Android 8.1 na Pixelach i Nexusach: czas na piękne zdjęcia z Visual Core

Android 8.1 na Pixelach i Nexusach: czas na piękne zdjęcia z Visual Core

05.12.2017 11:03, aktual.: 05.12.2017 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin użytkownicy wspieranychwciąż modeli smartfonów Nexus oraz nowych urządzeń Pixelotrzymają oficjalną aktualizację oprogramowania – na ichsprzęcie pojawi się Android 8.1 Oreo. Jednocześnie kod źródłowynowego systemu pojawi się w repozytoriach Android Open SourceProject.

Wczoraj wieczorem Google ogłosiłoukończenie prac nad odchudzoną wersją systemu, przeznaczoną dlasłabych urządzeń z raptem 1 GB RAM (a nawet mniej). Znany podnazwą Android Oreo (Go Edition), celuje przede wszystkim w rynkiAzji Południowo-Wschodniej i Indii, gdzie wciąż lokalni producencioferują smartfony właśnie z 1 GB RAM, dwurdzeniowymi procesorami iekranem 480×800px – konfiguracja, na której z trudem działaAndroid 5.0.

Oczywiście w krajach Zachodu czy Chinach sytuacja wygląda zgołainaczej, nawet najtańsze smartfony wiodących producentów majądziś czterordzeniowe procesory, 2 GB RAM i ekran o rozdzielczości720×1280px – tu optymalizacje Go Edition nie odgrywają takiejroli. Dla tego mocniejszego sprzętu system jest dalej rozwijany.Android 8.1 przynosi liczne ulepszenia tego, co już mogliśmyzobaczyć w Androidzie 8.0, a także usuwa usterki, które trapiłyużytkowników smartfonów Pixel 2 i Pixel 2 XL.

Najważniejsze z tych nowości to zmniejszenie zużycia pamięcimasowej urządzenia przez nieaktywne aplikacje, ulepszenie mechanizmuautowypełniania formularzy, który będzie działać teraz w różnychaplikacjach, a także włączenie obsługi sprzętowego przetwarzaniaobrazu za pomocą czipu Visual Core, który trafił do najnowszychPixeli.

Można się spodziewać, że szczęśliwcy z tymi smartfonami będąw stanie robić teraz spektakularne zdjęcia HDR w trybie burst –i to przy minimalnym zużyciu energii, a także korzystać zobliczanego przez sieć neuronową efektu rozmycia głębi (bokeh).Pamiętajmy jednak, że za nowego Pixela 2 trzeba jednak zapłacićdziś co najmniej 3,3 tys. złotych, wersja XL kosztuje ponad 5tysięcy zł, czyli jest w cenie nowych, flagowych iPhone’ów X.Miłośnicy smartfonowej fotografii będą więc teraz musieli siępoważnie zastanowić nad wyborem sprzętu, bo zdjęcia z nowychPixeli wyglądają aż za dobrze, spokojnie mogą konkurować z tym,czym chwali się Apple.

Portret zrobiony Pixelem 2. To nie optyka, to algorytmy: HDR+, maska segmentacji i mapa głębi, obliczone na Visual Core
Portret zrobiony Pixelem 2. To nie optyka, to algorytmy: HDR+, maska segmentacji i mapa głębi, obliczone na Visual Core

Android 8.1 trafi na urządzenia Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel, PixelXL, Pixel C, Nexus 6P i Nexus 5X. Żaden inny producent nie ogłosiłjeszcze terminów oficjalnej aktualizacji firmware dla swoichurządzeń. Tak samo przyjdzie nam chwilę poczekać na stabilneROM-y społeczności, choć dzięki ProjektowiTreble nastąpi to raczej szybciej niż później.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)