Android Automotive OS: w 2030 roku ma być najpopularniejszym systemem w samochodach

Polestar 2 to samochód z Androidem Automotive, fot. materiały prasowe Polestar
Polestar 2 to samochód z Androidem Automotive, fot. materiały prasowe Polestar
Oskar Ziomek

23.11.2020 18:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android Automotive OS to rozwijane od kilku lat oprogramowanie tworzone na potrzeby systemów infotainment w samochodach. Jest instalowane bezpośrednio w pojazdach i pozwala na obsługę nie tylko odtwarzacza muzyki czy map, ale także funkcji związanych z urządzeniami w samochodzie, a chodzi m.in. o klimatyzację.

Chociaż Android Automotive dopiero zaczyna zdobywać rynek, prognozy ABI Research, o których wspomina serwis autoevolution sugerują, że do 2030 roku system stanie się najpopularniejszym oprogramowaniem, jakie będzie można spotkać w samochodach.

Analitycy mówią wprost: Android Automotive idealnie nadaje się do aut produkowanych masowo. Dla producentów to korzyść – klient otrzymuje kilka rozwiązań w jednym (m.in. nawigację GPS czy odtwarzacz muzyki), których rozwojem zajmuje się Google. W tym momencie trudno powiedzieć, czy 10 lat rzeczywiście wystarczy, by Android Automotive podbił rynek.

Warto zaznaczyć, że ta droga dopiero się zaczyna. Pierwszy samochód z Androidem Automotive (marki Polestar należącej do Volvo) jest dostępny w sprzedaży dopiero od kilku miesięcy, a inne firmy są na etapie deklarowania, że Android Automotive pojawi się w ich samochodach w najbliższym roku czy latach. Stosunkowo niedawno informował o tym koncern PSA. Wcześniej – między innymi Renault, Nissan i Mitsubishi.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)