Blog (12)
Komentarze (48)
Recenzje (0)

O Windows Phone słów kilka

@duszek.mestreO Windows Phone słów kilka22.04.2012 23:58

Zacznę od tego, że jest to jeden z moich pierwszych wpisów w historii Internetu :) Także proszę o wyrozumiałość jeśli chodzi o mój język (nie lubię na ogół pisać - w sumie jestem informatykiem a nie programistą).

Temat Windows Phone jest dość często poruszany ostatnim czasem. Często ludzie dopytują się jak to jest z tym telefonem i w ogóle czym platforma Windows Phone się wyróżnia.

Dla tych, którzy jeszcze nie czytali i nie przeglądali to masa informacji znajduje się tutaj: WindowsPhone.com

Moje przemyślenia

Posiadam telefon LG Quantum (C 900 z AT&T), który wygrałem w konkursie na 5 aplikacji na Windows Phone. Od dawna na ten system programuję, więc stworzenie tych 5 apek nie było trudne, a telefon mam :) Wcześniej posiadałem telefon Nokia E52 oraz Samsung Galaxy 3 (i5100) z Androidem.

Zdecydowanie od bardzo długiego czasu czekałem na swój pierwszy telefon z WP7. Cieszyłem się mega mocno jak już zobaczyłem pudełeczko z tym telefonem. I zaczęło się:

Pierwsze wrażenia - ustawienia

Jako iż miałem do czynienia ogólnie z platformą WP to wiedziałem czego się mniej więcej spodziewać. Wcześniej miałem telefon z systemem Android, więc moje kontakty były na koncie Google. Założyłem więc konto na live.com a następnie importowałem wszystkie kontakty na te konto - przy 180 kontaktach zajęło to ok 3 min (pozytywne zaskoczenie :)). Następnie po uruchomieniu telefonu podałem już moje nowe konto live i uruchomiłem telefon. Jako iż zwykle zaczynam od ustawień to tak też uczyniłem i tym razem.

Dzwonki nie są jakieś dla mnie bardzo ważne więc wybrałem jedne z preinstalowanych. Kolory skórki (wybrałem zielony :D) - dostępnych 9 kolorów.

WiFi - szybko ustawiłem podobnie jak w innych platformach - tylko przejrzyściej. Ostatnio napotkałem na pewien problem. O ile w Lumiach można dodawać ukryte sieci ustalając ręcznie profil o tyle u mnie już tego nie da się (wina maczania palców AT&T) - szkoda, bo było mi to potrzebne.

Bluetooth - zostawiłem włączone. W sumie potrzebne tylko do słuchawek ale jakoś nie odczuwam braku baterii. Dodałem konta: Facebook, Twitter, LinkedIn, wszystkie maile, konta Exchange itp itd. Łącznie 8 kont, które łądnie się integrują i łączą - wspaniała sprawa. Jestem z tej opcji o wiele bardziej zadowolony niż w Androidzie. Mam poczucie lepszego działania i szybszych powiadomień mailowych, kalendarza i mega cichej i nie spowalniającej pracy systemu synchronizacji. Lokalizację włączyłem aby zawsze mieć szybko dane GPS w różnych aplikacjach (potem opowiem) - tutaj wspaniałe wrażenia. Z tego co wiem to większość użytkowników WP7 jest zadowolona z GPS - nie zżera baterii gdy nie korzysta się z tego. Nie sprawdza bezsensownie lokalizacji w tle (raz na 3 godziny jeśli ma się włączone szukanie telefonu zdalne). I łąpie na prawdę mega szybko! Dokładną lokalizację nawet w bloku mam już po kilku-kilkunastu sekundach. Jestem pod mega wrażeniem. Włączyłem dane pakietowe neta bo mam pakiet internetowy - jeszcze mi się nigdy nie skończył. Często korzystam z neta a miesięcznie idzie mi ok 200 - 300mb. Ale wierzcie mi, ze naprawdę dużo z niego korzystam nie oszczędzając się (łącznie z oglądaniem filmów youtube, przeglądaniem map online, słuchaniem radia internetowego itp, itd).

Oszczędzanie baterii - mam włączone gdy słaba bateria a gdy wyjeżdżam na dłuższą podróż, gdzie będę słuchał dużo muzyki to włączam ręcznie co daje mi ok 30-50% więcej baterii. Język Polski, klawiatura Polska i uwaga uwaga - język wyświetlania ustawiony na English (United Kingdom) - dlaczego? Po to by mieć pełnowartościową wyszukiwarkę Binga ze wszelkimi dodatkami. A skoro i tak nie mam Polskiego języka w fonie to tak jest najlepiej.

Połączyłem z Find my phone - usługa zdalnego sprawdzania lokalizacji telefonu, blokowania, czyszczenia danych oraz włączenia dzwonka w celu odszukania telefonu - na szczęście nie musiałem stosować ale ogólnie testowałem i działa to super - na stronie można sprawdzać wszystko ;)

Cechy aplikacji systemowych

Aplikacja People (Ludzie) - nie dość że mam wszystkie kontakty ze wszystkich kont to dodatkowo połączone kontakty z kilku usług gdzie mogę widzieć jedną osobę w różnych usługach i pobierane zewsząd dane + zdjęcie z usługi, którą wybiorę itp itd. Zakłądka What's new gdzie wyświetla info z różnych portali to dodatkowo też mogę filtrować te dane wg kont - dobre do przeglądania np twittera (rzadziej wpisy niż na face ;P) Wyszukiwanie działało mi spoko do czasu aż coś się dziwnego zdarzyło i teraz ak szukam to czasami nie znajduje kontaktu - muszę robić to ręcznie (nie znam przyczyny i nie wiem jak naprawić ten błąd - za dużo lkontaktów? wątpię - kolega ma 1,5tys i działa mu dobrze). Ciekawe jest, że gdy kliknie się w swoje zdjęcie w tej apce to ma się dostęp do notyfikacji z face oraz do postowania statusu i zmiany statusu obecności oraz check in w różne miejsca i zakładkę ze swoimi wpisami do portali społecznościowych.

Aplikacja Messaging (Wiadomości) - Coś co po prostu zmiotło wg mnie Androida. Smsy, mmsy i chat z facebooka w jednej rozmowie z opcją szybkiego przełącznia pomiędzy sieciami i numerami bez utraty wątku oraz bez utraty grupowania po osobie (a nie telefonie jak w Androidzie). I to działa superaszczo! Od pół roku nie kasowałem żadnej wiadomości i to się nie zacina! - nalepszy komunikator, którego brakuje mi nawet na desktopie :) (nie korzystm z gg więc tym bardziej :))

Aplikacja Calendar (Kalendarz) - Osobiście korzystam z widoku agendy, inne kolory dla każdego kalendarza (możliwość zmiany). Wybór widoczności kalendarzy, fajne opcje dla kalendarza z face (wyświetlanie np tylko tych, na które się zgodziłem). Lista zadań, widoki dnia oraz miesiąca. Przejdź do daty jest jak wejdzie się w widok miesiąca i kliknie w rok lub miesiąc - to dla tych, którzy nie doszli gdzie to jest :)

Aplikacja Photos (Zdjęcia) - Widok zrobionych zdjęc, widok albumów (także tych z face, skydrive), widok po dacie, widok ludzi (zdjęcia z albumów naszych znajomych), dodawanie ulubionych, tutaj też można ustalić tapetę dla ekrany blokady i tło dla aplikacji zdjęć), Wyświetlania dodanych zdjęć na face w formie newsów + komentowanie, widok tagów i like'owanie.

Używane przeze mnie aplikacje

  • Adobe Reader - czytnik PDF od Adobe
  • Alarms - budzik systemowy, wystarczjący jak dla mnie i myślę, że wszystkich :)
  • Aparat - prosty w obsłudze, edycja zdjęć (z poziomy aplikacji zdjęć), ustawienia, auto focus
  • Facebook - jakoś długo się uruchamia, a w systemie wbudowany więc częściej korzystam z systemu, aplikacji używam tylko do grup i własnych stron. Ogólnie spoko wygląd ma - taki FacebookMetro
  • Flashligt 7 - plus za używanie lampy węc korzystam w sytuacjach awaryjnych.
  • gMaps Pro - lepiej dziąła niż wbudowana Bing gdyż dziąła lepiej wyszukiwanie (może poprawią w Bingu to będę korzystał) + posiada śledzenia na trasie. Prawie jak nawigacja ale bez głosu i porad - do wyświetlania drogi w sam raz i nie zawiodłem się
  • GPS Speedometer - częściej na niego spoglądam niz na swój licznik w samochodzie, bo różnica max 1km/h i dobrze liczy trasę + wysokość i fajnie wygląda
  • IE - 2 względu: nie mam innej opcji przeglądarki, nie potrzebuję niczego więcej - po prostu spełnia swoje zadania i robi to dobrze
  • Music + Wideos - tutaj jedna jedyna wada - nie można oglądać filmów z napisami. Oólnie brak zastrzeżeń. Podoba mi się, bo korzystam też z Zune do muzyki na komputerze i to działa na identycznej zasadzie więc podoba mi się i jest po prostu proste :)
  • Office - o tym nie wspominałem i nie będę dużo opowiadał. Obsługa SkyDrive, Sharepoint, Edycja prosta dokumentów Word, Excel, PowerPoint, OneNote (swoją drogą najlepsza apka do notatek jaką znam + desktopowa i jest mega ekstra fajnie)
  • PC Remote Pro - zdalny pilot do kompa + swego rodzaju remote desktop.
  • Remote Desktop 7 - w pełni działający pulpi zdalny z podstawowymi opcjami. Łączy się poprzez pulpit zdalny wbudowany w Windows bez potrzeby odpalania dodatkowych programików
  • Skype - póki co beta ale działa. Niekóre opcje są póki co nieobsłużone. Czekam na pełną wersję finalną. Wróży dobrze

Słów parę kilka...

Brak dostępu do pamięci w formie jakby magazynu danych. Plus i minus. Bezpieczeństwo ale brak możliwość wgrania dowolnych plików. Wszystkie pliki synchronizuje się przez Zune (wszystkie znaczy muzyka, wideo, zdjęcia).

Marketplace : super. To tak w skrócie. Co potrzebowałem to znalazłem. Masa aplikacji i gier, które są potrzebne. Często mniejszy wybór oznacza lepszy wybór ;) I tutaj ta zasada działa. Games - integrowany z Xbox Live. Polubiłem tą aplikację. A raczej miejsce do obsługi gier ;) Mam ich kilkanaście i jestem zadowolony. Minus jeden - sporo wydałem na gry ;/ Wiele jest płatnych. Zwłaszcza z obsługą Xbox Live.

Nie napisałem wszystkiego

No właśnie. Wiele można by pisać. Po prostu wiele. Nie wyobrażam sobie powrotu do Androida. Nawet używałem SGS2 przez miesiąc i wolę swój telefon. Przejrzysty, miły w obsłudze, prosty, uporządkowany, posiada to, co potrzebuję. Ma wiele wad. Głównie brak opcji wykorzystania tych 16GB pamięci a przez to też brak opcji na oglądnaie filmików z napisami (jestem programistą więc wiem, ze to tego wina - inaczej sam bym napisał apkę ;)). Ogólnie jestem zadowolony i czekam na rozwój systemu. Zmierza to w dobrym kierunku. :)

W razie pytań piszcie w komentarzach i dzięki za cierpliwość. Starałem się być obiektywny, a nie przekonywać - różnie z tym było ;) i przepraszam że tak suchym słownictwem się posługiwałem. Ale pora nie ta i wprawa nie ta ;)

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.