Blog (795)
Komentarze (5.1k)
Recenzje (24)

Blaupunkt SL02 — reprezentant niskiej półki cenowej, która potrafi zadziwić! + konkurs

@lordjahuBlaupunkt SL02 — reprezentant niskiej półki cenowej, która potrafi zadziwić! + konkurs29.04.2018 20:54

Kiedy w połowie marca przeglądałem aktualności na stronie głównej portalu, natknąłem się na interesujący artykuł o premierze na rynku pierwszego telefonu marki Blaupunkt. Dla tych którzy nie za bardzo kojarzą - ta niemiecka marka zajmuje się produkcją różnorakiego sprzętu elektronicznego, a w szczególności wyposaża w elektronikę samochody na całym świecie. Pomyślałem że skoro ich elektronika spotyka się zazwyczaj z dobrymi opiniami to i podobnie będzie z ich telefonem.

Niestety, ale patrząc na specyfikację techniczną, od razu wiemy że będziemy mieli do czynienia z urządzeniem z najniższej półki. Blaupunkt SL02 nie wyróżnia się na tle konkurencji niczym szczególnym a jego niskie parametry sprzętowe nie wróżą niczego dobrego. Tak się złożyło że otrzymałem ten sprzęt na testy by móc w praktyce wyrobić sobie o nim zdanie a dzięki hojności wydającego, będzie można to urządzenie wygrać w konkursie :) No, ale przejdźmy do recenzji.

Budowa i wykonanie

Telefon przyszedł do mnie w białym, kartonowym opakowaniu zapełnionym informacjami o specyfikacji technicznej oraz głównymi zaletami urządzenia. W środku prócz samego telefonu, producent dodał ładowarkę sieciową wraz z odpinanym kablem zasilającym USB-microUSB, słuchawki douszne z mocowaniem do ubrania, kluczyk dostępowy do tacki na kartę SIM oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Miłym dodatkiem jest przeźroczyste, silikonowe etui na telefon oraz szybka zabezpieczająca.

Gdy pierwszy raz wiązłem urządzenie do ręki, w ogóle nie miałem odczucia że jest to produkt z niskiej półki. Telefon jest w całości wykonany z metalu i z łatwością mieści się w ręce osoby dorosłej. Na froncie znajduje się 5 calowy ekran o rozdzielczości 1280x720 pikseli a nad nim zainstalowano kamerkę doświetlaną diodą LED. Tuż obok niej znajduje się czujnik oświetlenia oraz dodatkowy głośnik.

Na prawej krawędzi znajduje się przycisk zasilania oraz sterowania głośnością. Te zostały starannie osadzone, mają świetny skok i nie kołatają się na boki. Lewa krawędź została wyposażona w miejsce na obsługę dwóch kart SIM (nano) z opcją hybrydową (SIM + microSD). Dolny panel pokrywa głośnik wraz z mikrofonem a na górnym panelu znajdziemy wejście na kabel słuchawkowy mini jack 3,5 mm oraz wejście na kabel zasilający / do przesyłu danych. Najśmieszniejsze jest to że został on obrócony o 180 stopni względem innych modeli - utrudnia to nieco podłączenie, ale idzie się do tego przyzwyczaić.

Plecki urządzenia zostały dodatkowo wyposażone w szorstką nakładkę, zlokalizowaną na górze oraz dole, służącą do lepszego chwytu i uniemożliwiającą przesuwanie się urządzenia w dłoni. Na górnej znajduje się aparat główny wraz z diodą doświetlającą.

Specyfikacja techniczna

  • Ekran - 5 cali 1280x720 pikseli
  • SIM - Dual SIM (nano) lub SIM + SD
  • Procesor - MediaTek MT6580 1,30 GHz
  • GPU - Mali 400 MP
  • RAM - 1 GB
  • ROM - 8 GB (dostępne ok 4 GB) + rozszerzenie kart SD do 32 GB
  • Łączność - GSM (900/1800 MHz) / WCDMA (900/2100 MHz) / WiFi / Bluetooth / GPS
  • Kamera - 2 Mpix + LED (przód) / 8 Mpix + LED (tył)
  • Bateria - 2200 mAh
  • Wymiary - 145,8 x 72,9 x 9,05 mm

System operacyjny a możliwości

Pierwsze uruchomienie telefonu i szok - czysty android! Osobiście jestem wielkim fanem tego typu rozwiązań i nie wyobrażałbym sobie jeszcze jakiejś nakładki systemowej na urządzenie obsługujące tylko 1 GB RAMu. Szybka personalizacja i rzut na ustawienia. Urządzenie pracuje na androidzie 7.0 z aktualizacjami zabezpieczeń z 5 lipca 2017 roku. Aktualizacji brak. Osoby czekające na Oreo, mogą wracać do internatu ^^.

W menu opcji dodano funkcję DuraSpeed pomagającą w przyspieszeniu działania aplikacji na głównym planie, kosztem tych w tle. W związku z małą ilością pamięci operacyjnej i wydajnym działaniu tej funkcji, polecam ją od razu włączyć. To co od razu mi się spodobało, to harmonogram zasilania urządzenia - daje on nam możliwość ustawienia czasu wyłączenia i samoczynnego włączenia - przydaje się podczas snu, w razie gdy nie chcemy by cokolwiek rozpraszało naszą uwagę.

Sam ekran główny i panel aplikacji nie wybija się niczym szczególnym a zdecydowana większość aplikacji, to domyślne od Google. Poza jedną - Radio FM! Tak, te działa bez podłączenia do sieci. Wystarczy włożyć wtyk słuchawek w gniazdo na górnej krawędzi by móc odbierać stacje radiowe. Małe a cieszy.

Wydajność a jakość połączeń

Biorąc pod uwagę niskich lotów procesor i jedynie 1 GB RAM, nie ma co się spodziewać super wydajności w tym urządzeniu. Podczas korzystania z niego zauważyłem dość poważne ścinki przy korzystaniu jednocześnie z 3-4 i więcej aplikacji. By móc jako tako pracować w miarę wydajnie, po każdorazowym wyjściu z programu, należy go zamykać tak by nie działał w tle. Jest to rozwiązanie mało wygodne ale w pełni uzasadnione.

Podczas normalnej pracy na telefonie nie uświadczymy zbyt wielu błędów, choć osoby przyzwyczajone do wyższych parametrów sprzętowych, zapewne długo nie wytrzymają. Urządzenie to świetnie sprawdzi się dla osób które na co dzień potrzebują telefonu do dzwonienia, pisania wiadomości SMS oraz robienia zdjęć. Funkcje multimedialne będą użytkowane w ostateczności a z gier instalowane będą tylko te najprostsze. Aplikacja YouTube odtwarza materiały w najwyższej jakości 720p, ale w przypadku uruchomienia w tle choćby 2 programów, zalicza ścinki.

Blaupunkt SL02 pracuje w sieciach 2G oraz 3G. Urządzenie nie obsługuje LTE więc nici z szybkiego odbierania danych. Do tego służyć nam będzie WiFi (802.11b/g/n) oraz Bluetooth. Podczas testów nie spotkałem się z problemami dotyczącymi prędkości pobierania i wysyłania, choć z GPS miałem kilka problemów. Piszę tutaj o problemach z lokalizacją w zamkniętych pomieszczeniach, gdyż na dworze, w lesie i na polu, bardzo ładnie zaczytuje lokalizacje satelit.

Jakość rozmów stoi na wysokim poziomie, rozmówca bardzo dobrze nas słyszy jak i my jego. Dolny głośnik gra dobrze, choć przy pełnym nagłośnieniu, wydaje nam się że dźwięk dochodzi z kartonu. Nieco lepiej wypada ze słuchawkami. Te mają dobry bas i charakteryzują się niezłym odwzorowaniem tonalnym. Poza tym wygodnie nosi się je w uchu, a dzięki charakterystycznej przypince, możemy je przymocować do plecaka lub ubrania.

Akceptowalne multimedia

Wspominałem już o dobrej jakości dźwięku, pora więc zająć się aparatami. Na pleckach zainstalowano 2 Megapikselowy aparat który przyda się nam podczas wykonywania selfiaków i wychodzi mu to całkiem, całkiem. W przypadku nagrywania wideo, jakość nie będzie już taka znośna, gdyż dochodzą szumy i gubienie ostrości.

Tylna kamera ma 8 Megapikseli i robi o wiele lepsze jakościowo fotografie. Oczywiście nijak ma się to do modeli z większym sensorem, ale do normalnej fotografii będzie jak znalazł. Można zauważyć iż wykonane w ten sposób fotografie, mają tendencje do gubienia kolorów lub ich lekkiego spierania. Autofocus działa dobrze, choć w przypadku dalszych obiektów trzeba mu pomóc ręcznie. Miłym dodatkiem jest możliwość włączenia stabilizacji podczas wykonywania ujęć, by odpowiednio zminimalizować ilość poruszeń. Co do zoomu - możemy liczyć na przybliżenie rzędu x4.

Panorama daje radę
Panorama daje radę

Więcej zdjęć w formie nieskompresowanej przez portal, możecie zobaczyć w mojej Galerii. Funkcje filmowe również są wystarczające do nagrania kilkuminutowego materiału, ale ich jakość nie powala, podobnie jak w przypadku przedniej kamery. Opcje nagrywania może i są rozbudowane, ale posiadają błędy w tłumaczeniu lub niewyjaśnione funkcje. Dla przykładu filmy możemy nagrywać w 4 jakościach, gdzie dwie ostatnie to Jakość : Wysoki oraz Wysoka ;) Rozróżniając - Wysoki (1280x720) a Wysoka (1920x1088). Poniżej przesyłam filmik jak ta lepsza jakość, wygląda w praktyce. Tu również mamy do dyspozycji stabilizację, choć ta nie sprawuje się najlepiej, strasznie obcinając kadr. Już lepiej działa samo przybliżanie ujęć, gdyż nawet polepsza jakość materiału.

Zarejestrowane w filmie audio jest dobrej jakości jak na tę półkę cenową. Trochę szkoda że nie można było zastosować lepszego procesora i wydobyć choćby z 50-60 klatek na sekundę w HD. Ale w tej cenie nie można mieć wszystkiego.

Mała bateria

Producent wyposażył urządzenie w baterię o pojemności 2200 mAh. Z jednej strony pozwala ona na 2-3 dni spokojnej pracy ale tylko biorąc pod uwagę podstawowe czynności, takie jak odbieranie połączeń, wysyłanie SMS oraz robienie kilku zdjęć. W praktyce 1 dzień na baterii to dla niego maksimum, szczególnie gdy posłuży jako nawigacja lub kamera na gimbalu. Podczas testów wielokrotnie służył mi jako odbiornik GPS'u w geocaching oraz jako wspomniana wcześniej - nawigacja (tu sprawdza się znakomicie). Czas potrzebny na pełne naładowanie urządzenia, to 2 godziny.

Grupa docelowa

Po okresie testów i dogłębnego zapoznania się z możliwościami urządzenia, mogę z całą pewnością określić grupę dla której to urządzenie zostało wręcz stworzone. Mam na uwadze biedną specyfikację wynikającą z małej ilości pamięci operacyjnej oraz wcale nie wybijającym się procesorem. Reszta komponentów jest w porządku i nadaje się do wystarczającego użytkowania. Producent stawia na grupę odbiorców 45+, a ja uważam że takie myślenie jest błędne. Być może kilka lat wstecz taka specyfikacja byłaby do przełknięcia, ale obecnie najczęściej jest powodem niezadowolenia lub frustracji.

Wiem z praktyki że osoby starsze mające zetknięcie z technologią i obsługujące tego typu urządzenia, mają coraz większą chęć komunikacji ze światem wirtualnym. Chcą dzwonić, pisać i robić zdjęcia, a przede wszystkim mieć kontakt na mediach społecznościowych lub dostęp do ulubionych kanałów / poczty. Do takich czynności może i ten model został stworzony, lecz na dłuższą metę przegrywa on już w przedbiegach. Podczas testów mogłem zasięgnąć opinii osób starszych w sprawie użytkowania i możliwości SL02. Spośród 7 na 10 osób starszych w przedziale wiekowym 70+, jego możliwości były w pełni zadowalające. Powolne działanie okazało się nie aż takim problemem w przypadku nieco opóźnionej motoryczności w tym wieku. Jak powiedział do mnie jeden z testujących "mam czas, to i niech to się nie spieszy" :)

Podsumowanie

Telefon Blaupunkt SL02 to urządzenie z niskiej półki cenowej, ale charakteryzujące się dobrej jakości wykonaniem oraz akceptowalnymi podzespołami. Producent dorzuca do zestawu kilka wartych uwagi dodatków, tym bardziej że przy flagowych modelach wciąż ich brak. Urządzenie to działa dobrze, choć nie jest skierowane dla osób wymagających wydajności i długiego czasu działania na baterii. Do plusów należy zaliczyć w miarę czysty system operacyjny oraz świetnie spasowaną obudowę. Od marca urządzenie dostępne jest w sklepach w dość interesującej cenie 383,24zł. Osoby które zdecydują się na zakup ostrzegam, nie zostawiajcie blokady ekranu bez zabezpieczenia, bo w kieszeni telefon ma tendencje do samoczynnego włączania się dzięki czułemu klawiszowi wybudzania ;)

KONKURS!

Tak się złożyło że dzięki uprzejmości sklepu Technikalia.pl, testowany przeze mnie egzemplarz może powędrować do kogoś z Was. By móc wziąć udział w konkursie i wygrać Blaupunkt SL02, należy w kilku zdaniach w poniższym komentarzu, odpowiedzieć na pytanie:

Do czego mógłby mi posłużyć telefon z 1 GB RAM ?

Na konstruktywne odpowiedzi czekam do piątku 4 maja do godziny 9.00. Po tym czasie, odbędzie się losowanie by wyłonić zwycięzcę. Powodzenia!

AKTUALIZACJA - 04.05.2018

Telefon Blaupunkt SL02 jedzie do użytkownika IT-Fun. Gratulacje, sprawdź skrzynkę na forum :)

Wypożyczającym telefon do testów oraz sponsorem konkursu jest sklepTechnikalia.pl.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.