Uporządkuj wakacyjne wspomnienia: najlepsze programy dla fotografów-amatorów

Uporządkuj wakacyjne wspomnienia: najlepsze programy dla fotografów-amatorów12.09.2015 12:04

Sezon urlopowy powoli dobiega końca i coraz mniej myślimy o wyjazdach, a coraz więcej o tym, co z nich przywieźliśmy. Dziś prawie każdy ma aparat fotograficzny w kieszeni i najwyższa pora zająć się zdjęciami, które podczas urlopu zostały zapisane w jego pamięci.

Podobny przegląd przygotowaliśmy dla Was rok temu, ale w ciągu tego czasu sporo zmieniło się na rynku programów dla fotografów-amatorów. Przede wszystkim Microsoft i Apple dołączyli do swoich systemów operacyjnych narzędzia, które pomogą w porządkowaniu wspomnień i przygotowaniu ich do pokazywania znajomym. Dla wielu osób będą to narzędzia wystarczająco dobre i na nich zakończą poszukiwania.

Zdjęcia na Windows 10

Bardzo wszechstronny program do przeglądania i poprawiania zdjęć znajdziemy w systemie Windows 10 zaraz po instalacji. Program nazywa się po prostu „Zdjęcia” i jest jedną z aplikacji systemowych. Po uruchomieniu w ustawieniach programu należy wybrać foldery, w których powinien szukać zdjęć, a resztą zajmie się sam. Od razu przy zapisywaniu zdjęć do biblioteki wiele z nich automatycznie poprawi, prostując horyzont, poprawiając kolory i kontrast.

[1/2]
[2/2]

Program od Microsoftu został wyposażony w ładny i wygodny mechanizm prezentacji albumów ze zdjęciami. Dla każdego wydarzenia można przygotować „okładkę”, umieścić w nim zdjęcia i pokazać znajomym w postaci serii slajdów. Układanie zdjęć w seriach jest bardzo proste – wystarczy przeciągać je w odpowiednie miejsce.

[1/2]
[2/2]

Edytor zdjęć pozwala wyłączyć automatyczne poprawki i wprowadzić zmiany ręcznie. Jak na taki prosty program, Zdjęcia ma pokaźny zestaw narzędzi. Znajdziemy tu możliwość kadrowania, korekty temperatury i nasycenia barw, możliwość usuwania efektu czerwonych oczu i punktowego retuszu, a także rozjaśnienia i zmiany kontrastu zdjęć. Nie zabrakło kilku filtrów, ale nie są one główną atrakcją programu. Ponadto do zdjęcia można dodać winietę i udawaną głębię ostrości.

[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]

Obsługa programu jest bardzo prosta, ale przy zapisywaniu zdjęć trzeba pamiętać, że tracimy oryginał. Jeśli oryginalne zdjęcie ma zostać na dysku, należy skorzystać z możliwości zapisania kopii. Ponadto Zdjęcia można połączyć z dyskiem OneDrive, a do udostępniania obrazów wykorzystać systemowe centrum udostępniania.

Zalety: + polska wersja językowa + jest instalowany z systemem + dobry edytor zdjęć + możliwość pracy z RAW-ami + możliwość połączenia z różnymi usługami Wady: - nie zawsze zachowuje barwy skóry

Apple Photos (Zdjęcia)

Program Apple Photos (w polskiej wersji systemu także nazywa się „Zdjęcia”) to nowość, którą na swoim Maku znajdzie każdy użytkownik systemu OS X 10.10 Yosemite i 10.11 El Capitan. Program uruchamia się automatycznie po podłączeniu do Maka aparatu lub włożeniu karty pamięci do czytnika (odczyta także filmy i RAW-y). Można połączyć go z chmurą iCloud i przeglądać zdjęcia także na urządzeniach mobilnych, bez tego program pozwala operować tylko na bibliotece zdjęć na dysku. Zdjęcia można także udostępniać w różnych serwisach społecznościowych i wysłać pocztą elektroniczną.

[1/2]
[2/2]

Photos elegancko sortuje zdjęcia według daty, a jeśli zostały opatrzone współrzędnymi GPS w metadanych, poda także miejsce, w którym zostały zrobione. Pod przyciskiem z literką „i” kryje się panel, który pokaże szczegółowe informacje i pozwoli dodać do zdjęć słowa kluczowe. Ponadto Photos pozwala tworzyć własne „inteligentne” albumy, które działają bardzo podobnie do filtrów poczty. Można wybrać na przykład zdjęcia zrobione wybranym aparatem z lampą błyskową i przysłoną f/2,0, na których występuje Paweł. Można też sortować zdjęcia ręcznie do katalogów. Oczywiście na zdjęciach można automatycznie oznaczać twarze i dodawać je do ulubionych.

[1/2]
[2/2]
[1/2]
[2/2]

Photos został wyposażony także w edytor zdjęć, w którym można poprawić wiele niedoskonałości, dobrać kadr i przeprowadzić podstawowy retusz. Korekcja działa automatycznie i poprawia oświetlenie zdjęcia. Przy kadrowaniu można od razu wyprostować horyzont oraz wybrać proporcje krawędzi. W filtrach znajdziemy modne nakładki, które zrobią ze zdjęcia na przykład staromodną pocztówkę. W narzędziach ręcznej korekty znajdziemy możliwość rozjaśnienia, ręcznej zmiany na czarno-białe oraz podbicie jaskrawości kolorów.

[1/2]
[2/2]

Retuszowanie zdjęć jest w tym programie bardzo proste – można klikać w niechciane punkty lub zamalowywać je pędzlem, a można także klonować inne fragmenty zdjęcia (Option+klik zaznacza źródło).

Zalety: + polska wersja językowa + jest instalowany z systemem + zaawansowane sortowanie zdjęć + możliwość pracy z RAW-ami + obsługa rozszerzeń + możliwość udostępniania zdjęć w różnych serwisach społecznościowych Wady: - ubogie możliwości edycji (brak korekty balansu bieli)

Photoscape

Photoscape to przeglądarka i edytor zdjęć, w którym można nie tylko poprawić niedoskonałości i nałożyć na zdjęcia ciekawe efekty, ale też zrobić animowane GIF-y lub połączyć kilka zdjęć w jedno. Przeglądarka pozwala obejrzeć zdjęcia na dysku, wraz z dołączonymi do nich metadanymi, jak informacje o aparacie oraz miejsce, w którym zdjęcie zostało zrobione. Zdjęcia można także przeglądać na pełnym ekranie, wybierając tło i przejścia dla pokazu.

[1/2]
[2/2]

Edytor pozwala zdjęcie obrócić, zmienić proporcje obrazu oraz wyprostować horyzont. W narzędziach dostosowania znajdziemy automatyczne ustawienie kontrastu i poziomów jasności zdjęcia, a także suwaki do ustawienia ręcznie jasności obszarów oświetlonych, głębi cieni, jaskrawości barw i korektę oświetlenia z tyłu. Ponadto możemy tu zdjęcie rozmyć, wyostrzyć, wybrać neutralny (szary) kolor i pozbyć się barwy oświetlenia (na przykład żółtej na zdjęciach z imprezy). Można też podmienić kolory, zamienić zdjęcia na czarno-białe, sepię, negatyw lub podkreślić tylko jeden kolor.

[1/2]
[2/2]

W dalszych panelach znajdziemy bogatą kolekcję filtrów, różne artystyczne efekty i ramki. Do zdjęcia można dodać tekst, inny obrazek lub kształt, namalować coś ręcznie, a także przyciemnić lub rozjaśnić fragmenty zdjęcia oraz usunąć niedoskonałości skóry modeli.

[1/2]
[2/2]

Wiele z tych czynności można wykonać na kilku zdjęciach na raz, korzystając z kolejki, gdzie możemy ustawić rozmiar zdjęć, efekty i poprawki. Z kilku zdjęć można złożyć kolaż, korzystając z jednego z dostępnych szablonów lub po prostu układając zdjęcia koło siebie. Tworzenie GIF-ów jest równie proste – wystarczy przeciągnąć kilka zdjęć, wybrać docelowy rozmiar pliku i przejście między zdjęciami.

Zalety: + ogromne możliwości + intuicyjny interfejs Wady: - brak obsługi RAW-ów

Pobierz: Windows, OS X.

Fotor

Fotor nie ma możliwości katalogowania i oceniania zdjęć – to bardzo łatwy w obsłudze edytor, który pomoże wywołać RAW-y i poprawić wygląd zdjęć, także wielu na raz. Podobnie jak PhotoScape, Fotor ma także możliwość składania kilku zdjęć w kolaż i dużą kolekcję filtrów.

[1/2]
[2/2]

Fotor daje możliwość manualnej korekcji zdjęć, czyli balansu bieli, ekspozycji, jasności, oświetlenia, ostrości oraz sterowania krzywymi barw, a także pozwala korzystać z kolekcji gotowych ustawień tematycznych, które często wystarczą by poprawić obrazy. Można także skorzystać z fałszywej głębi ostrości, która zasymuluje obiektyw o wybranej ogniskowej.

[1/2]
[2/2]

Siłą programu Fotor jest kolekcja bardzo dobrej jakości filtrów, efektów i ramek, które pozwolą nadać zdjęciom ciekawy charakter. Ponadto można skorzystać z możliwości ułożenia kilku zdjęć na jednym obrazie z ramkami i dodawać do zdjęć napisy. Przy przygotowywaniu galerii na Facebooka niczego nie powinno w Fotorze zabraknąć.

[1/2]
[2/2]

Program pozwala także na publikację zdjęć od razu na Facebooku, Twitterze i Flickrze. Większe porcje można przerabiać w ten sam sposób po dodaniu do kolejki.

Zalety: + możliwość pracy z RAW-ami + zaawansowane narzędzia + intuicyjny interfejs + możliwość publikacji zdjęć w serwisach społecznościowych Wady: - brak polskiej wersji interfejsu - brak przeglądarki zdjęć

Pobierz: dla Windowsa lub dla OS X.

Corel AfterShot

Corel AfterShot to jedyny płatny program w tym zestawieniu. Znalazł się tu, bo w chwili przygotowywania przeglądu jego cena w sklepie producenta została obniżona do 97 złotych ze 139 zł. Program wykorzystuje ciekawe algorytmy i umożliwia bardzo elastyczne, nieliniowe i niedestruktywne obrabianie zdjęć.

AfterShot pozwala oznaczać zdjęcia oceną, kolorowym znacznikiem i chorągiewką, a także pozwala dodawać własne słowa kluczowe. Wszystkie informacje są widoczne dla zaawansowanej wyszukiwarki.

[1/2]
[2/2]

Wśród narzędzi znajdziemy wszystkie niezbędne „suwaki” do korygowania ekspozycji, balansu bieli i kolorów, oraz tryb automatyczny Perfectly Clear, oparty na programach firmy Athentech o tej samej nazwie. Mechanizm ten może być wykorzystany do wyrównywania oświetlenia zdjęcia, usuwania zabarwienia lub mgły i ratowania wyblakłych zdjęć. Do usuwania szumu AfterShot wykorzystuje algorytmy firmy PictureCode, które znamy z programu Noise Ninja.

[1/2]
[2/2]

Korektę można stosować również na wybranych fragmentach zdjęcia dzięki warstwom i maskom. Do dyspozycji mamy różne narzędzia zaznaczenia, które pozwalają wybrać obszar i miękkość krawędzi. Do retuszu można wykorzystać klasyczne pędzle „uzdrawiające” i klonujące z możliwością zmiany źródła, rozmiaru i twardości krawędzi. Na uwagę zasługuje także lupa, która powiększa obszar pod próbnikiem i daje wgląd w szczegóły zdjęcia bez powiększania całego widoku, co ułatwia nawigację.

[1/2]
[2/2]

W programie można także przygotować pokaz slajdów, który oprócz zdjęć pokaże także informacje o nich. Możliwości programu AfterShot można przetestować za darmo.

Zalety: + profesjonalne narzędzia + możliwość poprawiania niedoskonałości aparatu + możliwość pracy z RAW-ami + automatyczny tryb Perfectly Clear Wady: - wolne renderowanie podglądu- brak polskiej wersji

Pobierz wersję próbną: Windows, OS X.

LightZone

LightZone to otwarty i darmowy, ale bardzo zaawansowany program typu „cyfrowa ciemnia”. Bywa porównywany do Lightrooma i daje podobne efekty, choć sposób pracy w nim odbiega od programu firmy Adobe. Program składa się z przeglądarki plików i modułu do „wywoływania”.

[1/2]
[2/2]

Przeglądarka plików LightZone pozwala poruszać się po drzewie katalogów, prezentuje miniatury znalezionych w nich zdjęć i pozwala bliżej przyjrzeć się wybranym obrazom. Tu możemy także modyfikować metadane, nadawać obrazom oceny i zbierać je w stosy. Od razu w przeglądarce można użyć szablonu do wywoływania zdjęcia i błyskawicznie uzyskać plik JPG z wybranym efektem, a także wyeksportować kolekcję plików z nieco większym wyborem parametrów jako JPEG lub TIFF.

[1/2]
[2/2]

Moduł wywoływania zdjęcia pozwala poprawiać barwy, temperaturę światła, balans kolorów i wyostrzyć zdjęcia. Odbywa się to jednak w sposób nietypowy, bo przez nakładanie warstw z kolejnymi poprawkami i ustawianiem maskowania według jasności, odcienia lub w rysowanych ręcznie kształtach, którym można ustalić poziom wtapiania krawędzi. Oczywiście warstwy można mieszać na różne sposoby, więc osoby przyzwyczajone do pracy z grafiką rastrową poczują się tu jak w domu. Każdą warstwę można w dowolnym momencie modyfikować lub usunąć.

[1/2]
[2/2]

Na koniec możemy skorzystać z podstawowych narzędzi do retuszu. Znajdziemy tu klasyczne usuwanie czerwonych oczu oraz usuwanie niechcianych elementów przez nakładanie na nie „łatki” z innego fragmentu zdjęcia.

Zalety: + zaawansowane i precyzyjne narzędzia + duże możliwości dla wymagających użytkowników + możliwość pracy z RAW-ami Wady: - skomplikowany interfejs - niekompletne tłumaczenie

Pobierz: Windows, OS X.

Który program jest dla mnie najlepszy?

Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z tego programu, który dostaniemy z systemem. W przypadku programu Microsoftu jednak może okazać się, że jakość wprowadzanych przez niego poprawek nie jest dostatecznie dobra (program specyficznie traktuje kolory skóry), a w Zdjęciach Apple'a brakuje pewnych narzędzi. Wtedy naprawdę warto sięgnąć po którąś z proponowanych tu, darmowych alternatyw.

Jeśli szukasz programu, którego obsługę opanujesz w kilka minut, powinieneś zacząć od Fotora i PhotoScape. Jeśli masz czas na obejrzenie kilku instrukcji, zależy Ci na większej kontroli nad zdjęciami i bardziej profesjonalnych narzędziach do pracy z RAW-ami, Corel AfterShot i LightZone mogą Ci się spodobać.

Zachęcam także do przetestowania wielu innych programów dla fotografów, które znajdziecie w naszej bazie – każdy ma do zaoferowania coś ciekawego.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.