Blog (1)
Komentarze (2.1k)
Recenzje (0)

Lumia 830 — recenzja „średniaka” od Nokii

@VansheiLumia 830 — recenzja „średniaka” od Nokii13.12.2014 12:49

Witam w moim blogowym debiucie. Jako że w moje ręce trafiła Nokia Lumia 830, która zastąpiła wysłużonego poprzednika od HTC z WP7 na pokładzie, postanowiłem się z Wami podzielić informacjami odnośnie „średniaka” od Nokii.

Zacznę może od tego co znajdziemy w zestawie, a jest tego naprawdę niewiele czyli:

  • telefon
  • bateria oraz ładowarka z odpinanym kablem
  • kilka papierków (szybki start, karta gwarancyjna oraz informacja o bezprzewodowym ładowaniu).
[1/2]
[2/2]

W zestawie zabrakło słuchawek - szkoda, bo telefon mało nie kosztuje więc Nokia mogłaby dorzucić chociaż pchełki. Całość zapakowana została w bardzo małe pudełko, znacznie mniejsze niż w modelach Nokii z serii x20.

Specyfikacja

Wiemy już co jest w zestawie to czas na krótką specyfikację:

  • wyświetlacz 5 cali z technologią ClearBlack IPS-LCD o rozdzielczości 720p, chroniony GorillaGlass3
  • bateria o pojemności 2200mAh
  • Procesor Czterordzeniowy, 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon 400 oraz 1GB pamięci RAM
  • aparat 10MP, przedni tylko 0,9 MP
  • pamięć 16GB którą można rozszerzyć kartą pamięci microSD
  • telefon wykorzystuje karty NANO SIM więc warto na to zwrócić uwagę przed zakupem żeby nie zostać bez kontaktu ze światem.

Wygląd

Co tu dużo pisać, Lumia 830 jest chyba jednym z ładniejszych modeli jakie wypuściła Nokia z WP na pokładzie. Przód to jedna duża 5 calowa tafla szkła, która jest delikatnie zaokrąglona na brzegach.

Ramka telefonu jest wykonana z aluminium, w której po prawej stronie zostały umieszczone przyciski głośności, włącznik i spust aparatu.

Bok- przyciski
Bok- przyciski

U góry telefonu znajduje się gniazdo micro USB oraz gniazdo słuchawkowe. Z tyłu wyróżnia się aparat, który jest delikatnie zagłębiony w obudowie, dzięki czemu nie ma obawy, że obiektyw ulegnie zarysowaniu podczas kładzenia telefonu pleckami na blacie.

Wejścia- microUSB oraz słuchawkowe
Wejścia- microUSB oraz słuchawkowe
Tylna klapka.
Tylna klapka.

Tylna obudowa zdejmuje się łatwo, trochę gorzej z jej ponownym założeniem, gdyż zaczepy są bardzo ciasno spasowane. Jednak dzięki temu obudowa nie trzeszczy i nie odstaje od ramki. Wszystko jest tu wykonane na bardzo wysokim poziomie. Telefon mimo iż wydaje się być kanciasty bardzo dobrze leży w dłoni, nie wyślizguje się, a krawędzie ramki nie wpijają się w rękę. Waga? Nie wiem, nie zwracam na to uwagi bo moje kieszenie były przyzwyczajone do starych cegieł typu Nokia 3510, w każdym razie telefon nie męczy dłoni.

System, aplikacje i działanie

830 działa na Windows 8.1 z dodatkiem Denim, który ma dopiero wylądować na pozostałych modelach. Co znajduje się w tej aktualizacji?

  • nowa aplikacja Lumia Camera, w której dodano automatyczny tryb HDR, dynamiczne doświetlenie kadru lampą błyskową oraz obsługę wideo 4K (niedostępne niestety w Lumii 830). Ponadto znacznie przyśpieszono działanie aplikacji
  • wyświetlanie większej ilości informacji na ekranie Glance Screen np. od aplikacji Bing Pogoda, Bing Zdrowie i fitness
  • wywoływanie Cortany krótkim „Hey Cortana” (dostępne w Lumii 930 i 1520)

Jak widać nie ma tego zbyt wiele i są to poprawki głównie fotograficzne tym razem. Niestety na mojej 830 jest jeszcze starsza wersja aplikacji czyli Nokia Camera więc zdjęcia poglądowe będą bez tych dodatkowych bajerów. Jak tylko dostanę aktualizacje aplikacji to na pewno zaktualizuje wpis o nowe zdjęcia. Zdjęcia są bardzo ładne i wyraźne, nawet po wyświetleniu ich na TV FullHD ładnie się prezentują i nie powodują bólu oczu u oglądających. Jak już przy wyświetlaniu zdjęć na TV jesteśmy to w nowych Lumiach jest też opcja wyświetlenia ekranu na TV bez konieczności podpinania kablem USB, działa to bardzo sprawnie i szybko. Można sobie wygodnie przeglądać zdjęcia, filmy czy dobreprogramy ;) Wystarczy że telewizor obsługuje Miracast. Natomiast przednia kamera ma tylko 0,9 MP ale do Skype i rozmów wideo jest w sam raz, rozmówca widział mnie wyraźnie i bez opóźnień.

Test aparatu

Niestety przy aktualnych warunkach pogodowych (duże zachmurzenie, brak słońca, coraz krótsze dni) nie mam możliwości przetestowania aparatu na 100%. Wrzucam więc zdjęcia wykonane w świetle dziennym w mieszkaniu, które zostały zrobione z użyciem lampy i bez oraz na zewnątrz. (ustawienia aparatu na auto) Więcej zdjęć dorzucę po aktualizacji programu Lumia Camera, a jak ktoś chce może poszukać w Google, na pewno znajdzie zdjęcia poglądowe z 830.

Chomik musi być ;)
Chomik musi być ;)
[1/2] Selfie- bez lampy
[2/2] Małżonka ;) Selfie z lampą...
[1/2] Bez lampy.
[2/2] Z lampą.
Zdjęcie robione w dzień, bez lampy. Niestety pogoda jaka jest, każdy widzi.
Zdjęcie robione w dzień, bez lampy. Niestety pogoda jaka jest, każdy widzi.
Osiedlowa panorama, prosto z balkonu.
Osiedlowa panorama, prosto z balkonu.
Test przedniego aparatu ;)
Test przedniego aparatu ;)

Myślę, że nawet przy ta kiepskich warunkach oświetleniowych aparat w Lumii 830 radzi sobie bardzo dobrze.

Pozostałe programy i funkcje chyba każdy kto miał telefon z WP zna, więc nie będę się nad nimi rozpisywał. Jest to cały zestaw aplikacji od Microsoftu, między innymi: Wiadomości, Zdrowie, Kuchnia oraz szereg aplikacji do zdjęć i wideo pod nazwą Lumia czyli Lumia Beamer, Video Trimmer, Selfie itp. Dla telefonu nie stanowi problemu uruchomienie kilku aplikacji czy gier na raz. Próbowałem zadławić telefon choć na chwilę i nie udało mi się to. Gry takie jak Asphalt 8 czy Modern Combat 5, Assassin’s Creed: Altair’s Chronicles działają bez zarzutu i bez zgrzytów. Pozostałe gry i aplikacje, które instalowałem również nie sprawiały problemów, a trochę tego przez kilka dni użytkowania na telefonie się nazbierało. Aktualnie czujnik pamięci pokazuje około 4GB wolnej pamięci z 16 dostępnych.

Z aplikacji warto zwrócić uwagę na radio czyli coś, co nie jest oczywistością w smartfonach oraz korektor audio, który działa również bez podpiętych słuchawek. Możemy w nim manipulować dowolnymi tonami sami lub skorzystać z gotowych ustawień typu wzmocnienie tonów niskich, wokalu. Jest tego więcej ale nie będę przepisywał całej tej listy bo trochę by to zajęło.

[1/2] Korektor audio
[2/2] Korektor, ulepszenia

Ekran

Jak pisałem na początku jest to 5’’ o rozdzielczości 1280x720 pikseli co daje 294 PPI. Kolory są dobrze odwzorowane, jasność i kąty widzenia również bardzo dobre. Niestety aktualnie brak słońca uniemożliwia sprawdzenie ekranu w pełnym oświetleniu, ale myślę że nie będzie problemu z czytelnością w słońcu. Wiekowe już HTC Trophy i młodsza Lumia 620, wypadały w tym aspekcie bardzo dobrze, więc w przypadku 830 może być tylko lepiej pod tym względem. Co mnie bardzo zaskoczyło to automatyczna zmiana jasności ekranu zależna od warunków oświetlenia. Działa po prostu rewelacyjnie, ekran reaguje natychmiast na zmiany oświetlenia. Dotyk to sama przyjemność, aż chce się mazać palcem po tym ekranie, również po naklejeniu folii ochronnej nie odczujemy spadku komfortu przy pisaniu i obsłudze telefonu. Choć to zależy od tego czy wybierzemy dobrą folię czy jakąś grubą podeszwę nakleimy na ekran ;) Ekran palcuje się dość mocno jednak delikatne przetarcie ściereczką wystarczy aby wszystkie smugi zniknęły bez użycia siły. Przyciski reagują tak jak powinny, czyli bez opóźnień, wibracja po ich dotknięciu jest bardzo delikatna w porównaniu do HTC, który strasznie brzęczał, co bardzo mi przeszkadzało wieczorami z telefonem przy poduszce. Ekran 830 posiada również obsługę Glance Screen który jest bardzo przydatny zwłaszcza, gdy w telefonie nie ma diody powiadomień. Tak - tego mi najbardziej brakuje po przesiadce z HTC Trophy. Niby mała dioda ale jaka ona była przydatna! Wystarczył rzut oka na półkę i było wiadome, że coś jest do sprawdzenia bez zbędnego machania ręką nad telefonem. Szkoda że Nokia jej poskąpiła.

Dźwięk, bateria

Telefon gra głośno i wyraźnie, głośnik nie trzeszczy nawet na maksymalnym ustawieniu, w słuchawkach również jest bardzo dobrze. Nie jestem audiofilem, ale w porównaniu ze starym HTC czy nawet Lumią 620 jest spora różnica w jakości dźwięku, oczywiście na plus dla 830. Rozmowy telefoniczne - tutaj też jest głośno i wyraźnie bez zakłóceń nawet przy słabszym zasięgu. Osobiście musiałem ściszyć głośność rozmów do poziomu 4, bo telefon jest bardzo głośny podczas rozmowy.

Zasięg sieci GSM - tutaj sporo zależy od operatora i nadajników, u mnie akurat jest problem z Orange i telefon często musi się przełączać pomiędzy GSM, a 3G lub LTE, często go też nie ma całkiem. To jednak nie wina telefonu tylko ewidentnie Orange, bo inne telefony w domu w tej sieci mają tak samo. Wi-Fi, tutaj jest bardzo dobrze, telefon „łapie” sieć bardzo szybko i nawet na ogrodzie nie stanowi problemu wejście na dobreprogramy, a do routera jest całkiem spory kawałek. A co z baterią? Telefon po wyjęciu z pudełka i naładowaniu do pełna wytrzymał ponad półtorej dnia zanim padł, a wiecie sami jak to jest przy obcowaniu z nowością. Instalowanie aplikacji, gier, zabawa z ustawieniami, aparatem, dorzućmy do tego wspomniane wyżej ciągłe szukanie zasięgu z Orange i wyjdzie nam że telefon radzi sobie z zarządzaniem energią bardzo dobrze. Przy spokojniejszym użytkowaniu czyli przeglądanie internetu, trochę SMS i rozmów telefon powinien wytrzymać 2 dni albo i dłużej zanim będziemy musieli sięgnąć po ładowarkę.

Stan baterii
Stan baterii

Słowo na koniec

Podsumowując, czy warto wydać prawie 1500zł na Lumię 830? Moim zdaniem tak choć spotkałem się z opiniami, że to znacznie za dużo jak na telefon tej klasy. A dlaczego tak uważam? Bo według mnie Lumia 830 to coś więcej niż średniak mimo iż na papierze specyfikacja nie wygląda oszałamiająco. Może brak tu ekranu Full HD i aparatu 20MP, a podzespoły są słabsze niż w Lumii 930, ale ma to sporą zaletę w postaci dłuższego czasu działania na baterii i ilości wydzielanego ciepła. Co dla mnie ma dużo większe znaczenie niż wyścig na cyferki w oznaczeniach aparatu czy procesora.

Plusy:

  • długi czas pracy na baterii
  • slot na kartę pamięci
  • LTE
  • wymienna bateria
  • bezprzewodowe ładowanie
  • Glance Screen
  • miracast
  • świetny design

Minusy:

  • brak słuchawek w zestawie
  • brak diody powiadomień
  • no i niech będzie ta cena (dla niektórych).
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.