Treble: Google powalczy z fragmentacją Androida, izolując modyfikacje

Strona główna Aktualności

O autorze

Google właśnie poinformowało na blogu deweloperskim Androida o Project Treble: przedsięwzięciu, które dzięki wprowadzeniu zmian w architekturze systemu ma przyśpieszyć i upowszechnić dystrybucję aktualizacji Androida.

Mowa zatem o próbie rozwiązania jednego z największych problemów Androida, jakim jest krótki cykl życia urządzeń, wynikający z fragmentacji systemu. Project Treble zakłada odseparowanie frameworku Androida od modyfikacji wprowadzanych przez producentów sprzętu. Dziś fragmentacja Androida przebiega na trzech etapach: modyfikacji, jakie wprowadzają producenci SoC do Android Open Source Project, następnie zmiany wprowadzają producenci urządzeń, a często także sami operatorzy. Jak Google zamierza ograniczyć ten proces?

Poprzez zmodularyzowanie Androida i wydzielenie frameworku od niskopoziomowych modyfikacji wprowadzanych przez producentów. W ten sposób aktualizacje Androida nie będą musiały – przynajmniej na papierze – wymagać przepisywania oprogramowania producenckiego. Aby to było możliwe, nakładki będą musiały przejść walidację, która potwierdzi kompatybilność z kolejnymi aktualizacjami Androida. To właśnie na producentach będzie zatem spoczywać lwia część pracy.

Można to w uproszczeniu zobrazować poprzez przykład podmiany kolejnych wersji Androida pod przykryciem nakładki producenta, która pozostaje taka sama. Czy Project Treble ograniczy fragmentację Androida? Przekonamy się latem, po premierze Androida O.

© dobreprogramy
s