Wraca piłkarska Ekstraklasa! Z tymi aplikacjami będziecie z nią na bieżąco

Wraca piłkarska Ekstraklasa! Z tymi aplikacjami będziecie z nią na bieżąco08.02.2016 13:58
Łukasz Maślanka

Po blisko dwóch miesiącach zimowej przerwy, już za kilka dni na boiska wrócą piłkarze Ekstraklasy. Pierwszy gwizdek sędziego w 2016 r. zabrzmi w najbliższy piątek, 12 lutego. Mamy dla Was zestaw aplikacji, dzięki którym będziecie na bieżąco z tym, co w ekstraklasowej trawie piszczy i które dostarczą na Wasze smartfony oraz tablety wyniki meczów na żywo.

Co tu dużo pisać – miłość do naszej piłkarskiej Ekstraklasy często jest miłością trudną. To prawda, że przez ostatnie lata wiele w naszej krajowej piłce zmieniło się na lepsze. Mamy nowe, piękne stadiony (np. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, oba w Krakowie), oprawa marketingowa ligi jest coraz lepsza, polskie kluby ściągają coraz ciekawszych zawodników. Pod niektórymi względami Ekstraklasa rośnie w oczach, ale nadal ma też brzydkie oblicze.

Na kolejny występ polskiego zespołu w elitarnej Lidze Mistrzów czekamy od 20 lat. W 1996 r. ostatnim klubem, który wdrapał się na europejskie szczyty, był Widzew Łódź. To klub, który dziś pląta się po niższych ligach, a jego pamiętający czasy dawnej świetności stadion został zburzony. Co roku w wakacje najlepsze polskie ekipy Ekstraklasy ruszają walczyć w eliminacjach europejskich pucharów i co roku któryś z nich zalicza spektakularną wpadkę, przegrywając z zespołem z kraju, o którym trudno było myśleć, że grają tam w piłkę nożną na poważnie. Tak było np. w 2014 r., gdy Lech Poznań przegrał w dwumeczu z zespołem Stjarnam z Islandii, w którym grali półamatorzy, czyli piłkarze, którzy futbol traktują jako hobby, a oprócz tego mają stałą pracę.

Zbyt często zdarza się też, że mecze Ekstraklasy są tak pasjonujące, jak zawody śpiących wędkarzy. Piłkarzom zdarzają się proste błędy w przyjęciu piłki, podania na aut do kolegi stojącego metr obok… Gdy porówna się wyczyny naszych ekstraklasowiczów z tym, co potrafią zagrać zawodnicy średniaka np. z Holandii, czasem aż trudno uwierzyć, że chodzi o sportowców z tej samej dyscypliny.

Bywa ta nasza Ekstraklasa nudna, frustrująca, zdarza się, że po kolejnym mizernym meczu ma się ochotę rzucić to hobby do kąta i kolejne oglądać przed telewizorem. Ale ta złość mija, a do Ekstraklasy ciągle się wraca. Dlatego teraz, gdy rusza piłkarska wiosna w Ekstraklasie 2016, mamy dla Was listę wartych uwagi aplikacji, które dostarczą wielu przydatnych informacji z ligi. Choć tu aż się prosi napisać, że gdyby piłkarze Ekstraklasy grali w połowie tak dobrze, jak dobre są aplikacje mobilne im poświęcone, to polski futbol klubowy już dawno przestałby być europejskim pośmiewiskiem.

Ekstraklasa.tv

To aplikacja mobilna na Androida i iOS, która oferuje ciekawe materiały wideo z meczów Ekstraklasy. Obejrzymy w niej skróty spotkań, sprawdzimy, jak padały bramki i obejrzymy najciekawsze sytuacje oraz faule, które kończyły się żółtą lub czerwoną kartką. Program dostarcza też najnowsze informacje i terminarz ligi, pozwala zapisać przypomnienie o meczu w kalendarzu, a także dostarcza tekstowe relacje z meczów prowadzone na żywo.

[1/2]
[2/2]

Ekstraklasa.tv: Android, iOS.

T-Mobile Stats

To oficjalny produkt prowadzącej rozgrywki spółki Ekstraklasa S.A. Aplikacja powinna przypaść do gustu zwłaszcza tym, którzy lubią rozkładać futbol na części pierwsze, analizując statystyki. W programie można śledzić na żywo dane statystyczne z meczów, m.in. czas posiadania piłki, liczbę oddanych strzałów, strefy boiska, w których walka toczy się najbardziej intensywnie. Dane podane są w przejrzysty sposób, na grafice odzwierciedlającej wygląd boiska. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się słowa krytyki wobec dokładności prezentowanych przez aplikację danych.

Program dostarcza też bieżące informacje o wydarzeniach z Ekstraklasy, pozwala też wybrać te drużyny, których mecze chcemy śledzić. I gdy wyjdą na boisko, program będzie nas informował o nich w czasie rzeczywistym, np. wtedy, gdy padnie gol.

[1/2]
[2/2]

T-Mobile Stats: Android, iOS.

Ekstraklasa.net LIVE!

Fanom piłki w ekstraklasowym wydaniu polecamy też aplikację Ekstraklasa.net LIVE, która jest mobilnym przedłużeniem serwisu Ekstraklasa.net. Co w niej znajdziemy? Przede wszystkim najnowsze informacje, galerie zdjęć i materiały wideo z Ekstraklasy, ale też z lig zagranicznych. Program dostarczy nam też wyniki na żywo meczów drużyn, którymi się interesujemy, podane w formie relacji tekstowych. Jest jednak w tej aplikacji haczyk, a mianowicie reklamy, które często zasłaniają cały ekran. Żeby się ich pozbyć, trzeba wykupić abonament wart ok. 5 zł miesięcznie.

[1/2]
[2/2]

Ekstraklasa.net LIVE: Android, iOS, Windows Phone.

Nie samą Ekstraklasą człowiek żyje

Jak pisaliśmy na początku tekstu, oglądanie występów polskich piłkarzy może być co najmniej frustrujące. Dlatego warto skorzystać z aplikacji, które pozwolą przenieść się do innych lig, nie tracąc jednocześnie kontaktu z tym, co dzieje się w Ekstraklasie.

Forza Piłka Nożna

To rozbudowana aplikacja, której możliwości powinny przypaść do gustu nawet tym użytkownikom, którzy mają spore wymagania. Program pozwala wybrać drużyny, których losem interesujemy się najbardziej. Dostępne są kluby z lig całego świata, nie tylko tych popularnych (Premier League, Bundesliga, Eredivisie) i rodzimej Ekstraklasy, ale też np. z Argentyny. Później przyjdzie czas na skonfigurowanie powiadomień. Możemy wybrać rodzaj informacji, które chcemy otrzymywać, w tym o przebiegu meczu (np. początek, przerwa i koniec spotkania, strzelone gole, czerwone kartki) i o transferach dokonywanych przez kluby. Forza Piłka Nożna wysyła też karty z informacjami na Apple Watch lub smartzegarki z Androidem Wear, ale zawierają one proste treści, np. informują o rozpoczęciu meczu wybranej drużyny. Aby sprawdzić składy, musimy przejść do aplikacji na smartfonie lub tablecie.

Informacje serwowane przez aplikację Forza Piłka Nożna możemy filtrować na dwa sposoby: albo tylko te dotyczące drużyn, dla których zamówiliśmy powiadomienia, albo z meczów rozgrywanych codziennie na całym świecie. Program wyświetla też składy zespołów, choć bywa, że informacje nie są aktualne. Wszystko można dopasować do własnego gustu estetycznego, korzystając z kilkunastu dostępnych szablonów graficznych.

[1/2]
[2/2]

Forza Piłka Nożna: Android, iOS

Onefootball

Kolejna aplikacja, która pozwala śledzić na bieżąco wyniki meczów z lig całego świata w smartfonie, to Onefootball. Skorzystają z niej użytkownicy Androida, iOS oraz Windows Phone.

Onefootball ma przewagę nad programem Forza Piłka Nożna, gdy porównamy ich wygląd. Aplikacja jest utrzymana w żywej kolorystyce (dominuje futbolowa zieleń), mocno nawiązując do stylistyki Material Design. Informacje dotyczące klubów są podane w formie kart, co sprawia, że Onefootball przypomina nieco alternatywne klienty Twittera, np. aplikację Giza. W programie możemy oznaczyć kluby jako ulubione i dzięki temu będziemy otrzymywali o nich najnowsze informacje. Program przekaże nam też na żywo, co dzieje się na boisku podczas meczów wskazanych drużyn. Powiadomienia można filtrować, ustawiając np., że chcemy wiedzieć tylko o tym, kiedy padła bramka. Ponadto, Onefootball to skupiona wokół aplikacji społeczność z całego świata. W programie znajdziemy osobną zakładkę, w której możemy nawiązywać rozmowy z innymi fanami futbolu. Do tej opcji dostęp mają tylko zalogowani użytkownicy. Listę możliwości programu Onefootball dopełnia wyświetlanie informacji na smartzegarkach Apple lub tych z Androidem Wear.

[1/2]
[2/2]

Onefootball:

Canal+ Sport Online

Prawa do transmisji meczów polskiej Ekstraklasy należą do stacji telewizyjnej Canal+. Spotkania możemy oglądać, korzystając aplikacji mobilnych Canal+ Sport Online. Są dostępne na Androida, iOS oraz Windows Phone. Materiały wideo oraz, rzecz jasna, transmisje obejrzą tylko abonenci stacji. Dlatego w aplikacji należy zalogować się do swojego konta. Użytkownicy, którzy nie płacą abonamentu w Canal+, w aplikacji mogą przejrzeć najnowsze statystyki meczów, wyniki, a także zapoznać się z tabelą rozgrywek.

[1/2]
[2/2]

Canal+Sport Online: Android, iOS, Windows Phone.

Źródła internetowe

Są też inne sposoby, aby obejrzeć mecze Ekstraklasy. Tutaj zastrzeżemy jednak, że te metody budzą kontrowersje prawne, dlatego korzystacie z nich na własną odpowiedzialność. Linki do transmisji znajdziecie m.in. na stronie Soccer-live.pl, a także na meczyki.pl. Niektóre z nich wyświetlą mecze w przeglądarce internetowej, na stronach na ogół wypchanych reklamami, często trudnymi do wyłączenia, bo np. przycisk X lubi wędrować po całym ekranie. Można też znaleźć takie transmisje, które obejrzymy za pomocą odtwarzacza wideo VLC (Android, iOS, Windows Phone) lub Sopcast (Windows). Każdorazowo w zestawieniu linków prowadzących do transmisji danego meczu znajdziecie informację o tym, w jaki sposób można ją uruchomić.

Przed nami jeszcze szesnaście meczów, a walka o mistrzostwo Polski i o awans do górnej ósemki tabeli, gdzie walczy się o medale, zapowiada się bardzo ciekawie. Czy Legia Warszawa dogoni Piasta Gliwice na czele stawki? Czy Lech Poznań, po fatalnym początku sezonu, zdoła załapać się na podium? Czy bardzo dobrze grająca jesienią Cracovia i Pogoń Szczecin utrzymają tempa, włączając się do walki o mistrzostwo? Kto z Ekstraklasy spadnie – Górnik Zabrze, Podbeskidzie Bielsko-Biała, a może Korona Kielce? Pytań jest sporo, odpowiedzi na nie poznamy w najbliższym czasie. Mimo wszelkich wad i brzydkich stron Ekstraklasy, jej mecze najlepiej oglądać na żywo, na stadionie. Wtedy najłatwiej można poczuć fenomen piłkarskiej magii, złapać sportowego ducha i poczuć siłę piłkarskiej wspólnoty. Ale różne życiowe sprawy czasem mogą stanąć na drodze na stadion. Praca, choroby, sprawy prywatne, kiepska pogoda, lenistwo... Wtedy jednak fani Ekstraklasy nie muszą czuć się skazanymi na informacyjną posuchę. Pomogą w tym polecane przez nas aplikacje mobilne. Jakich programów o polskiej piłce nożnej na smartfony lub tablety używacie? Dajcie nam znać w komentarzach.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.