Android 11 kontra upiększanie twarzy na zdjęciach. Są jednoznaczne wytyczne

Android 11 nie pozwoli producentom "oszukiwać" w kwestii upiększania twarzy, fot. Pexels
Android 11 nie pozwoli producentom "oszukiwać" w kwestii upiększania twarzy, fot. Pexels
Oskar Ziomek

17.07.2020 18:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android 11 położy kres zakłamywaniu rzeczywistości poprzez wygładzanie twarzy na zdjęciach w sytuacjach, w których użytkownik nie korzysta z trybów upiększania. Redaktor naczelny serwisu XDA Developers udostępnił w sieci fragment dokumentu CDD dotyczącego Androida 11, z którego wynika, że w nowym systemie producenci nie będą mogli w żaden sposób przetwarzać elementów twarzy na zdjęciach, o ile nie został zastosowany specjalny tryb w aparacie.

W praktyce system wymusi więc, aby nie doszło do sytuacji, której odpowiednikiem w świecie iOS-a byłby znany z 2018 roku #beautygate. Chodzi o aferę, której istotą było spostrzeżenie, iż iPhone'y nieznacznie polepszają twarz na zdjęciach ludzi także wtedy, gdy nie jest stosowany żaden tryb wygładzania. Dokumentacja Androida 11 wskazuje jasno, że ingerencja w fotografie na tym poziomie będzie zabroniona.

Oczywiście nie przekreśla to drogi do implementacji jasno opisanego trybu upiększania twarzy oraz modyfikowania portretów na etapie postprodukcji. Domyślnie, poza trybem wygładzania w aparacie, użytkownik będzie jednak otrzymywać możliwie naturalny obraz siebie. Wspomniany problem w iPhone'ach został świetnie pokazany na filmie Lewisa Hilsentegera, na YouTubie znanego jako Unbox Therapy:

My iPhone XS Max Is Doing Something Weird...

Istnieje szansa, że ograniczenia Androida 11 w dłuższej perspektywie pomogą części osób przyjąć do wiadomości, że manipulacja obrazami reklamowymi i tymi, które trafiają do internetu, jest na porządku dziennym i uzyskiwane efekty są nieosiągalne w domowych warunkach (i nierzadko bez retuszowania zdjęć).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)