Archos Diamond Omega: test solidnego smartfonu o nietypowych proporcjach

Archos Diamond Omega: test solidnego smartfonu o nietypowych proporcjach24.04.2018 18:23

Rynek smartfonów zalany jest przez wiele modeli, które na pierwszy rzut oka wyglądają prawie identycznie. Ponadto producentów i smartfonów jest coraz więcej, przez co i wyróżnianie się w tłumie nie jest łatwe. Rękawicę podjęła tutaj francuska firma Archos modelem Diamond Omega.

Model, z którym mieliśmy okazję spędzić ponad miesiąc intensywnych testów, przyciąga uwagę obudową, a także nietypowymi proporcjami wyświetlacza. Trzeba przyznać, że zapowiada się interesująco, ale zanim przejdziemy do dalszej części testu, warto podkreślić, że tak naprawdę nie jest to francuski produkt. Mamy do czynienia ze smartfonem Nubia Z17S, który oficjalnie na europejskim rynku sprzedawany jest pod marką Archos.

Jakość wykonania

Jeśli nie lubimy nudnych czarnych, szarych czy białych smartfonów, to prawdopodobnie niebieski Diamond Omega przypadnie nam do gustu. Urządzenie jest atrakcyjne i wygląda na sprzęt klasy premium. Przód należy do ekranu otoczonego smukłymi ramkami, tył prezentuje się elegancko.

Zarówno z przodu, jak i z tyłu, znalazła się warstwa szkła. Zwłaszcza ta umieszczona na pleckach uwielbia zbierać odciski palców. Wystarczy spędzić ze smartfonem kilka minut, aby większość uroku tyłu znikła pod odciskami. Szklane plecy są ponadto śliskie – Archos stanowczo zbyt chętnie się wyślizguje, więc lepiej nie kłaść go np. na spodniach. Upadki znosi natomiast dość dobrze.

Testowany egzemplarz miał widocznych kilka głębszych rys na obudowie, ale przeżył już trochę przygód. Jeśli jednak będziemy o niego dbać, to poważniejsze uszkodzenia z pewnością się nie pojawią. Przez miesiąc testów, w tym noszenia Archosa w kieszeni wraz z innymi przedmiotami, nie dostrzegłem, aby do poprzedniego zestawu głębszych zarysowań, doszły nowe.

Osoby zwracające uwagę na przywiązanie producenta do szczegółów, powinny spojrzeć na tył Archosa. Obiektyw aparatu został otoczony czerwoną ramką. Jak najbardziej dodaje to uroku. Ponadto czerwone elementy znajdują się na przodzie – przyciski systemowe, chociaż widoczne są wyłącznie przy włączonym wyświetlaczu.

Na dole znajduje się złącze USB Type-C, mikrofon i głośnik. Na prawy bok trafiły przyciski regulacji głośności i włącznik. Przyciski nieznacznie wystają, ich zlokalizowanie jest łatwe oraz mają przyjemny, nieznaczny skok. Po przeciwnej stronie, na lewym boku umieszczona została tacka na dwie karty nano SIM. Zabrakło możliwości wykorzystania karty pamięci microSD.

Archos dobrze leży w dłoni. Mimo zastosowania ekranu o dużej przekątnej nie sprawia wrażenia zbyt dużego. Konstrukcja jest solidna, poszczególne elementy zostały perfekcyjnie spasowane i nic nie skrzypi, nawet pod mocniejszym naciskiem. Dokładne wymiary przedstawiają się następująco: 147,46×72,68×8,5 mm, całość waży natomiast 170 gramów.

Wyświetlacz

Diamond Omega został wyposażony w 5,73-calowy wyświetlacz, który zgodnie z obecnym trendem otoczony został smukłymi ramkami. Producent wykorzystał wąskie boczne ramki do wprowadzenia całkiem wygodnych gestów, którymi zajmiemy się w dalszej części testu. Uwagę przyciągają jednak najbardziej nietypowe proporcje.

Ekran charakteryzuje się proporcjami 17:9, a nie 18:9 jak w większości nowych topowych smartfonów. Nie jest więc tak mocno rozciągnięty w pionie i sięgnięcie do elementów umieszczonych wyżej jest łatwiejsze. Nie zauważyłem, aby systemowe aplikacje, jak i te najpopularniejsze ze sklepu Google, miały problem z dostosowaniem się do ekranu Archosa.

Rzadko spotykane proporcje to również nietypowa rozdzielczość, która w przypadku tego smartfonu wynosi 1080×2040 pikseli, co daje 403 piksele na cal. Ekran został wykonany w technologii IPS. Pochwalić może się dobrze odwzorowanymi kolorami, dobrą czernią i szerokimi kątami widzenia. Maksymalna jasność umożliwia komfortowe korzystanie w słońcu.

Wydajność i wydajność podzespołów

Smartfon został wyposażony w 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 835, który wysoką wydajność zapewnia również m.in. w Samsungu Galaxy S8 skierowanym na rynek amerykański czy LG V30. Przetwarzaniem grafiki zajmuje się układ Adreno 540. Użytkownik otrzymuje jeszcze 8 GB RAM i 128 GB na dane (UFS 2.1). Producent nie zastosował gniazda na kartę pamięci, ale dla znacznej większości użytkowników wolna przestrzeń oferowana przez sam smartfon, będzie w zupełności wystarczająca.

Archos zapewnia naprawdę wysoką wydajność. System działa bardzo szybko, aplikacje uruchamiane są sprawnie, a gry z Google Play działają bez żadnych zarzutów. Można zagrać nawet w najbardziej wymagające produkcje ze sklepu z aplikacjami. W wyniku dużego obciążenia obudowa z tyłu robi się delikatnie ciepła, ale z pewnością nie jest to niekomfortowa temperatura.

Na tyle umieszczony jest czytnik linii papilarnych. Sięgnięcie palcem wskazującym jest łatwe, problemu nie powinny mieć także osoby z mniejszymi dłońmi. Czytnik działa szybko, ale do czołówki trochę mu jednak brakuje. Podczas testów nie zauważyłem żadnych problemów z Wi-Fi, Bluetooth i zasięgiem sieci komórkowej. Diamond Omega posiada moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 i 5 GHz), Bluetooth 4.1, NFC, GPS i LTE. Smartfon oferuje możliwość korzystania z dwóch kart nanoSIM w trybie dual standby.

Akumulator o pojemności 3100 mAh zapewnia przyzwoity czas pracy na jednym ładowaniu. Na włączonym ekranie osiągniemy nieznacznie ponad 5 godzin. Jeśli intensywnie korzystamy ze smartfonu, to po ładowarkę będzie trzeba sięgać codziennie, podobnie jak w przypadku prawie wszystkich nowych smartfonów. Archos wspiera funkcję szybkiego ładowania Quick Charge 3.0, która umożliwia naładowanie akumulatora od 0 do 50% w niecałe 30 minut.

Oprogramowanie i gesty

Na Archos Diamond Omega preinstalowany jest Android 7.1 Nougat z nakładką Nubia, która zauważalnie wpływa na wygląd systemu. Producent stosuje własne wzornictwo w przypadku ikon systemowych aplikacji, jak i wyglądu samych aplikacji. Nacisk położony jest na jaskrawe kolory. Belkę z szybkimi ustawieniami, podobnie jak w iOS, wyciągamy z dołu ekranu. To wygodne rozwiązanie w przypadku większych wyświetlaczy – nie trzeba sięgać do górnej krawędzi. Natomiast dostęp do powiadomień rozwiązany został jest już bardziej konwencjonalnie – pociągnięcie od górnej krawędzi.

Całkiem wygodne są opcjonalne gesty, które opierają się na bocznych krawędziach ekranu. Moim ulubionym gestem jest podwójne kliknięcie, które wywołuje przyciski systemowe. Pojawiają się one w miejscu kliknięcia i wyświetlane są na okręgu. Wygodny jest również gest przesunięcia po jednej bocznej krawędzi, aby szybko powrócić do poprzedniej aplikacji. Jednoczesne przesunięcie po obu bokach umożliwia sterowania jasnością ekranu.

Pewne zastrzeżenia mam do stabilności oprogramowania. Miniaturki nowych zdjęć nie pojawiają się od razu w galerii. Nie pomaga ponowne uruchomienie aplikacji. Zawsze trzeba poczekać kilkanaście sekund, aby nowe zdjęcia otrzymały miniaturkę. Odczuwalnie utrudnia to przejrzenie świeżo wykonanych zdjęć. >/p>[img=ss2]Problem występował również po przywróceniu ustawień fabrycznych. W Sieci spotkałem się z zarzutami dotyczącymi nagle zamykających się aplikacji, ale podczas testów nie napotkałem podobnych błędów.

Irytujące są prośby systemowych aplikacji o nadanie uprawnień. Oczywiście prośby występują tylko przy pierwszym uruchomieniu na smartfonie świeżo wyjętym z pudełka. Jednak, aby po raz pierwszy skorzystać z Kontaktów, Notatnika, a nawet w celu ustawienia budzika, musimy przeklikać się przez okna nadawania uprawnień.

Rozumiem stosowanie tego rozwiązania w przypadku aplikacji firm trzecich, ale systemowe powinny mieć nadane uprawnienia domyślne. No, chyba, że uprawnienia nie są powiązane z faktyczną funkcjonalnością aplikacji.

Kamera i dźwięk

Główna, umieszczona z tyłu, kamera składa się z dwóch obiektywów. Pierwszy to 12 MP, przysłona f/1.8 i matryca Sony IMX362. Natomiast drugi to 23 MP, przysłona f/2.0 oraz matryca Sony IMX318. Aparat oferuje elektroniczną stabilizację obrazu, posiada szybki autofocus i w gorszych warunkach oświetleniowych pozwala skorzystać z podwójnej, dość mocnej lampy LED.

[1/2]
[2/2]

Do zdjęć wykonanych przy dobrym świetle nie można się doczepić. Prezentują się naprawdę dobrze, zarówno pod względem kolorów, jak i szczegółowości. Druga matryca wykorzystywana jest do uzyskania lepiej wyglądającego efektu głębi. Działa to dobrze zwłaszcza w przypadku zdjęć portretowych. Niestety, im ciemniej, tym bardziej dostrzegalne są szumy i jakość zdjęć widoczne spada. Do wad należy dodać domyślnie włączony znak wodny na zdjęciach.

[1/2]
[2/2]

Z przodu również znalazła się podwójna kamera. Podobnie jak w głównej, tutaj drugi obiektyw także wykorzystywany jest do uzyskania efektu rozmycia na obiektach w tle. Nie działa on równie dobrze, jak ma to miejsce w przypadku głównej kamery, ale większych powodów do narzekania nie miałem. Pierwsza, jak i druga przednia kamerka mają po 5 MP.

[1/2]
[2/2]

Na dolnym boku umieszczony został pojedynczy głośnik. Gra on głośno i czysto, zapewniając przyjemny dźwięk. Nie należy jednak do czołówki, jest po prostu bardzo dobry. Zabrakło złącza minijack, więc trzeba korzystać ze słuchawek Bluetooth, tych posiadających USB Type-C lub wyposażyć się w odpowiednią przejściówkę.

Podsumowanie

Archos Diamond Omega (Nubia Z17S) to bardzo dobry smartfon. Posiada on atrakcyjnie, wyróżniające się wzornictwo, dobry wyświetlacz o nietypowych proporcjach oraz wykonuje dobre zdjęcia, o ile otrzyma odpowiednią ilość światła. Nieźle pod względem wizualnym wypada także nakładka na Androida, ale niestety błędy w oprogramowaniu pozostawiają pewien niesmak.

Producent dorzuca zestaw wygodnych gestów. W środku znajdują się natomiast solidne podzespoły, ale do pełni szczęścia zabrakło gniazda na kartę pamięci i złącza minijack. W oficjalnej polskiej dystrybucji ceny wynoszą około 2500 złotych. Diamond Omega warto więc zamówić z Francji. Po pierwsze, gwarancja będzie obowiązywać, a po drugie, zapłacimy 2150 złotych.

Plusy
  • Wysoka jakość wykonania
  • Niebieska obudowa z czerwonymi wstawkami
  • Wydajność na wysokim poziomie
  • Jakość zdjęć przy dobrym świetle
  • Wygodne gesty
Minusy
  • Brak złącza minijack i gniazda na microSD
  • Android z niedociągnięciami
  • Zdjęcia przy słabym świetle
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.