupdate.microsoft.com
        http://*.windowsupdate.microsoft.com
        https://*.windowsupdate.microsoft.com
        http://*.update.microsoft.com
        https://*.update.microsoft.com
        http://*.windowsupdate.com
        http://download.windowsupdate.com
        http://download.microsoft.com
        http://*.download.windowsupdate.com
        http://wustat.windows.com
        http://ntservicepack.microsoft.com

[item]Konfiguracja[/item]Bardzo ważna jest przemyślana konfiguracji dotyczących sposobu aktualizacji i dla kogo są kierowane: * nie jest dobrą praktyką, aby komputer restartował się automatycznie, szczególnie w godzinach pracy :-) * przy małej ilości serwerów WSUS należy używać jako narzędzia informacyjnego a akutalizacje wykonywać ręcznie (do większych środowisk są inne narzędzia), * roządnie zarządać grupami: stacje robocze rozbić na laptopy i desktopy, * w większej sieci komputerów warto utworzyć grupę "Świnki Morskie" - tam przesunąć np. po jednej stacji roboczej z każdego działu. Po aktualizacjach dla tych komputerów można odczekać z tydzień - wtedy jest pewność, że łatwki nie wyrządziły krzywdy systemowi operacyjnemu. Takie podejście zmniejszy ryzyko zatrzymania działania firmy, gdzie np. jedna aktualizacja "uszkodziła" najważniejszy CRM, niezbędny dla biznesu. * mimo łatwo konfigurowalnej opcji automatycznego zatwierdzania aktualizacji, nie należy go używać bezkrytycznie. Można opcję zastosować np. dla systemu antywirusowego, ale wtedy także utworzyć grupę "świnki morskie", * warto skonfigurować w konsoli WSUS raporty przychodzące na adres mailowy administratora (o dostępnych nowych aktualizacjach i statusie stacji klienckich).

Podsumowanie

Zarządzanie aktualizacjami jest dość ciekawym zagadnieniem, szczególnie dla dużych środowisk. Do większych zadań jest bardzo dobre narzędzie w postaci System Center Configuration Manager (znany wcześniej jako SMS), który przy najbliższej okazji postaram się przybliżyć na podstawie wersji 2012 beta1

(windowsitpro.com)
(windowsitpro.com)
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.