Uporządkuj wakacyjne wspomnienia: przegląd najlepszych aplikacji dla fotografów-amatorów

Uporządkuj wakacyjne wspomnienia: przegląd najlepszych aplikacji dla fotografów-amatorów

Uporządkuj wakacyjne wspomnienia: przegląd najlepszych aplikacji dla fotografów-amatorów
06.09.2014 09:24, aktualizacja: 10.09.2015 15:25

Obecnie aparat fotograficzny stał się urządzeniem, które każdy z nas ma przy sobie przez większość dnia. Montowane w smartfonach czy tabletach kamerki towarzyszą nam na każdym kroku i umożliwiają łatwe robienie zdjęć coraz to lepszej jakości. Pomijając aparaty kompaktowe, coraz popularniejsze wśród amatorów są półprofesjonalne lustrzanki cyfrowe, których zakup nie musi się już wiązać z wydaniem kilku tysięcy złotych, lub sporo mniejsze i poręczniejsze bezlusterkowce. Wszystko to sprawia, że fotografia staje się hobby coraz większej liczby osób. I bez znaczenia jest to, jakim sprzętem robimy zdjęcia oraz jaką posiadamy na ten temat wiedzę – często nasze fotki wymagają mniejszej lub większej korekcji wielu typowych niedoskonałości.

Koniec lata to idealny moment na to, aby uporządkować zdjęcia z urlopu czy weekendowych wypadów za miasto. Setki zdjęć zalegających na kartach pamięci wymagają importu na dysk komputera, a wśród nich zdarzą się i takie, które warto byłoby poddać lekkiej obróbce – niezależnie od tego, czy zostaną wydrukowane i trafią do albumu rodzinnego, czy znajdą się w serwisie społecznościowym, czy też będą tylko pokazywane znajomym.

Na rynku dostępna jest cała masa aplikacji przeznaczonych do sortowania i obróbki fotografii. Część z nich posiada olbrzymie możliwości, kierowana jest do profesjonalnych fotografów i kosztuje majątek, ale istnieją także darmowe rozwiązania, które umożliwiają uzyskanie równie dobrych efektów i nie wymagają od użytkownika specjalistycznej wiedzy. Przetestowaliśmy dla Was całkowicie bezpłatne i najciekawsze naszym zdaniem programy do podstawowej obróbki zdjęć i znaleźliśmy wady i zalety każdego z nich. Do testów wybraliśmy cztery aplikacje dla systemu Windows (choć nie tylko) oraz dwie dla Androida. Zapraszamy do lektury!

Photoscape

350112079178721217

Photoscape to jedna z najpopularniejszych aplikacji do zarządzania zdjęciami na komputerze. Rozwijana jest nieprzerwanie od 2001 roku i z każdym dniem zyskuje nowych użytkowników, których przyciągają spore możliwości oraz bardzo prosta obsługa. Program, pomimo że oferuje rozwiązania rzadko spotykane w darmowym oprogramowaniu, ma też takie funkcje, których działanie z pewnością wymaga dopracowania. Mimo wszystko Photoscape to bardzo dobra propozycja dla niewymagających użytkowników, którzy chcieliby w domowym zaciszu dopieścić swoje cyfrowe zdjęcia.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Cechą charakterystyczną programu Photoscape jest modułowa budowa. Każde narzędzie dostępne jest oddzielnie i umożliwia wykonywanie ściśle określonych zadań. Znaleźć wśród nich można wbudowaną przeglądarkę zdjęć (z opcją wyświetlania pokazu slajdów), bardzo prosty edytor graficzny, mechanizm wsadowego przetwarzania plików, pozostawiający wiele do życzenia konwerter RAW, a także szereg dodatkowych funkcji pomocnych przy wydruku fotografii, zmianie nazw plików itp.

Korzystając z tej aplikacji przeprowadzimy bardzo podstawową korektę barw zdjęcia (kontrast, jasność, balans bieli, temperatura kolorów), a także je wyostrzymy, wykadrujemy, dodamy do niego ramkę, czy proste efekty graficzne. Na uwagę zasługują opcje pozwalające na szybką redukcję czerwonych oczu, usuwanie z obrazu niewielkich, ale zbędnych elementów, takich jak niedoskonałości twarzy (pieprzyki, piegi, trądzik itd.) oraz tworzenie ze zdjęć prostych animacji i możliwość zapisania ich jako animowane GIF-y.

Zalety: + polska wersja językowa + duża liczba funkcji + tryb przetwarzania wsadowego Wady: - ograniczone możliwości edycji zdjęć - powolny mechanizm przetwarzania RAW-ów - brak funkcji importu zdjęć z zewnętrznych urządzeń

Pobierz program | (20,34 MB) dla Windows NT / 2000 / XP / Vista / 7 / 8

Picasa

350112079179179969

Picasa została stworzona przez lidera w branży wyszukiwarek internetowych, firmę Google. Program jest rozwijany nieprzerwanie od ponad 10 lat. Ogromną popularność zyskał dzięki bogatym możliwościom oraz stworzonemu z dużą dbałością o wygodę, intuicyjnemu interfejsowi. Program pomaga użytkownikowi niemal na każdym etapie pracy ze zdjęciami, dając przy tym możliwość tworzenia z plików graficznych internetowych albumów (w obrębie usługi Picasa Web Albums, powiązanej z kontem Google), a także ich synchronizacji z danymi na lokalnym dysku.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Picasa wyposażona została w automatyczną wyszukiwarkę zdjęć na dysku komputera, a także ręczny tryb ich importu z zewnętrznych urządzeń. Ponadto oferuje ona zintegrowaną przeglądarkę zdjęć, dającą możliwość bardzo wygodnego katalogowania fotografii, wyświetlania pokazu slajdów oraz szybkiego przejścia w tryb edycji. Ten ostatni, pomimo że na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosty, pozwala użytkownikowi manipulować wieloma aspektami każdego zdjęcia. Przy jego użyciu możemy korygować większość typowych niedoskonałości fotografii – kadrować nieciekawe ujęcia, usuwać efekt czerwonych oczu i różnego typu przebarwienia, automatycznie poprawić oświetlenie, kolory, a także usuwać skazy, przebarwienia i rysy. Większość z tych mechanizmów działa w trybie automatycznym, jednak dla bardziej wymagających osób udostępniono ich manualne odpowiedniki.

W aplikacji nie mogło zabraknąć również narzędzi służących do wyostrzania i odszumiania, tworzenia obrazów HDR, czy wielu ciekawych efektów, potrafiących dodatkowo uatrakcyjnić zdjęcia. Kolejne atuty Picasy to skuteczny mechanizm rozpoznawania twarzy, pomagający w katalogowaniu, a także zestaw wbudowanych narzędzi do generowania kolaży, tworzenia filmów na bazie biblioteki zdjęć i ich publikacji na YouTube, plakatów, upominkowych płyt CD oraz definiowania współrzędnych GPS (o ile nie zapisał ich aparat) miejsca, w którym zdjęcia zostały zrobione oraz wyświetlania ich na mapie. Ogólne wrażenie o programie poprawia wsparcie dla plików RAW oraz możliwość łatwego udostępniania fotografii w Sieci.

Zalety: + polska wersja językowa + mechanizm rozpoznawania twarzy + funkcja udostępniania w trybie online + obsługa plików RAW + intuicyjna obsługa Wady: - mało precyzyjne algorytmy wyostrzania i odszumiania

Pobierz program (Windows/OS X) | (16,58 MB) Windows 2000 / XP / Vista / 7 / 8 (w tym Modern UI) i OS X na Maku z procesorem Intela

Ashampoo Photo Commander Free

350112079179638721

Niemiecki producent oprogramowania użytkowego, znany głównie z doskonałych narzędzi do nagrywania płyt CD/DVD/BD, także postarał się o własną aplikację do zarządzania i retuszu zdjęć, która udostępniona została bezpłatnie dla użytkowników domowych. Bazuje ona na sprawdzonych rozwiązaniach, stosowanych w innym, płatnym programie tej firmy, jednak zadebiutowała na rynku stosunkowo niedawno i na razie trudno stwierdzić, czy odniesie sukces. Tak czy inaczej, Ashampoo Photo Commander w wersji Free stanowi godną uwagi alternatywę dla innych bezpłatnych aplikacji tego typu.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Głównym składnikiem Ashampoo Photo Commander Free jest przeglądarka, przystosowania do układania zdjęć w albumy. Chociaż wiele brakuje jej do doskonałości, dysponuje ona zestawem kilku narzędzi, które z pewnością docenią amatorzy fotografii. Z poziomu aplikacji możemy znaleźć powtarzające się zdjęcia, przetwarzać wiele plików jednocześnie, zmieniać ich nazwy, nagrywać całe albumy na płyty, a także wysyłać fotografie do znajomych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nie to jednak interesuje nas najbardziej.

Wraz z wspomnianą przeglądarką w ręce użytkownika trafiają narzędzia umożliwiające wygodne manipulowanie wieloma parametrami zdjęć (siła podstawowych barw, temperatura, odcień, nasycenie, jasność, kontrast), wyostrzanie i wygadzanie, jak również nakładanie na obraz efektów graficznych, zmianę rozmiaru zdjęcia, kadrowanie, czy usuwanie efektu czerwonych oczu. Ponadto twórca wyposażył ten prosty kombajn do obsługi fotografii w funkcje pokazu slajdów, generowania albumów HTML, kalendarzy, panoram, dodawania do zdjęć ramek oraz wspomagania wydruku i optymalizacji plików JPEG.

Zalety: + polska wersja językowa + możliwość ręcznego manipulowania wieloma atrybutami zdjęć + duża liczba funkcji Wady: - problematyczne wsparcie plików RAW - nie zawsze intuicyjna obsługa programu

Pobierz program | (98,52 MB) darmowa, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych | systemów Windows XP / Vista / 7 / 8

Fotor

350112079180097473

Aplikacja powstała pierwotnie jako narzędzie do szybkiej obróbki zdjęć na urządzeniach mobilnych, jednak jej szybko rosnąca popularność skłoniła twórcę do przeniesienia programu na platformę Windows. Już na pierwszy rzut oka widać, że interfejs graficzny, chociaż jest bardzo dopracowany i przejrzysty, to czerpie garściami od rozwiązań spotykanych w aplikacjach na Androida czy iOS-a. Niewątpliwym atutem narzędzia jest prosta obsługa oraz bogaty zestaw gotowych ustawień, umożliwiających korygowanie podstawowych niedoskonałości fotografii jednym kliknięciem myszką.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Fotor dysponuje całym pakietem narzędzi, dzięki których uatrakcyjnimy nawet mało ciekawe i niezbyt udane zdjęcia z wakacji. Umożliwia on definiowanie rodzaju sceny, w którym wykonana została fotka, automatycznie dostosowując przy tym podstawowe parametry zdjęcia, jego kadrowanie i poziomowanie, manualną edycję jasności, kontrastu, ekspozycji, saturacji, balansu bieli itp. Obróbka odbywać się może z użyciem krzywych, a do dyspozycji użytkownika pozostają też opcje wyostrzania i usuwania efektu czerwonych oczu.

W aplikacji nie zabrakło dużej liczby różnego rodzaju efektów, funkcji dodawania ramek, narzędzia do tworzenia efektu Tilt-Shift oraz nakładania na obraz tekstu. Z jej poziomu łatwo udostępnimy nasze zdjęcia w serwisach społecznościowych Facebook, Twitter i Flickr, a także przygotujemy z nich kolaż. Dodatkową zaletą programu jest wsparcie dla plików RAW, działające na zadowalającym poziomie, oraz możliwość przetwarzania grafiki w trybie wsadowym.

Zalety: + bardzo prosty i intuicyjny interfejs graficzny + możliwość manualnej edycji zdjęć + obsługa plików RAW + tryb przetwarzania wsadowego + opcja publikacji zdjęć w serwisach społecznościowych Wady: - brak polskiej wersji językowej - brak funkcji importu zdjęć z zewnętrznych urządzeń

Pobierz program | 58,01 MB | bezpłatna | Windows XP / Vista / 7 / 8 (w tym Modern UI)

W poniższej tabelce przedstawiamy zestawienie możliwości testowanych aplikacji.

350112079180621761

PicsArt

350112079180687297

Jeden z najpopularniejszych edytorów zdjęć dla urządzeń z Androidem, który jak chwalą się twórcy został zainstalowany przez użytkowników już ponad 87 milionów razy. Jest on następcą PicsIn, aplikacji, która jeszcze w czasach, gdy Google Play było Android Marketem, nie miała sobie równych. W porównaniu do poprzednika program otrzymał nową nazwę oraz odświeżony interfejs graficzny. Odziedziczył za to po nim niemal wszystkie funkcje: umożliwiają one użytkownikowi podstawową obróbkę zdjęć, wzbogacanie obrazów o ciekawe efekty graficzne i kliparty, rysowanie, czy tworzenie kolaży oraz udostępnianie fotografii online (na serwerach producenta i w obrębie profilów na Facebooku i Twitterze).

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

PicsArt to androidowy kombajn do prostej i szybkiej edycji zdjęć na smartfonach i tabletach, pracujących pod kontrolą Androida. Oferowany zestaw funkcji pozwala użytkownikowi komfortowo przygotowywać swoje fotografie m.in. do publikacji w serwisach społecznościowych. Korzystając z aplikacji szybko i łatwo wykadrujemy nieciekawe ujęcia, wzbogacimy je o efekt ruchu, przytniemy do wybranego kształtu, zmienimy rozmiar zdjęcia, a w przypadku portretu usuniemy z twarzy fotografowanej osoby różne niedoskonałości (trądzik, niewielkie przebarwienia skóry itp.). W programie nie mogło zabraknąć również opcji ręcznego manipulowania podstawowymi parametrami obrazu, tj. jasnością, kontrastem, nasyceniem czy saturacją. Korekcja zdjęć odbywać się może także z użyciem krzywej tonalnej.

To nie koniec możliwości jakie daje nam PicsArt. Z poziomu aplikacji wykonamy zdjęcia z wykorzystaniem jednego z dostępnych filtrów (szkic, farby olejne, odbicie lustrzane, negatyw i inne), stworzymy kolaż ze zdjęć, a także narysujemy na fotografii dowolne kształty itp. Program wyposażony został w bogaty zestaw gotowych efektów graficznych, z pomocą których dodatkowo uatrakcyjnimy nasze fotki, stworzymy na ich podstawie obrazy HDR i łatwym sposobem pozbędziemy się wielu niedoskonałości. Ponadto w ręce użytkownika trafiają funkcje do nakładania na zdjęcia masek, dodawania do nich napisów, dymków, prostych klipartów oraz obramowań. Możliwości aplikacji mogą zostać łatwo rozszerzone dzięki dodatkom, które zakupimy i pobierzemy z poziomu sklepu dostępnego w głównym menu.

Zalety: + polska wersja językowa + bardzo prosty i intuicyjny interfejs graficzny + możliwość manualnej edycji zdjęć + opcja publikacji zdjęć w serwisach społecznościowych + bogaty zestaw efektów graficznych Wady: - wyświetlanie reklam - niektóre składniki pobierane są przy pierwszym ich użyciu

Pobierz program | 17,48 MB | bezpłatna | wersja Androida w zależności od urządzenia

Pixlr Express

350112079181146049

Ciesząca się ogromną popularnością aplikacja do edycji zdjęć na urządzeniach z Androidem, stworzona i rozwijana przez firmę Autodesk, znaną głównie z desktopowych programów do projektowania CAD czy modelowania, animowania i renderowania grafiki 3D. Tuż obok Pixlr-o-matic jest drugim edytorem graficznym dla smartfonów i tabletów tego producenta, oferującym amatorów fotografii nie tylko możliwość nakładania na obraz efektów (jak ma to miejsce w pierwszym z wspomnianych programów), ale również dostosowywania zdjęć do indywidualnych potrzeb oraz korygowania wielu ich niedoskonałości.

 • Slider item
 • Slider item
[1/2]

Pixlr Express to przykład aplikacji dla urządzeń mobilnych, która pomimo olbrzymich możliwości pozostaje wygodna i intuicyjna w obsłudze nawet na ekranach dotykowych. Oferuje ona bogaty zestaw funkcji i narzędzi, pozwalających przeprowadzić podstawową obróbkę zdjęć, dostosować jej parametry do publikacji w serwisach społecznościowych itp. bez udziału komputera. Na szczególną uwagę zasługują spore możliwości korekty wielu atrybutów fotek, które z pewnością docenią użytkownicy chcący szybko i sprawnie usuwać z nich typowe niedociągnięcia wynikające np. z nieodpowiednich warunków lub złej nastawy aparatu. Ogólne wrażenie o aplikacji potęguje duży zbiór ciekawych efektów, pozwalających przy minimalnym wysiłku dodatkowo uatrakcyjnić nasze fotografie.

Przy użyciu Pixlr Express wykadrujemy niepoprawne ujęcia, obrócimy je o zadany kąt, przeprowadzimy autokorektę zdjęć, dodamy do nich efekty, obramowania, napisy i kliparty. Edytor oferuje także możliwość ręcznej edycji wielu parametrów fotografii (jasności, kontrastu, nasycenia, saturacji) z opcją lokalnej korekty, stylizowania zdjęć oraz ich wyostrzania, rozmazywania itp. Do dyspozycji użytkownika oddano opcje niwelowania efektu czerwonych oczu, rysowania dowolnych kształtów i tworzenia ze zdjęć kolaży.

Zalety: + bardzo prosty i intuicyjny interfejs graficzny + możliwość manualnej edycji zdjęć (z opcją korekty lokalnej) + bogaty zestaw efektów graficznych Wady: - brak polskiej wersji językowej - niektóre składniki pobierane są przy pierwszym ich użyciu

Pobierz program | 7,27 MB | bezpłatna | Android 2.2 i nowszy

Podsumowanie

Wśród początkujących użytkowników panuje przekonanie, że nawet najprostszą edycję zdjęć najlepiej wykonać jest przy użyciu profesjonalnego oprogramowania. Takie programy jak Adobe Photoshop czy Adobe Photoshop Lightroom, chociaż oferują potężne możliwości obróbki i korekty graficznej, to nie należą do rozwiązań najtańszych, a ich obsługa wymaga od użytkownika posiadania odpowiedniej wiedzy. Jednak do podstawowej edycji fotografii, kadrowania czy wzbogacania zdjęć o ciekawe efekty lepiej polecić aplikacje darmowe, których nie brakuje. Pomimo, że oferują one mniejsze możliwości, to do ich niewątpliwych zalet zaliczyć należy prostotę obsługi oraz fakt, że pozwalają osiągnąć oczekiwane efekty za pośrednictwem zaledwie kilku kliknięć myszką.

Zarówno w przypadku przetestowanych tu aplikacji dla Windowsa, jak i Androida, nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie zwycięzcy. O ile w przypadku rozwiązań mobilnych oferują one niemal identyczne możliwości, to edytory graficzne przeznaczone dla popularnych "okienek" w pewien sposób uzupełniają się i wykorzystywane mogą być równolegle podczas edycji zdjęć. Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych funkcji w zestawieniu na podium stoi Picasa, jednak np. dla autora tekstu rozwiązaniem najciekawszym jest Fotor. Tak czy inaczej wybór aplikacji, z której będziecie korzystać zależny jest od indywidualnych preferencji oraz potrzeb.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)