Aplikacje mobilne, które pomogą przygotować się do zimowych sportów

Aplikacje mobilne, które pomogą przygotować się do zimowych sportów06.12.2015 09:33
Redakcja

Kalendarzowa zima za pasem, w górach spadł już pierwszy śnieg, a to oznacza, że wkrótce na całego będzie można oddać się sportom zimowym. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli Wam przygotować się wszechstronnie do zimowego uprawiana sportu dzięki aplikacjom mobilnym i nowym technologiom. Zaczniemy od najlepszych w naszej ocenie aplikacji mobilnych, które służą do mierzenia naszych wyników sportowych. Wszystko po to, aby przed np. zimowymi szaleństwami na narciarciarskich stokach lub na snowboardzie popracować nieco nad formą. Porządna zima nie trwa długo, dlatego dobrze wzmocnić kondycję, aby móc jak najlepiej wykorzystać ten czas. Wspierające sportowców aplikacje mobilne mogą być świetnym partnerem w realizacji tego celu. W kolejnych częściach naszego poradnika zapoznacie się zaś z narzędziami do planowania zimowych wypraw, grami pozwalającymi wczuć się w klimat sportów zimowych i elektronicznymi gadżetami, które okażą się w tym wszystkim pomocne.

Sporo jest aplikacji, które pomagająna bieżąco śledzić nasze treningi, analizować dane i trasybiegów, rowerowych przejazdów lub też ćwiczeń siłowych. Ale,jak wiadomo, ilość nie zawsze przechodzi w jakość. Dlategozebraliśmy dla Was te programy, które uważamy za najlepsze w roli wirtualnych asystentów sportowych działających na smartfonach.

Google Fit

system: Android

Przez długi czas Google oferowałosportowcom tylko dość ascetyczną aplikację, czyli Moje Trasy. Podwzględem wizualnym jest ona bardzo skromna, liczbą funkcji takżenie rzuca na kolana. Dlatego ponad rok temu Google przygotowałozupełnie nową aplikację dla sportowców, czyli Google Fit. Toprogram o znacznie większych możliwościach i pokazujący, żefirma z Mountain View myśli o zajęciu eksponowanego miejsca w tym sektorze rynku aplikacji mobilnych.

Google Fit na bieżąco śledzi liczbęstawianych przez nas kroków. Pozwala też ustawić też dzienny cel,zachęcając w ten sposób do odbywania regularnych spacerów. Dodziałania Fit potrzebuje danych o naszej płci, wzroście i wadze.Później aplikacja radzi sobie sama, wykorzystując czujniki wsmartfonie, a także – jeśli ktoś posiada – w smartwatchupracującym pod kontrolą systemu Android Wear. Za pośrednictwemaplikacji Fit na smartzegarku sprawdzimy też nasze tętno. Dane sąprezentowane w formie wykresów, a znajdziemy je zarówno waplikacji, jak też w usłudze internetowej, dostępnej pod adresem fit.google.com. Fit pokaże namliczbę kroków, czas aktywności, pokonaną odległość lub spalonekalorie. Do wyboru mamy widok dnia, tygodnia lub miesiąca.

Po aktualizacji, Google Fit potrafijuż śledzić na bieżąco nasz trening – czas, mapę i podstawowedane. To sprawia, że aplikacja ta wreszcie posiada kluczową dlawielu użytkowników funkcję. Informacje o odbytym treningu możemyteż wpisać ręcznie, a aplikacja oferuje szeroką bazę aktywnościsportowych.

Fit rozwija się także na AndroidWear. Oferuje codzienne wyzwanie treningowe, namawiając do robieniapompek, brzuszków lub przysiadów i codziennie – po każdymtreningu – zwiększając ich liczbę. Ćwiczenia na bieżącomonitoruje smartwach z Android Wear i trzeba przyznać, że wyniki w 99% sytuacji mierzy bardzo precyzyjnie.

Google Fit w swojej stylistyce jestmocno osadzony w promowanej przez Google estetyce Material Design.http://www.dobreprogramy.pl/Runtastic,Program,Android,60274.htmlJest więc kolorowo, w aplikacji znajdziemy sporo animacji, niezabrakło też charakterystycznego, wyeksponowanego przyciskudodawania aktywności. To plus tej aplikacji – zwłaszcza naurządzeniach, które pracują pod kontrolą Androida Lollipop, czylipierwszego tak mocno osadzonego w realiach Material Design.

Program możecie pobrać z naszejbazy aplikacji dla Androida.

Endomondo

systemy: Android, BlackBerryOS, iOS, Windows Phone

Endomondo uchodzi za prawdziwy„kombajn” wśród aplikacji dla miłośników sportu. Abyzrozumieć, skąd ta opinia, wystarczy zerknąć na stronęinternetową aplikacji i wczytaćsię w opis jej funkcji. Jest ich tyle, że zadowolą każdego –nawet najbardziej wymagającego – miłośnika sportu. Endomondo maszeroki zestaw funkcji już w wersji darmowej, ale dopiero wersjapremium pokazuje pełny potencjał usługi. Po opłaceniu abonamentu(co ciekawe, w stylu miesięcznej subskrypcji znanej ze Spotify lubGoogle Play Music, a nie jednorazowej opłaty; można też zapłacićza cały rok z góry) z aplikacji znikają reklamy, a my zyskujemydostęp m.in. do profesjonalnych planów treningowych orazzaawansowanych analiz naszych ćwiczeń. O planach oferowanych przezEndomondo mówi się, że pozwalają świetnie przygotować sięfizycznie np. do maratonu. Dlatego tej aplikacji można zaufaćtakże, gdy chcemy wzmocnić formę przed narciarskimi lubsnowboardowymi przygodami. Roczny koszt opcji Premium w Endomondo to 30 dolarów, a miesięczny 5 dolarów.

W Endomondo możemy śledzić nasztrening na bieżąco, jak też ręcznie wpisać dane o treningu. Gdyustalimy cel, np. konkretny dystans w trakcie biegu, aplikacja będzienas informowała głosowo o postępach. Z Endomondo łatwo teżpodzielić się wynikami naszego treningu np. na Facebooku.

Dużym atutem Endomondo jestrozbudowana społeczność. To wśród programów tego typu cechamocno wyróżniająca Endomondo na tle konkurencji. Logując się nakonto w serwisie, możemy śledzić aktywności sportowe naszychznajomych i rywalizować z nimi. Z kolei w trakcie treningu możemyodbierać tzw. peptalks, czyli motywujące wiadomości od innychużytkowników Endomondo.

Inną zaletą Endomondo jest jegointegracja z popularnymi urządzeniami. Aplikacja dobrze współpracujez urządzeniami od firmy Garmin, importując z nich dane otreningach, z opaskami Polar lub z krokomierzami od Fitbit.

Program Endomondo możecie pobrać znaszej bazy aplikacji dla systemów: Android,iOSi WindowsPhone.

Nike+ Running

systemy: Android, iOS

Nike+ Running to aplikacja od gigantarynku sportowego, czyli firmy Nike. Służy tylko do pomiarówtreningów biegowych i choć jest dostępna zarówno na Androidzie,jak też na iOS-ie, to przez ograniczoną liczbę opcji nie jestproduktem dla każdego.

Przygodę z Nike+ Running trzebazacząć od założenia konta w usłudze. Bez tego aplikacjapozostanie bezużyteczna. Na szczęście można zalogować siępoprzez konto na Facebooku. Później otrzymujemy dostęp doaplikacji estetycznie prezentującej się co najwyżej średnio. Dośćprzeciętny wygląd rekompensuje jednak jakość pracy wykonywanejprzez aplikację. Nike+ Running sprawuje się dobrze, dokładniemierząc dystans i mapę trasy biegowej. Choć, co trudno wybaczyć,zdarza się jej dość mocno zawiesić lub zgubić sygnał GPS. Przezto niektóre fragmenty naszej trasy pozostaną niewidoczne na mapie.

Nie są to błędy, które występują często, ale decydując sięna program od Nike warto być świadomym, że może spłatać namfigla. Autor tekstu doświadczył takiej awarii Nike+ Running pobiegu, który był rekordowym w ramach planu treningowego. Aplikacja„się wysypała”, a dane nie zostały zapisane. Po tym zdarzeniu,Nike+ Running pożegnało się ze smartfonem autora, zastąpioneprzez Runtastic.

W Nike+ Running jest też opcjatrenera, dzięki której możemy skorzystać z kilku planówtreningowych. Jednak w przeciwieństwie do np. Endomondo, jest ona darmowa. Opcjatrenera pozwala też ustawić codzienne przypomnienia o treningu. Waplikacji od Nike zaznaczono też akcenty społecznościowe. Zpoziomu aplikacji możemy wysłać np. na Facebooka informację onaszym treningu, a wszelkie interakcje program przetworzy na trasiejako wiwaty dla trenującego. Mała rzecz, która może dać sporomotywacji.

Aplikacja Nike+ Running pozwalaeksportować dane m.in. do Google Fit, jest też zintegrowana zeSpotify (dzięki czemu muzykę z serwisu muzycznego można uruchomić bezpośrednio z poziomu programu Nike). Potrafi też zintegrować sięze sprzętami biegowymi np. od TomTom i Garmina. W ogólnej ocenie, jest to program poprawny, ale zasługujący na co najwyżej średniąpółkę wśród aplikacji do monitorowania wyników sportowych.Także wizualnie Nike+ Running odstaje od konkurencji. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to aplikacja „uszyta” głównie podstylistykę systemu iOS, przez co mocno odstaje od estetyki Androida.

Program Nike+ Running znajdziecie wnaszej bazie aplikacji dla systemów: Androidi iOS.

Runtastic

systemy: Android, iOS, Windows Phone

239mln dolarów – tyle kosztował Adidasa zakup serwisu Runtastic. Tak pokaźna kwota pieniędzy sugeruje, że transakcja dotyczyła wartościowego produktu. I takim właśnie jest Runtastic, który w swojej ofercie ma zarówno aplikacje mobilne, jak też sprzęty typu zegarek do biegania lub monitor kardio. W pakiecie aplikacji od Runtastic znajdziemy programy do treningu pompek, brzuszków, dorzeźbienia mięśni pośladków, do monitorowania jazdy na rowerze,do analizowania snu, a nawet wysokościomierz.

Skupmy się jednak na programie dobiegania, bo i taki Runtastic ma swojej ofercie. Ma on dwie wersje –darmową i Pro, która w chwili powstawania tego tekst, w sklepieGoogle Play kosztowała ok. 20 zł. Warto zaznaczyć jednak, że posiadanieaplikacji Pro nie gwarantuje dostępu do konta Gold w usłudzeRuntastic. Dostęp do pełnych możliwości w usłudze (pakiet StayFit) kosztuje rocznie 49,9 euro, co przy aktualnym kursie tej walutyoznacza wydatek ponad 200 zł. Konto Gold pozwala korzystać zrozbudowanych planów treningowych i statystyk treningów, opcjimotywacyjnych oraz raportów fitnessowych.

Tak szeroki wachlarz możliwości dlazwykłego miłośnika aktywności fizycznej lub osoby, która chcedoszlifować formę przez sezonem sportów zimowych, wydaje się być niepotrzebny. Dlatego wersja darmowa aplikacji Runtastic lub zakup wersji Pro powinien w zupełności wystarczyć, aby rozpocząćtreningi. W wersji darmowej otrzymujemy wszystkie typowe funkcjeprogramu tego typu, a więc śledzenie treningu w czasie rzeczywistym i nanoszenie go na mapę. Mamy też statystyki, z danymi m.in. o intensywności treningu, pokonanych przewyższeniach. Darmowa wersja Runtastic przetwarza nasze dane do formatu miesięcznych statystyk,daje też dostęp do osobistego dzienniczka ćwiczeń. W aplikacjiotworzymy też muzykę z naszej ulubionej usługi, np. Google PlayMusic.

W wersji Pro znikają reklamy i pojawiają się dodatkowe funkcje, jak np. możliwość udostępniania naszego treningu w mediach społecznościowych i dopingowania nas przez znajomych. Runtastic Pro ma też wbudowaną opcję komunikatów głosowych o postępach w trakcie treningu. Możemy też ustawić liczbę kalorii, którą chcemy spalić trenując oraz nasze ulubione tempo.

Jak pisaliśmy na początku, Runtastic oferuje wiele aplikacji poświęconych różnym typom aktywności fizycznej. Dlatego dla osób, które chcą popracować nad formą, to właśnie Runtastic może być najlepszą opcją. Połączenie darmowej aplikacji do biegów i programu do pompek lub brzuszków może przynieść ciekawe efekty, a przy okazji zmotywować do regularnych, stałych ćwiczeń także po tym, gdy zima się skończy. Trzeba jednak zaznaczyć, że program w wersji Pro jest dość drogi,a nawet, gdy zapłacimy, to i tak czekają na nas kolejne wydatki,jeśli zechcemy uruchomić konto Gold.

Program Runtastic znajdziecie w naszejbazie aplikacji na Androida. Co wybrać?W sklepach z aplikacjami na Androidalub iOS można znaleźć więcej programów sportowych niż te, którewymieniliśmy wyżej. To m.in. Runkeeper lub Strava. Naszym zdaniem jednak to Google Fit, Endomondo, Nike+ Running i Runtastic są obecnie najciekawszymi propozycjami dla osób, które szukają dobrych programów do monitorowania aktywności fizycznej. Każda z tych aplikacji ma swoje zalety i wady, a Endomondo oraz Runtastic mocno wyprzedzają Google Fit oraz Nike+ Running w liczbie posiadanych funkcji. Ale z drugiej strony ci, którzy chcą zadbać oformę, wcale nie muszą instalować na swoich smartfonachprawdziwych fitnessowych kombajnów. Dlatego zachęcamy, by wtreningach wypróbować każdy z programów, który zaproponowaliśmy i samemu zdecydować się na wirtualnego partnera w ćwiczeniach.Każdy z nich na pewno pomoże tak zadbać o formę, by nanarciarskich stokach obeszło się bez zadyszki i zakwasów wmięśniach.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.