Blog (8)
Komentarze (89)
Recenzje (0)

Huawei MediaPad M3 — recenzja tabletu niemal kompletnego

@SnajpiqHuawei MediaPad M3 — recenzja tabletu niemal kompletnego12.04.2017 09:37

Przez dwa tygodnie miałem okazję użytkować tablet, jakim jest Huawei MediaPad M3. Jak się sprawował? Czy byłem z niego zadowolony? A przede wszystkim czy z czystym sumieniem mógłbym go polecić? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w lekturze tego tekstu, do której gorąco zapraszam.

Pierwsze wrażenia

Urządzenie przychodzi do nas w solidnym białym kartonowym pudełku. Zestaw zawiera urządzenie, ładowarkę, kabel USB - micro USB 2.0, słuchawki dokanałowe wraz z wymiennymi gumkami w kilku rozmiarach, kluczyk do tacki na kartę nano SIM i kartę pamięci oraz folię ochronną na wyświetlacz wraz ze ściereczką. Oczywiście mamy również papierologię.

[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]

Wygląd i specyfikacja

[item]autorski procesor HiSilicon Kirin 950 (4 x ARM Cortex-A72 2,3GHz, 4 x ARM Cortex-A53 1,8GHz i ARM Mali T880MP4 900 MHz)[/item][item]4 GB pamięci operacyjnej RAM LPDDR4[/item][item]32 GB/64 GB pamięci wewnętrznej[/item][item]slot kart micro SD o pojemności do 128 GB[/item][item]Android 6.0 Marshmallow z nakładką Emotion UI 4.1[/item][item]obsługiwane sieci:[/item] - GSM: 850/900/1800/1900 MHz - UMTS: Band 1/2/5/6/8/19 - TD-SCDMA: Band 34/39 - LTE-TDD: Band 38/39/40/41(100MHz) - LTE-FDD: Band 1/3/5/7/8/19/20/28 [item]GPS, A-GPS, Glonass, Beidou[/item][item]dwuzakresowe WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 i 5 GHz)[/item][item]Bluetooth[/item][item]złącze słuchawkowe jack 3,5 mm[/item][item]port micro USB 2.0[/item][item]tylna kamera 8 Mpix[/item][item]przednia kamera 8 Mpix[/item][item]czujnik światła[/item][item]żyroskop[/item][item]przyśpieszeniomierz[/item][item]kompas[/item][item]czujnik Halla[/item][item]czytnik linii papilarnych[/item][item]bateria litowo - polimerowa o pojemności 5100 mAh[/item][item]wymiary: 216 x 124 x 7,3 mm[/item][item]waga: 310 g.[/item] Urządzenie prezentuje się po prostu wyśmienicie. Po wzięciu w dłoń czuje się tu klasę premium i tak właśnie powinno być przy sztandarowych urządzeniach. Główne elementy jego obudowy to szkło i metal z niewielkimi wstawkami antenowymi. Na górnej i dolnej krawędzi tabletu usytuowane są maskownice głośników stereo. Ponadto na górze znajduje się wejście na złącze słuchawkowe jack 3,5 mm, a na dolnej krawędzi znajduje się tacka na kartę nano SIM współdzielona ze slotem na kartę pamięci. Są tam również mikrofon i wejście micro USB. Na jego prawej krawędzi ulokowane są odpowiednio od góry przyciski głośności oraz włącznik/wyłącznik zasilania. Pod ekranem znajduje się przycisk dotykowy, który jest skanerem odcisków linii papilarnych. Samo urządzenie w związku z użytymi materiałami może wydawać się śliskie, ale mi się dobrze je trzymało w dłoniach.

[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]

Wyświetlacz

Wyświetlacz to 8,4-calowy ekran wykonany w technologii IPS TFT LCD o rozdzielczości 2560 × 1600 pikseli co daje 359 ppi na cal. W mojej ocenie prezentuje się on wyśmienicie. QHD przy tych proporcjach jest naprawdę wystarczające do przyjemnej konsumpcji treści. Odwzorowania kolorów jest na dobrym poziomie. Dostrzeżenie pojedynczego piksela jest niemal niemożliwe. Jasność minimalna, jak i maksymalna również jest zadowalająca, a jej automatyczna regulacja działa bardzo dobrze. Bardzo fajnym dodatkiem jest opcja ochrony wzroku. Jest to filtr światła niebieskiego, który delikatnie zażółca obraz, dzięki czemu czytanie nie męczy oczu.

Multimedia

No i wreszcie multimedia - mówię tak, bo MediaPad M3 to przede wszystkim urządzenie multimedialne. Dwa głośniki stereo opracowane we współpracy z Harman Kardon. Jakość i głośność pozwalają na przyjemne oglądanie filmów czy słuchanie muzyki dzięki wsparciu technologii SWS 3.0. Stwierdzę nawet, że można na nich rozkręcić małą imprezkę dla kilku osób. Niestety przy głośności maksymalnej tracą na tej jakości. Ponadto minimalna siła dźwięku mogłaby być trochę niższa.

Do dźwięku na załączonych słuchawkach nie mam najmniejszych uwag. Jego czystość i jakość jest po prostu znamienita. Nie sprawdzałem na pełnej głośności, bo szkoda było uszkodzić słuch ;-). Słuchawki te posiadają wbudowaną regulacje siły dźwięku oraz przycisk włącznika odtwarzacza muzycznego/odbierania rozmów i mikrofon. W zestawie znajdują się również gumki na słuchawki w trzech rozmiarach.

Aparat

Zarówno z przodu, jak i tyłu urządzenia znajdują się matryce o rozdzielczości 8 Mpix, ale niestety bez diody doświetlającej. Posiadają one bogatą funkcjonalność. Duży wybór różnych trybów i ustawień.

Przykładowy zrzut ustawień
Przykładowy zrzut ustawień

Same zdjęcia wychodzą naprawdę dobrze, o ile oczywiście mamy wystarczającą ilość światła do ich wykonania. Autofokus działa szybko i rzadko się myli. Filmy można nagrywać w maksymalnej rozdzielczości Full HD. Nie są złej jakości, ale mogłyby być lepsze. Jest również dostępna opcja "stabilizator", która jest zapewne stabilizacją obrazu. Dziwna rzecz, gdyż w innych recenzjach spotkałem się z brakiem takiej funkcji. Moim zdaniem sprawuje się ona ponad przeciętnie, bez niej efekt byłby gorszy.

GALERIA (kot cichym bohaterem ;-):

[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]

Zaplecze komunikacyjne

Co istotne urządzenie obsługuje sieć LTE. Do połączeń głosowych uwag nie miałem. Przekazywany dźwięk był czysty. Rozmowy obsługiwane są w trybie głośnomówiącym z wykorzystaniem głośników stereo lub za pomocą słuchawek.

Z internetem połączymy się również poprzez wbudowany dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 i 5 GHz). Bluetooth również działało, jak powinno.

Tablet wspiera funkcje USB OTG, dzięki czemu możemy podłączyć do niego np. klawiaturę czy jakieś inne urządzenia nieobsługujące komunikacji bezprzewodowej.

Lokalizacja również działała bardzo dobrze. GPS bardzo szybko łapał sygnał. Nawet w terenach górzystych i lesistych nie było z nią problemu. Dokładnie prowadziła do celu.

Sprzęt i oprogramowanie

Sercem tabletu jest autorski procesor HiSilicon Kirin 950 zbudowany z 4 rdzeni ARM Cortex-A72 2,3GHz, oraz 4 rdzeni ARM Cortex-A53 1,8GHz ARM i grafikę Mali T880MP4 900 MHz. Jego dopełnieniem jest 4 GB pamięci operacyjnej RAM LPDDR4. Urządzenie działa pod kontrolą Androida 6.0 Marshmallow z autorską nakładką EMUI w wersji 4,1. Jest ona niezwykle funkcjonalna. Posiada dobrze rozbudowanego menadżera baterii z kilkoma trybami jej oszczędzania w tym tryb ROG obniżający rozdzielczość ekranu na 1920 x 1200 pikseli. Tryb "nie przeszkadzać" pozwala na ustawienie m.in. kto i kiedy może się do nas dodzwonić. Ponadto możemy zaplanować, kiedy urządzenie ma się wyłączyć i włączyć, Dzięki wbudowanemu oczyszczaniu pamięci bez problemu zwolnimy miejsce w urządzeniu. Choć samej pamięci jest tu sporo. MediaPad M3 występuje w dwóch wariantach z 32 lub 64 GB pamięci. Ja do testów dysponuję tym drugim, w którym po uruchomieniu zostaje trochę powyżej 54 GB wolnego miejsca. Dodatkowo pamięć możemy rozbudować kartą micro SD o pojemności do 128 GB. Niestety nie możemy na niej bezpośrednio instalować aplikacji, a co najwyżej przenosić ich dane. Opcji jest co niemiara i wystarczająco nawet na odrębną recenzję.

Znalazłem tutaj jeden minus mimo, gdyż mimo świetnych parametrów i dodaniu aplikacji do chronionych tablet potrafi po dłuższym czasie ubić je, gdy działają w tle. Może być to spowodowane chęcią oszczędzania energii przez system. Jednak bieżące przełączanie się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami działa bardzo sprawnie.

Testowałem kilka gier w tym Mortal Kombat X i Real Reacing 3. Grywalność na bardzo wysokim poziomie bez jakichkolwiek ścinek czy zamyśleń.

Bardzo rzadko zdarzył się drobny lag, ale głównie w interfejsie aplikacji firm trzecich co było najprawdopodobniej spowodowane ich słabą optymalizacją.

Funkcją, która bardzo przypadła mi do gustu jest możliwość korzystania z urządzenia przez kilku użytkowników na odrębnych kontach, zabezpieczonych przed zalogowaniem przez inną osobę. Aktywnie z tego korzystałem i pozwoliłem tym samym by żona mnie wspomogła w testach ;-).

Dodam jeszcze, że nie robiłem testów syntetycznych (benchmarków), gdyż dla mnie się liczy rzeczywisty komfort korzystania ze sprzętu.

Bateria

Tutaj zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony. Związane jest to z tym, iż bateria urządzenia wyposażona jest w ogniwo o pojemności 5100 mAh przy wyświetlaczu o rozdzielczości QHD i wielkości 8,4 cala. Korzystanie z niego aktywnie przy wykorzystaniu sieci Wi-Fi to około 7-8 godzin pracy na włączonym ekranie przy ponad 40 godzinach pracy samego urządzenie. Przy mniejszej intensywności tablet będzie można lądować rzadziej. Przy aktywnej karcie SIM z wykorzystaniem sieci LTE ten wynik ulegał skróceniu. Jednak w warunkach, których był testowany, była to głównie wymuszona sieć 3 G przy słabym zasięgu. Tu ogniwo radziło sobie wyśmienicie. Około 6-7 godzin pracy przy włączonym ekranie również przy ponad 40 godzinach pracy urządzenia. Dzięki dobrej optymalizacji i trybowi DOZE tablet leżąc w nocy, zużywał od 2 do 4% baterii.

MATERIAŁ POGLĄDOWY:

[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]

Bateria od 3 do 100% ładuje się w niespełna 3,5 godziny (urządzenie wyłączone). Po podpięciu ładowarki QC od Huawei innej niż w zestawie również z innym, ale dobrej jakości kablem, urządzenie ładuje się wolniej. Wynika więc z tego, że najlepsze efekty uzyskujemy na załączonych akcesoriach, a sam tablet warto podłączyć na noc do ładowania. Zwrócić jednak uwagę należy, że jak na tak duże ogniwo ładuje się ono dość szybko.

Czytnik linii papilarnych

Jedną z najciekawszych rzeczy jest czytnik linii papilarnych ulokowany pod wyświetlaczem. Jest to przycisk dotykowy, który cały czas jest aktywny. Oznacza to, że wystarczy go dotknąć po zaprogramowaniu palca i odblokowuje od razu urządzenie. Przy tej metodzie blokady musimy jeszcze wybrać alternatywną np. PIN lub wzór. Może on również zastąpić klawisze ekranowe lub działać razem z nimi. Jest to bardzo fajna funkcja polegająca na tym, że jedno dotknięcie przy odblokowanym ekranie cofa do poprzedniego ekranu, dłuższe przytrzymanie działa jak klawisz domowy natomiast przesunięcie po nim w prawo lub lewo uruchamia podgląd ostatnio używanych aplikacji tzw. menadżera wielozadaniowości. Samo działanie czytnika tzn. jakość rozpoznawania odcisków palców, jak również szybkość odblokowywania to najwyższa możliwa półka. No cóż Huawei w tym aspekcie niewątpliwie króluje.

Podsumowanie

Owo urządzenie na chwilę obecną w wersji, którą ja posiadam to wydatek rzędu 2000 zł. Jest kilka alternatyw w tych pieniądzach, a nawet tańszych, ale to nie o nich dziś mowa. Jakość wykonania, zastosowane podzespoły czy komfort pracy bronią jego ceny. Nie każdy jednak będzie sobie mógł na nie pozwolić. Nie mniej jednak mi w nim brakuje diody doświetlającej aparatu czy też trochę lepszej jakości nagrywanych filmów. W tej cenie można było zastosować odrobina lepszy aparat/kamerę. Jednak patrząc od innej strony, jest to urządzenie multimedialne z naciskiem na jakość dźwięku, a nie aparat. W tym, do czego zostało stworzone, prezentuje się znakomicie. Do robienia zdjęć czy kręcenia filmów są dedykowane inne sprzęty. Biorąc pod uwagę moją metodologię testów i ich miejsce tzn. korzystanie z niego na dwóch kontach, używanie transmisji komórkowej w miejscu o słabym zasięgu czy też sam fakt, że zastępowało mi ono komputer (mój smartfon i laptop odpoczywały) stwierdzam, że Huawei MediaPad M3 jest bardzo dobrym tabletem, jednak również uważam, że jego cena jest trochę za wysoka, ale jeżeli ktoś chce urządzenie klasy premium i nienadszarpanie tym swojego budżetu to ja mu taki zakup mogę polecić.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.