Android Auto: jak wygodnie korzystać z Androida w każdym samochodzie?

Android Auto: jak wygodnie korzystać z Androida w każdym samochodzie?

Android Auto: jak wygodnie korzystać z Androida w każdym samochodzie?
05.04.2018 15:23, aktualizacja: 09.04.2018 14:11

Dla właścicieli starszych aut oraz dla osób niezadowolonych z wbudowanego systemu multimedialnego, świetną alternatywą okazać może się Android Auto. Zwłaszcza że potrzebny będzie tylko smartfon działający pod kontrolą Androida, aby zyskać bogate w opcje oprogramowanie dla samochodu.

Instalacja i pierwsza konfiguracja

Z Android Auto można korzystać na dwa sposoby. Pierwszy to podłączenie smartfonu do samochodu i wyświetlenie oprogramowania Google na ekranie systemu infotainment. Druga metoda sprowadza się wyłącznie do instalacji aplikacji i ewentualnego umieszczenia smartfonu w dogodnym miejscu w samochodzie.

Wciąż Android Auto nie pojawił się w oficjalnym sklepie Google Play, mimo iż dostępny jest w języku polskim i całkiem dobrze działa na terenie Polski. Aplikację pobierzecie jednak z naszej bazy oprogramowania. Po pobraniu APK, należy sprawdzić, czy włączona jest instalacja oprogramowania spoza sklepu Google. Dodatkowo przy pierwszym uruchomieniu konieczne będzie zezwolenie na dostęp do wiadomości oraz kontaktów, aby umożliwić wygodną komunikację podczas prowadzenia samochodu.

Obraz

Przed rozpoczęciem korzystania z Android Auto warto przyjrzeć się dostępnym ustawieniom. Warto chociażby aktywować wykrywanie Ok, Google. Wówczas nie trzeba będzie za każdym razem sięgać do ikonki mikrofonu. Sterowanie głosem pozwala m.in. ustawić cel w nawigacji, sterować odtwarzaczem muzyki (działa ze Spotify) czy uruchamiać poszczególne aplikacje. Niestety, niektórych komend trzeba się po prostu nauczyć – Android Auto słabo radzi sobie z mową naturalną.

Kolejną wartą uwagi opcją są automatyczne odpowiedzi. W sekcji Wiadomości w ustawieniach ustalimy treść wiadomości, która umożliwi szybką odpowiedź na nową wiadomość (SMS czy Facebook Messenger). Możemy później jednym kliknięciem odpowiedzieć Teraz prowadzę samochód.

Poruszanie się po Android Auto

Interfejs aplikacji został przygotowany z myślą o wykorzystaniu podczas prowadzenia samochodu. Elementy ograniczone są do minimum, a tekst jest odpowiednio powiększony. Główny ekran składa się z kafelków, które umożliwiają szybki dostęp do aktualnie uruchomionych aplikacji oraz dostarczają informacji o pogodzie i nieodebranych powiadomieniach. Na górze w prawym rogu znalazł się przycisk mikrofonu, który uruchamia sterowanie głosem. Na dole natomiast dostępne są cztery przyciski: powrót do ekranu głównego/wyjście z Android Auto, nawigacja, połączenia telefoniczne i odtwarzacz muzyki.

Obraz

Nowa wiadomość może być odczytana głosowo. Nie ma możliwości przeczytania jej samemu. Na szczęście Android Auto radzi sobie z czytaniem całkiem dobrze, informując również o wstawionych emoji, np. buźka mrugająca okiem. Po przeczytaniu wiadomości, odpowiedź można od razu podyktować. Jak najbardziej dostępna jest opcja wysłania nowej wiadomości, wystarczy powiedzieć Wyślij nową wiadomość do...

W celu wykonania połączenia, podobnie jak w przypadku wiadomości, wystarczy użyć głosu. Komenda głosowa to proste Zadzwoń do… (nazwa kontaktu). Historia połączeń i możliwość ręcznego wprowadzenia numeru dostępna jest pod przyciskiem słuchawki na dole ekranu.

Obraz

Pojedyncze elementy nawigacji są dostosowane do miej precyzyjnej obsługi, jaką wymusza jednoczesne prowadzenie samochodu. Dzięki temu użytkownik nie może poświęcić uwagę zdarzeniom na drodze, a czas potrzebny na manualną obsługę aplikacji zredukowany jest do minimum.

Obraz

Po kliknięciu na pasek wyszukiwarki, zyskamy szybki dostęp do ważnych punktów na mapie. Wystarczy teraz wybrać Stacje paliw, Parking czy Sklepy spożywcze, aby wyświetlić wszystkie najbliższe punkty.

Obraz

Android Auto wspiera już sporo aplikacji, które mogą integrować się z aplikacją Google, stając się łatwo dostępnymi podczas prowadzenia samochodu. W celu wyświetlenia obsługiwanych aplikacji wystarczy wejść w opcje i następnie wybrać Aplikacje na Android Auto. Wśród dostępnych pozycji znajdują się: Spotify, Deezer Music, Waze, WhatsApp czy VLC.

Obraz

Lista obsługiwanych komend głosowych

W związku z tym, że obsługa Androida Auto opiera się głównie o komendy głosowe, postanowiliśmy przygotować listę komend w języku polskim.

Komunikacja:

  • Zadzwoń do nazwa_użytkownika (np. Zadzwoń do Maciej Olanicki)
  • Wyślij wiadomość do nazwa_użytkownika (np. Wyślij wiadomość do Maciej Olanicki)

Nawigacja:

Adres nazwa_miejsca/Adres nazwa_obiektu (np. Adres Łódź/Adres Pałac Kultury i Nauki) – informuje o dokładnym adresie miejsca czy obiektu Najbliższa nazwa_obiektu/nazwa_obiektu blisko mnie/Znajdź nazwa_obiektu (np. Najbliższa stacja benzynowa/stacja benzynowa blisko mnie/Znajdź stację benzynową) – wyszukuje najbliższe obiekty, przykładowo stacje benzynowe Restauracja/Stacja benzynowa – krótsza wersja powyższej komendy, działa tak samo nazwa_lokalizacji_1 do nazwa_lokalizacji_2 (np. Łowicz do Łódź) – info o czasie przejazdu z jednej lokalizacji do drugiej. Jeśli jednak podamy większe miasta, między którymi kursują samoloty, zostaną podane informacje dotyczące lotów. Wówczas należy uściślić: Trasa nazwa_lokalizacji_1 do nazwa_lokalizacji_2 (np. Trasa Warszawa do Poznań) Korki do nazwa_lokalizacji (np. Korki do Warszawa) – informacja o natężeniu ruchu na danym odcinku i przypuszczalny czas przejazdu Gdzie jest nazwa_obiektu (np. Gdzie jest Pałac Kultury i Nauki) – działa jak komenda Adres nazwa_obiektu Jak daleko jest nazwa_lokalizacji/nazwa obiektu (np. Jak daleko jest Warszawa/Jak daleko jest Pałac Kultury i Nauki) – informacja o odległości danej odległości od lokalizacji użytkownika Kierunek nazwa_lokalizacji/nazwa_obiektu (np. Kierunek Łodź/Kierunek Pałac Kultury i Nauki) – informacja o odległości oraz uruchomienie nawigacji do wskazanego celu Nawigacja do nazwa_lokalizacji/nazwa_obiektu (np. Nawigacja do Warszawa/Nawigacja do Pałac Kultury i Nauki) – uruchamia nawigację do wskazanego celu Zakończ nawigację – anulowanie prowadzenia do wyznaczonego wcześniej punktu

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (101)