Blog (794)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Acer V3-371 — perła w aluminiowej obudowie

@lordjahuAcer V3-371 — perła w aluminiowej obudowie02.12.2015 22:00

Całkiem niedawno udało mi się dostać do akcji promowanej przez redakcję Dobrych Programów „Przetestuj sprzęt od Intela”. Choć wstępnie zapisałem się na testowanie smartfona, ostatecznie dostałem całkiem ciekawego laptopa. Przed otrzymaniem sprzętu, zdążyłem dowiedzieć się paru informacji o tytułowym laptopie i określić schemat testów urządzenia. Jest to moja pierwsza recenzja laptopa na ramach portalu, więc proszę o wyrozumiałość.

Acer V3-371 otrzymujemy na wyposażeniu wraz z ładowarką sieciową oraz kompletem dokumentów – gwarancją, instrukcją obsługi i ulotkami producenta. Biorąc urządzenie po raz pierwszy do rąk, zdziwiłem się nieco, gdyż nie spodziewałem się iż będzie ono takie lekkie. Swoją lekkość laptop zawdzięcza połączeniu aluminiowej obudowy z plastikowymi elementami oraz spójnością komponentów.

Trzymając go w rękach ani razu nie sprawił wrażenia źle skręconego, nic nie trzeszczało a urządzenie nie wyślizgiwało się z rąk. Na pierwszy rzut oka można założyć iż skoro urządzenie tak niewiele waży, to zapewne i czas pracy na baterii zostanie drastycznie obniżony. Na szczęście podświadomie czułem, że to urządzenie nie raz mnie jeszcze zadziwi.

Mocarna specyfikacja w niewinnej obudowie

System Operacyjny – Win 8.1 / z możliwościa bezpłatnej aktualizacji na Win 10. Procesor – Intel Core i5-5257U Pamięć – 4 GB RAM Ekran – 13,3 cali FullHD (1920 x 1080) Grafika – Intel Iris 6100 Dysk Twardy – 500 GB Wejścia-wyjścia – USB 3.0, USB 2.0, HDMI, czytnik kart pamięci, wejście mikrofon i słuchawki, wejście ethernetowe, wejście wtyku ładowarki. Wymiary i waga – 328 x 229 x20,3 mm / 1,5 kg

Oh, jaki on piękny

Wystarczyło otworzyć laptopa by od razu się w nim zauroczyć. Pod względem budowy oraz wykonania, przebija on wiele modeli z którymi do tej pory się spotkałem. Może i jest mały, ale za to bardzo przejrzysty, ergonomiczny i po prostu ładny. Ekran posiada dobre kąty widzenia, choć osoby chcące podejrzeć z boku co oglądamy, mogą napotkać spore trudności, a osoby kryjące swoje sekrety będą skakać z radości. Wyświetlany obraz zdaje się być lekko matowy, ale to już wina ekranu. Podczas przeglądania internetu czy pisania na laptopie zbyt dużej różnicy nie zauważymy. Schody zaczynają się już w przypadku grania na laptopie w wymagające tytuły. Odwzorowanie kolorów nie należy do najlepszych, ale jest wystarczające a przekładanie barw jest mało zauważalne.

Rąsia z rąsi ]:)
Rąsia z rąsi ]:)

Nad ekranem znajduje się kamera do rejestrowania video rozmów np. poprzez Skype, ale darowałem sobie zabawę z tym komponentem. Po bokach urządzenia znajdziemy wejście USB 2.0 oraz 3.0. Nie rozumiem tego, bo skoro już producent pokusił się na szybszą wersję złącza, to czemu nie zastosować dwóch jednakowych. Klasycznie znajdziemy wejście ethernetowe, gniazdko na słuchawki i mikrofon oraz wejście HDMI. Osoby ceniące obecność napędu CD/DVD w laptopach, będą musiały obejść się smakiem, iż w tym modelu prócz gniazd USB znajduje się czytnik kart SD schowany za plastikową zaślepką. Nie może oczywiście zabraknąć wejścia na kabel do ładowarki.

[1/2]
[2/2]

Mieszane uczucia mam również w przypadku klawiatury. Z jednej strony otrzymujemy świetną skoczność klawiszy i wygodę podczas pisania, a z drugiej nieprzemyślane ułożenie niektórych z nich. Chodzi mi głównie o strzałki funkcyjne. Rozumiem iż producent musiał zaoszczędzić miejsce w przypadku laptopa z 13” ekranem, ale osoby z grubszymi palcami będą miały nie lada problem by trafić w odpowiedni klawisz. Bardzo często zdarzało mi się podczas pisania nacisnąć PageUp zamiast strzałki w lewo. TouchPad jest duży i działa bardzo dobrze, chociaż brakuje mi tutaj wyróżnienia przycisków sterujących, które są zintegrowane z płytką dotykową.

Win 8.1 na Win 10 ?

Fabrycznie zainstalowany w laptopie system to Windows 8.1. Osobiście nie lubię tej wersji a gdy widzę kafelki, robi mi się niedobrze. Oczywiście postanowiłem zaktualizować system do najnowszej wersji, gdyż omawiany laptop posiada możliwość bezpłatnej aktualizacji do Windows 10. Taka aktualizacja może być zainicjowana na dwa sposoby. Albo zaczniemy po kolei aktualizować system zgodnie z nałożonym przez Microsoft harmonogramem lub skorzystamy z narzędzia instalacji systemu który możemy znaleźć na stronie producenta (adres podany w instrukcji aktualizacji do Windows 10).

Mam wrażenie że na nowszym systemie operacyjnym, laptop działał stabilniej oraz zwiększyła się jego szybkość. Szczególnie było to zauważalne podczas uruchamiania laptopa. Wystarczyło 5 sekund by uruchomić system i rozpocząć pracę np. na programie graficznym GIMP, uruchomienie systemu na Win 8.1 trwało 9 sekund. System nie zacinał się a większość wymagających aplikacji w tle wczytały się bez problemów bez spadkiem wydajności.

Osobiście fanem Windowsa 10 nie jestem, choć minie trochę czasu gdy połatają go na tyle, bym mógł przekonać się o jego walorach. Na razie jestem zwolennikiem systemu Win 7.

Wydajność w cenie

Acer V3-371 demonem prędkości nie jest, ale jego komponenty są tak dopasowane, by oferował szybką i bezproblemową pracę. Mimo zastosowania dysku HDD nie raz miałem wrażenie że jest on o wiele szybszy niż niektóre dyski SSD. Oczywiście wpływ na prędkość ma tutaj również świetny procesor oraz sprostowująca wielu zadaniom karta graficzna Intel Iris 6100.

[1/2]
[2/2]

W tym modelu zamontowano procesor Intel Core i5-5257U, pracujący z częstotliwością 2,7 GHz, który w razie potrzeby można uruchomić w trybie turbo, a co za tym idzie zwiększyć częstotliwość aż do 3,1 GHz. Podobnie jest z kartą graficzną. Jej taktowanie wynosi 300 MHz ale gdy potrzeba większej wydajności graficznej, ta zwiększyć się może do 1,05 GHz.

Test pracy dysku
Test pracy dysku
Test graficzny
Test graficzny

Podczas testów urządzenia pozwoliłem sobie pograć w kilka znanych tytułów i sprawdzić jak sobie laptop z nimi poradzi. Po kilku godzinach grania śmiem zauważyć iż nie jest to laptop do grania w wymagające tytuły. Co prawda w CS:GO otrzymałem maksymalnie 53 kl./s, ale już w Overwatch tak płynnie grać nie mogłem gdyż blokowałem się na ok. 22 kl./s. Granie w takie perełki jak Dying Light czy Borderlands Pre Sequel, od razu odpada. Grafika zazwyczaj ustawiona zostawała na nisko-średnie ustawienia, ale grając w 15 klatkach na sekundę jest trudno. Zostaną nam mniej wymagające tytuły. W końcu nie jest to laptop głównie do grania, a do komfortowej pracy.

Bogactwo multimediów

Acer posłużył mi jako świetne narzędzie do odtwarzania filmów jak i słuchania muzyki. W omawianym modelu dźwięk bardzo miło mnie zaskoczył. Odgłosy wydobywające się z głośników są bardzo czyste, co jest mało spotykane w tak małych głośniczkach w laptopach. Wsłuchując się w odtwarzane utwory możemy nawet doszukać się niskich tonów, a to w dużej mierze dzięki zastosowaniu systemu Dolby Home Theater oraz dedykowanej aplikacji Dolby Digital Plus.

[1/2]
[2/2]

Oczywiście i bez włączonych funkcji dźwięk jest bardzo czysty i klarowny. Na pochwałę zalicza się też gniazdo słuchawkowe, gdyż jest ono również świetnej jakości, a osoby lubiące podkreślane w odtwarzanych utworach basy powinny być usatysfakcjonowane.

Temperatury a czas działania

W modelu Aspire V3-371 zastosowano akumulator o pojemności 49 Wh, który wg. producenta pozwala na około 7 godzin użytkowania. Podczas testów udało mi się osiągnąć podobny wynik. Przy pracy na urządzeniu, sprawdzaniu kilku serwisów w Internecie przy włączonym Wi-Fi, odtwarzaniu kilku utworów oraz oglądnięciu jednego filmu, czas gdy moim oczom ukazała się migająca dioda, informująca mnie o podłączeniu ładowarki wynosił grubo ponad 6 godzin na średniej jasności ekranu. Natomiast grając w wymagające gry, czas ten skrócił się do 4 godzin. Wg. mnie to bardzo dobre wyniki, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie laptopa w energię.

Podczas zabawy na urządzeniu nie raz zastanawiałem się czy ten zdoła mnie oparzyć, gdy już się nagrzeje. Niestety, albo i stety do takiej sytuacji nie doszło. Obudowa była przyjemnie chłodna a wentylatory wciąż spełniały swoją rolę. Podczas nagrzania się laptopa nie zaobserwujemy zwiększonego wykorzystywania zasobów systemowych lub znanych w większości laptopów - zamrożenia systemu / błędów spowodowanych za wysoką temperaturą.

Podsumowanie

Jak na laptopa którego cena w dniu dzisiejszym oscyluje w granicach 2600zł, nowy produkt Acera uważam za strzał w dziesiątkę. Jego ładny i ergonomiczny wygląd oraz materiały wysokiej jakości przy zastosowaniu bardzo dobrej specyfikacji technicznej, kupią każdego zainteresowanego. Laptop ten znajdzie swoich odbiorców głównie u studentów lub dla osób pracujących. A do największych zalet trzeba zaliczyć długi czas pracy oraz szybkość działania. Idealnie zmieści się do plecaka lub damskiej torebki, a to dzięki optymalnej przekątnej. Wraz z żoną, z wielką przyjemnością testowaliśmy omawiany laptop, co chwilę zbierając Ohy i Ahy z podłogi. Co prawda domowym laptopem na dzień dzisiejszy jest Asus K52J, ale po zabawie z Acerem, mniemam iż w niedalekiej przyszłości będzie trzeba się zainteresować bardziej nowoczesnym urządzeniem.

Chciałbym podziękować firmie Intel oraz redakcji Dobrych Programów, za użyczenie sprzętu do testów. Trzeba było widzieć uśmiech na twarzy żony, gdy mogła w spokoju i bez żadnych ścinek zagrać w Nightmares from the Deep®: Davy Jones na tak wygodnym laptopie.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.